Alkolün yararları ve zararları: neden içmek istiyorsunuz

Alkollü içeceklerin zararlı olduğunu herkes bilir ve bunların kötüye kullanılması birçok patolojinin gelişmesine neden olur.

Ancak bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, ölçülü olarak alkol içmenin bir kişinin fiziksel ve zihinsel durumu üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Barmen birayı bir bardağa döküyor

Vücudun alkole ihtiyacı var mı?

İnsan vücudu kendi başına alkol üretebilir. Endojen olarak adlandırılır ve üretiminde esas olarak bağırsaklar ve karaciğer rol oynar. Üretim oranı günde 8-10 gr'dır. Alkol, sinir sisteminin işleyişini düzenler, endorfin üretimine katılır, sinir uyarılarının iletilmesinde rol alarak doğal bir psikolojik savunma oluşturur. Ayrıca sentezlenen etanol enerji potansiyelini artırır ve metabolik süreçleri uyarır.

Endojen alkolün insan vücudu üzerindeki olumlu etkisi açıktır. Ancak bilim adamları tarafından yapılan çok sayıda deney, dışarıdan gelen alkollü içeceklerin faydalı olabileceğini kanıtlıyor.

Bilim Adamlarının Görüşü

Alkolün faydalı özellikleri, birçok ülkede bilim adamlarının ilgisini hala çeken gündemdeki bir konudur. Alkolün insan vücudunun çeşitli sistemleri üzerindeki etkisini inceledikleri çeşitli çalışmalar yürütürler.

Fransa'dan doktorlar, alkollü içeceklerin kardiyovasküler sistemin aktivitesini normalleştirdiği sonucuna vardı. Amerikalı uzmanlar, bazen kendilerine biraz alkole izin veren yaşlıların, beyin aktivitesinin azalması gibi, yaşla ilgili bu kadar sık ​​bir fenomeni deneyimleme olasılıklarının çok daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Hollanda'da 1300'den fazla kişinin gözlemlendiği kırk yıllık bir deney yapıldı. Sonuç olarak, yaşamları boyunca makul dozlarda alkol tüketenlerin daha uzun bir yaşam süresine ve kalp hastalığından ölüm oranının daha düşük olduğu sonucuna varıldı.

Bununla birlikte, elde edilen tüm verilerin istatistiksel hesaplamalardan başka bir şey olmadığı ve aslında alkolün küçük dozlarda bile zararlı olduğu gerçeğine dayanan başka bir görüş var.

Düşük ve Tolere Edilebilir Doz Nedir?

Tüm bilim adamları, alkolün faydalarının yalnızca küçük dozlarda ortaya çıktığı konusunda hemfikirdir. Ancak dünyanın farklı bölgelerindeki normlar değişiklik gösteriyor. Bu nedenle, Birleşik Krallık'ta izin verilen doz günde 8 ml saf alkoldür (bu yaklaşık 18 ml güçlü alkol veya 40 ml şaraptır), ABD'de norm 14 ml ve Japonya'da - 20'dir.

Ancak, her gün alkol almak kesinlikle önerilmez. En uygun sıklık haftada 2-3 defadır.

Ek olarak, izin verilen maksimum bir doz, yani insan vücudunun işleyebileceği alkol miktarı vardır. Gösterge, cinsiyet, kilo, sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlıdır. Örneğin 70 kg ağırlığındaki sağlıklı bir adam günde 170 gr saf alkol (yaklaşık 0, 5 litre votka) içebilir. En az 8 gün boyunca alkolden uzak durmaya devam ederseniz, vücut etanolün olumsuz etkilerinden kurtulacaktır.

Küçük dozlarda alkol

Küçük dozlarda alkolün faydaları nelerdir?

Alkolün faydaları öncelikle çeşitli hastalıkların önlenmesindedir. Yani küçük miktarlarda alkol:

 • , kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltır;
 • iskemik inme olasılığını azaltır;
 • , diyabet geliştirme riskini azaltır.

Önemli!İlk olarak, alkolün faydalarının, tüm uzmanların uymadığı mevcut fikirlerden yalnızca biri olduğunu hatırlamak önemlidir. İkincisi, her durumda, alkolün tıbbi özelliklerine güvenilemez ve mevcut patolojiler için bir ilaç olarak kullanılamaz.

Alkolü zararlı yapan nedir?

Alkol dahil herhangi bir ürünün yararları ve zararları kimyasal bileşimi ile belirlenir. Alkollü içecekler öncelikle tüm alkollü içeceklerde kesinlikle bulunan etil alkol nedeniyle zararlıdır. En büyük tehlike, etanolün kendisi bile değil, işlemenin zehirli ürünleridir, özellikle vücuda yayılan ve tüm sistemlerini olumsuz yönde etkileyen asetaldehittir.

Ek olarak, alkol şu nedenlerle zararlı olabilir:

 • çeşitli kimyasal katkı maddeleri (tat ve aroma yoğunlaştırıcılar, koruyucular, boyalar);
 • gazlı içeceklerde büyük miktarlarda karbondioksit;
 • Düşük kaliteli içeceklerde ve taklit ürünlerde bulunan fusel yağları.

Ve tabii ki, içtiğiniz doz arttıkça zarar da artar.

İçmek istemenizin nedenleri

Zaman zaman neden biraz alkol içmek istediğinize dair birçok açıklama var. Bunlar arasında sorunları bir süreliğine rahatlama ve unutma ihtiyacı, şirketi destekleme arzusu, özgürleşme arzusu, daha sosyal olma arzusu var. Doğal olarak, şimdi zaman zaman alkol bağımlısı olan kişilerden değil, ölçüyü gözlemleyerek içenlerden bahsediyoruz.

Ancak listelenen psikolojik nedenlere ek olarak, bazen ortaya çıkan alkol ihtiyacı için başka açıklamalar da vardır. Çoğu zaman bu, vücuttaki herhangi bir maddenin eksikliğinden kaynaklanır.

Bir kişi alkol almak istiyorsa, bunu yapması gerekmez, bazen vücuda ihtiyacı olanı almak için ne yiyip içeceğini bilmek yeterlidir.

Alkol arzusu

Peki ya istek neredeyse çok artarsa?

Sürekli bir içki içme arzunuz varsa, elbette küçük bir doz alabilirsiniz, ancak böyle bir durumda her seferinde alkol almaya pek değmez. En iyi çözüm, güçlü alkol arzunuza neyin sebep olduğunu anlamak için tıbbi bir muayeneden geçmektir.

Geçici önlemler aşağıdaki gibi olabilir:

 • alkolü diğer içeceklerle (kvas, doğal meyve suları, süt, yeşil çay) değiştirin;
 • bir şeyler ye (kırmızı et, bal, tuzlu peynir, süzme peynir, fındık veya tohumlar, yumurtalı yemekler).

Aile ve arkadaşlarla iletişim, ev işleri, spor, ilginç bir aktivite, okuma, yürüyüş, dikkatin içki içme düşüncelerinden uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Alkol arzusu devam ederse, profesyonel tavsiye için bir terapisti ziyaret etmeye değer.

İçmek istiyorsanız vücudunuzda eksik olan nedir?

Çoğu zaman insanlar ilk bakışta belli tatlara sahip ürünler için açıklanamaz bir istek geliştirirler. Gebe kadınlarda çeşitli beslenme anormallikleri çok popülerdir. Örneğin, çoğu tebeşiri sever. Bu, vücutta meydana gelen ve bazı maddelerin eksikliğine neden olan değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Alkol almak istediğinizde de benzer bir durum söz konusudur - büyük olasılıkla vücudunuzda bir şey eksiktir.

En yaygın olanları:

 • B vitamini eksikliği;
 • demir eksikliği;
 • silikon eksikliği;
 • protein eksikliği (votka istiyorsanız en yaygın açıklama);
 • mikro besin eksiklikleri (kalsiyum, potasyum, sodyum).

Hangi vitamin veya minerallerin eksik olduğunu belirledikten sonra, bunları içeren ürünler veya vitamin kompleksleri ekleyerek diyetinizi bunlarla tamamlamalısınız.

Bira alkolizmi

Günlük düşük doz tüketiminden alkolizm gelişebilir mi?

Küçük miktarlarda bile olsa alkol içme alışkanlığının zamanla psikolojik bir alışkanlığın gelişmesine yol açabileceğini unutmamak çok önemlidir. Ve bu, içeceğin gücüne bağlı değildir, tam tersine, zararsız görünen düşük alkollü bira, alkollü içeceklerden daha hızlı bağımlılık yapar.

Alkol ihtiyacı giderek artacak, dozlar ve içme sıklığı artmaya başlayacaktır. Vücut, düzenli etanol alımına uyum sağlayacak, onu metabolik süreçlere dahil edecek ve bu da fiziksel bağımlılığa yol açacak ve bu da kurtulmak çok zor olacaktır.

Yüksek kaliteli alkol sağlığa zararlı olabilir mi?

Her alkollü içecek etanol içerir ve bu nedenle potansiyel bir sağlık tehlikesidir. Ancak sağlıklı değilse yüksek kaliteli alkol almak kesinlikle daha az zararlıdır. Bu, öncelikle düşük dereceli içeceklerde fazla bulunan fusel yağlarının eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, daha az olumsuz etki, koruyucuların ve çeşitli yapay katkı maddelerinin düşük konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

Böylece, güvenilir bir üreticiden kaliteli içecekleri küçük dozajlarda tüketerek alkolün vücut üzerindeki toksik etkisini en aza indirebilirsiniz.

İçme kültürü

Alkollü içecek içme kültürü, hem alkol seçimine hem de tüketim sürecine makul bir yaklaşım gerektirdiğinden, alkol içmenin insan vücudu üzerindeki sonuçları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Diğer şeylerin yanı sıra, etanolün olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olan düzenlemeler uygulanır. Bunlar, örneğin, az miktarda alkol almayı içerir.

Şarap

Şarap, herhangi bir alkollü içeceğin en faydalı özellikleriyle tanınır. Kurallara göre, içki biraz içilir, aroması ve çok yönlü tadı vardır. İçeceğin türüne göre seçilen, mutlaka bulunması gereken bir atıştırmalık.

Bira

Gerçek canlı bira, yüksek vitamin ve mineral içeriği nedeniyle sağlıklıdır. Bira acele etmeden hafifçe soğutulmalıdır. Baharatlı ve tuzlu atıştırmalıklar kuru balık veya et, peynir, deniz ürünleri, kuruyemişler tercih edilmelidir. Biranın diğer alkolle karıştırılması önerilmez.

Konyak

Yüksek kaliteli konyak, sağlıklı alkollü içecekler olarak da adlandırılır. Bu seçkin alkolün hangi koşullar altında içildiği çok önemlidir. İçeceğin enfes aromasından ve zengin tadından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olurlar.

Konyak oda sıcaklığında olmalıdır. Küçük yudumlarla içerler. Klasik servis seçeneği ana yemekten sonra bir fincan kahve ve puro ile servis edilir. Konyağın atıştırmalık gerektirmediğine inanılıyor, ancak dilerseniz taze meyve ve kuruyemiş servis edebilirsiniz.

Alkol içme riskleri

Çoğu durumda düzenli alkol tüketimi alkolizmle sonuçlanır ve bu da çok sayıda hastalığa neden olur. Kesinlikle herhangi bir organ veya sistem etkilenebilir, ancak çoğunlukla şu şekilde gelişir:

 • karaciğer (hepatit, siroz) ve boşaltım sistemi hastalıkları;
 • kardiyovasküler hastalıklar (kardiyomiyopati, kalp krizi);
 • beyin bozuklukları;
 • gastrointestinal hastalıklar (gastrit, ülser, pankreatit);
 • üreme sistemi patolojisi;
 • zihinsel ve nörolojik bozukluklar.

Etanol ayrıca neoplazm geliştirme riskini artırır.

Vücudun alkole ihtiyacı varsa, bu endişe verici bir semptomdur ve kötü bir alışkanlığın kronik bir hastalığa dönüştüğünü gösterir.

Sonuç

İçmek aslında faydalı olabilir. Ancak mevcut hastalıklarda ilaç olarak alkol kullanmamalısınız. Önemli olan, yüksek kaliteli alkol seçmek, alım sıklığıyla aşırıya kaçmamak ve olumsuz sonuçlardan kaçınmak için dozu gözlemlemeyi unutmamaktır.