Yüksek tansiyon ile alkol alabilir miyim?

Basınçla alkol içmek mümkün mü

Doktorlar, yüksek tansiyonlu alkollü içeceklerin içilmesinin yasak olduğu, kalp krizi veya felç tehdidi olduğu konusunda uyarıyorlar. Sadece biraz şarap veya konyağa izin verilir.

Birçok insan hipertansiyondan muzdariptir, yüksek tansiyondan şikayet eder. Bir zamanlar yaşlıların hastalığı olsaydı, şimdi gençler de bundan muzdarip. Tedavi etmek neredeyse imkansızdır, ancak düzenli olarak ilaç alırsanız, basıncı normale döndürebilirsiniz. Bu hastalıkla karşılaşan birçok hasta şu sorudan endişe duyuyor: "Hipertansiyon ile alkol içmek mümkün müdür? "Alkol, hasta bir kişinin refahını nasıl etkiler? Bakalım doktorlar bu konuda ne diyecekler.

Hipertansiyon hakkında biraz bilgi

Hipertansiyon bir nedenle "sessiz katil" olarak adlandırılır. Çoğu zaman, kişi doktor kan basıncını ölçene kadar hasta olduğundan şüphelenmez. Birçok insan için 120/80'lik bir basınç normal kabul edilir ve bunu 140 / 90'a çıkarmak normdan hafif bir sapmadır, 160 / 95'ten gelen basınç yüksektir ve sürekli tedavi gerektirir. Ancak bu sayıların bazı insanlar için uygun olmadığı unutulmamalıdır, tansiyonları biraz düşük veya hafif yüksek olabilir, bu da sağlıklarını etkilemez.

Bir kişinin hipertansiyondan muzdarip olduğunu başka nasıl anlayabilirsiniz? Aşağıdaki belirtilere sahip olabilir:

  1. Başın arkasında baş ağrısı.
  2. Başım dönüyor.
  3. Kalp ağrıları ortaya çıkıyor.
  4. Uykusuzluğu var.
  5. Bir kişinin ruh hali değişimleri yaşıyor.

Hasta tedavi olmak için acele etmiyorsa, her şey onun için çok üzücü bir şekilde bitebilir. Hipertansiyon komplikasyonları - kalp yetmezliği, felç, kalp krizi. Hipertansiyon ile alkol alabilir miyim? Bunun hakkında konuşacağız.

Hipertansiyon ve alkol

Bilim adamları ve doktorlar alkol ve yüksek tansiyon arasındaki ilişkiden bahsediyorlar. Sürekli alkollü içecek içiyorsanız, hipertansiyona yakalanma şansı 2-4 kat artar. Yüksek tansiyon ile alkol alabilir miyim? Bu sorunu anlamak için alkollü içeceklerin insan vücudunu nasıl etkilediğini anlamanız gerekir.

Alkolün insanlar üzerindeki etkileri

Alkol kan dolaşımına girer ve vücuda yayılır. Kan damarlarının genişlemesine neden olan etanol içerir. Bu nedenle ilk başta kişinin tansiyonu düşer. Kan çok hızlı hareket etmeye başlar, kalbe binen yük artar. Ancak damarlar uzun süre dilate kalmaz, bir süre sonra küçülür ve bu da kişinin basıncının artmasına neden olur. Yüksek tansiyon ile alkol içmenin mümkün olup olmadığı sorusunun cevabı bulundu. Hipertansiyonu olan bir kişi alkollü içecek içmemelidir. İlk başta alkolün basıncı biraz düşürmesine rağmen, daha sonra yükselir ve bu da felç veya kalp krizine yol açabilir.

Güney Koreli bilim adamlarının yaptığı araştırma

Güney Kore'den bilim adamları da bunu doğruladı. Ayrıca yüksek tansiyon veya hipertansiyon ile alkollü içecek içmenin mümkün olup olmadığı sorusundan da endişe duyuyorlardı. Tıp Fakültesi personeli, yüksek tansiyonlu alkol kullanan kişilerin kalp krizinden erken ölme riski taşıdıklarını kanıtladı. Bu çalışma yaklaşık 21 yıldır yapıldı. Bilim adamları 50 yaşın üzerindeki 6100 kişinin hayatını gözlemledi. Bunların arasında alkol almayı sevenler de vardı: % 15 - içiciler ve% 3 - ağır içiciler.

Bilim adamları, su içenlerin ve içmeyenlerin durumunu hipertansiyonla izledi. En az 168/100 basınçta bir kişi içeceklerde bulunan altmış gramdan fazla alkol tüketmişse, erken ölme şansı 4 kat artmıştır. Daha fazla, yani yaklaşık 120 gr alkol içerse, rakamlar daha korkutucuydu: 12 kat daha fazla ölme şansı vardı. Zaten bu rakamlar, yüksek tansiyon ile alkol içmenin mümkün olup olmadığını açıkça gösteriyor. Ve açıklaması kolay. Hipertansiyon, sürekli yüksek basınç ile kardiyovasküler sistem büyük ölçüde zarar görür, alkol de olumsuz bir etkiye sahiptir ve bu patlayıcı karışım birlikte bir kişinin erken ölüm olasılığını artırır.

Alkol ve hipertansiyon için ilaçlar

Alkollü içeceklerin hipertansiyon ile birlikte tüketilmemesi gerektiğini tespit ettik. Bu hastalıkla karşılaşanlar, sürekli yüksek tansiyon ile hap almanız gerektiğini bilirler. Ne ve ne miktarda, doktor karar verir. Pek çok uyuşturucu ve alkolün uyumsuz olduğu bir sır değil, ya etkilerini artırabilir ya da azaltabilir. Ek olarak, aynı anda hap ve alkol alırsanız, bunlar toksik hale gelir ve bu da kişinin refahını etkileyemez ancak etkilemez.

En iyi ihtimalle, en kötü ihtimalle baş dönmesi olacaktır - aritmi, kalp durması, halüsinasyonlar. Yani, alkol ve nitrogliserin içeren ilaçları aynı anda alırsanız ölebilirsiniz. Tansiyonu yüksek alkollü içecekler içerseniz önce damarlar genişler. Kişi bir hap aldığında kan damarlarını da genişletecektir. Bu nedenle aorttaki basınç keskin bir şekilde azalacak, ihtiyaç duyduğu kan miktarı kalbe gitmeyi kesecek ve kalp yetmezliği gelişecektir. Bir kişi hemen tıbbi yardım alırsa kurtarılabilir. Bu nedenle, aynı anda hem alkol hem de ilaç alamazsınız, herhangi bir doktor size bunu anlatacaktır.

kuralının istisnası

Alkol içmek için alkolik olmanıza gerek yok. Bazen doğum günü veya Yılbaşı gibi bir içki içmenin bir nedeni vardır. Yüksek tansiyon ile hangi alkolü içebilirsiniz, hangi içeceklere ne kadar izin verilir? Ziyafetten önce baskıyı ölçmeniz gerekir. Çok yüksekse, o gün alkol almamak, kendinizi maden suyu veya soda ile sınırlamak daha iyidir. Her şey yolundaysa, biraz içmeyi göze alabilirsin.

Hangi içecekler tüketilmemeli ve hangileri içilmeli? Şampanya, votka ve biradan vazgeçmek daha iyi. Kırmızı şarap ve iyi konyak içilebilir. 200 ml'ye kadar kırmızı şarap ve 50 gr'a kadar brendi içebilirsiniz. Bazı insanlar, eğer sarhoş olurlarsa ve sağlıkları kötüleşmediyse, endişelenmeye gerek olmadığından, içmeye devam edebileceklerinden emindir. Bu bir yanılsama. Alkole tepki hemen görünmeyebilir, ancak bir süre sonra kişi ertesi gün hastalanabilir. Yüksek basınçta içip içmemeye karar vermek kişiye kalmıştır, ancak doktorların tavsiyelerini dinlemeye hazır değilse, bağımlılığın sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.