Erkek alkolizm: işaretler, nedenler ve sonuçlar

İstatistiklere göre, erkeklerin alkol bağımlılığı yaşama olasılığı iki kat daha fazladır. Erkeklerde alkolizmin sonuçlarının hem kendisi hem de ailesi için çok içler acısı olmasına rağmen, toplumumuz düzenli olarak alkollü içki tüketmeyi kesinlikle normal görmektedir.

Bu görüş elbette fecidir ve yeniden gözden geçirilmelidir. Alkolizm, bir kişinin ruhunu ve genel sağlığını bozan ciddi bir hastalıktır. Kapsamlı bir tıbbi yaklaşım gerektirir. Uygulamanın gösterdiği gibi, bira bile istikrarlı alkolizme yol açar. Bu hastalık onunla başlar ve daha sonra bir kişi güçlü alkole geçer.

Alkolizmin dış belirtileri

Bağımlılık yavaş yavaş oluşur ve adım adım gelişir. Erkeklerde alkolizmin varlığını ve gelişimini bir dizi karakteristik alkolizm belirtisi ile tanımak mümkündür. Psikologlar ve narkologlar, yeni başlayan alkolizmi tanıyabilecek ana semptomları geliştirdiler:

 • alkol için karşı konulmaz bir özlem, bir kişi içme arzusunu haklı çıkarmak için en garip sebepleri arıyor;
 • aile üyelerine, arkadaşlara, iş arkadaşlarına karşı saldırganlık;
 • uyuşukluk ve yorgunluk;
 • konuşma bozuklukları;
 • kas-iskelet sistemi bozuklukları;
 • yabancılarla ilişkilerde aşinalık;
 • ilgisizlik, ruh hali değişimleri;
 • genel sağlıkta bozulma.

Bunlar, 10 yıla kadar sürebilen yeni başlayan alkolizmin ilk belirtileridir. Sık sık yaptıkları gibi, bu aşamada onları gözden kaçırmak kolaydır. Kadın sadece onlara dikkat etmiyor. Bir erkeğin işten sonra stresi azalttığını düşünür, bir kutu bira veya bir bardak brendi ile sorunlardan kaçmaya çalışır. Bu arada hastalık durmaz ve ilerlemeye devam eder.

Erkek alkolizminin nedenleri

Erkek alkolizmi sorunu, kadın ve erkek psikolojisi arasındaki fark tarafından belirlenir. Erkek cinsiyet, değişen dış koşullara daha az uyum sağlar ve kendisine düşen sorunlardan ve endişelerden uzaklaşmanın bir yolu olarak alkole başvurur. Buna ek olarak, erkekler genellikle rehabilitasyona ikna edilmeye direnir, kendi başlarına başa çıkabileceklerine inanırlar.

Ancak bu böyle değildir - fiziksel bağımlılığa ek olarak, alkolizm kötüye kullanımın ilk aylarından itibaren derin kişilik değişiklikleri getirir. Dış ortam genellikle zamanla aynı alkoliklerden oluşur ve bu da iyileşmeyi engeller.

Ülkemizdeki her iki aileden biri gelecekte alkolizm sorunuyla karşı karşıya kalacak ya da zaten karşılaşmış durumda. Bu, istisnasız tüm aile üyelerini, özellikle çocukları etkiler. Genel olarak, bu bağımlılığın ortaya çıkma nedenleri üç türe ayrılabilir:

 • sosyal;
 • psikolojik;
 • fizyolojik.

Tek tek veya kombinasyon halinde görünebilirler. Sosyal nedenler arasında çevrede içki içen arkadaşların bulunması sayılabilir. Sosyal statü özel bir rol oynar, çünkü iyi işleri ve yüksek öğrenimi olan kişilerin bağımlılık sorunuyla karşılaşma olasılığı daha düşüktür. İşyerinde stresin varlığını, refah seviyesini vurgulamak özellikle gereklidir.

Psikolojik faktörler şunlardır:

 • ruhun dengesizliği;
 • yetersiz öz kontrol seviyesi;
 • mesleki ve zihinsel gelişim için zayıf motivasyon;
 • komplekslerin varlığı;
 • kendine güvensiz.

Bir erkekte alkolizme yol açabilecek bir dizi başka faktör vardır. İşte sadece en yaygın olanları.

Sürekli sarhoşluğa neden olan başka bir faktör grubu daha var - fizyolojik nitelikteki faktörler. Bunlar, bağımlılığın ve kalıtsal faktörlerin hızlı gelişmesine yol açan metabolik bozukluklardır. Önceki nesillerde alkolizm vakaları olsaydı, sonraki nesiller için de geçerli olmaları muhtemeldir. Kişi bağımlı olmayacağını düşünür ve her an alkolden kolayca vazgeçebilir. Benzer bir fenomen, alkolizmin tüm aşamalarında alkoliklerin özelliğidir.

Bir alkoliği gözlerinden ve bakışlarından tanıyabilirsiniz. Etanol gözler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, "camsı" ve yorgun olurlar. Zamanla göz altı torbaları ve şişlikler ortaya çıkar. Böyle bir insan yorgun görünüyor. Bu dolaylı olarak iç organların hastalıklarının varlığını gösterir.

Sürekli içen bir kişiden, genellikle başkalarıyla karıştırılması zor olan alkol "dumanı" kokusu gelir. Alkolizme saplanan kişiler genellikle hijyenine, görünümüne özen göstermez, kırışık ve kirli giysiler giymekten çekinmezler.

Alkolizm aşamaları ve belirtileri

Erkeklerde alkolizmin birkaç aşaması vardır. Birbiri ardına gelen sadece üç tane var. Tedaviye ne kadar geç başlanırsa, başarıya ulaşmak o kadar zorlaşır - psikolojik bağımlılık ve asosyal yaşam tarzı tedavinin ilerlemesini olumsuz etkiler.

erkek alkolizminin aşamaları

İlk aşamanın belirtileri

Alkolizm gelişiminin ilk aşamasında, sarhoş alkol miktarında kademeli bir artış karakteristiktir. Bunun çeşitli nedenleri vardır, böyle bir kişi içmek için herhangi bir sebep aramaya başlar. Aynı zamanda, her seferinde daha sık sarhoş oluyor. Akrabalar bu davranış için mazeretler duyabilir:

 1. Rahatlamak istiyorum.
 2. Diğerleri benden daha fazla içti.
 3. Evet, çok içerim ama alkolik değilim.
 4. Sadece işte yorgunum ve dinlenmek istiyorum.

Bu ifadelere saldırganlık eşlik ediyorsa, bu bağımlılık geliştirmenin açık bir işaretidir. Ayrıca, bu aşama fizyoloji ile ilişkili diğer işaretlerle karakterize edilir:

 • tıkaç refleksi yok;
 • aynı derecede sarhoşluk elde etmek için giderek daha fazlasına ihtiyaç vardır;
 • karartmalar var.

Tüm bu belirtiler genel sağlıkta bozulmaya, dikkat konsantrasyonunun bozulmasına ve verimin düşmesine neden olur. Bir sonraki aşamaya geçiş sırasında daha sık ortaya çıkarlar.

Bu aşamada, bir erkekte alkolizm tedavisine başlamak zaten gereklidir - aşama ne kadar erken olursa, başarılı bir sonuç olasılığı o kadar artar. İlk aşamada, sarhoşluk tamamen iyileşir ve iyileşmeden sonra vücut orijinal durumuna geri döner, çünkü organların çok fazla acı çekecek zamanı yoktur ve işlevleri büyük ölçüde bozulmaz.

Bir kişi hayatını alkolsüz hayal edemez. Bütün boş zamanlarını böyle geçiriyor. Bu nedenle, genellikle akşamdan kalma ile gelen çalışan daha kötü çalıştığı için işte sorunlar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, meslektaşlar ve yönetim ile çatışmalar başlar. Aile hayatında da birçok sorun var.

İkinci aşamanın belirtileri

Erkeklerde alkolizmin ikinci aşamasında, diğer karakteristik belirtiler ortaya çıkar. Geri çekilme semptomları veya akşamdan kalmalar burada daha belirgindir. Bulantı, baş ağrısından oluşur. Elektrik kesintileri olabilir. Uyku ve sindirim genellikle bozulur. Alkol için özlem zaten karşı konulmaz. İkinci aşamadaki alkolik artık içkiyi bırakamaz. Tüm yaşamın etrafında döndüğü ana önceliktir.

Ayrıca, hastalığın bu aşaması zihinsel bozukluklar - alkolik psikozlar ile karakterizedir. Bu, dengesiz bir duygusal durumda, sık sık saldırganlık belirtileri, uygunsuz davranış ve haksız öfke ile ifade edilir.

Üçüncü aşamanın belirtileri

Bu alkolizmin son aşamasıdır. Bu aşamada hastanın hayatını kurtarmak için acilen hastaneye yatırılması gerekir. Kişilik setlerinin tamamen bozulması ve ahlaki değerler kayıtsız hale gelir. Bir alkoliğin asıl amacı, yeni bir miktar alkol elde etmektir ve bunun uğruna yasaları çiğnemek de dahil olmak üzere her şeyi yapabilir. Aynı zamanda gerçekleşir:

 • zehirlenme küçük dozlardan gelir;
 • akşamdan kalma çok zordur;
 • uyku, yiyecek alımında olduğu gibi içilen miktara bağlıdır.

Tıbbi istatistiklere göre, bu aşamada bir alkoliğin ortalama ömrü beş yılı geçmez. Vücudun sürekli zehirlenmesi nedeniyle, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • entelektüel bozulma;
 • konuşma kaybı veya içinde ciddi rahatsızlıklar;
 • yüksek felç, kalp krizi, felç, ciddi karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu riski.
adam şirkette alkol içiyor

Bu belirtiler ortaya çıkmaya başlarsa, bağımlılığın sadece büyüdüğünü anlamalısınız. Etkili ve başarılı tedavinin temeli, hastanın kendi bağımlılığından kurtulma arzusudur. Durum, alkoliklerin genellikle sarhoş olmaları ve bilinçli kararlar verememeleri gerçeğiyle karmaşıklaşıyor. Bu, böyle bir kişiyle diyaloğu büyük ölçüde karmaşıklaştırır.

Bira alkolizmi ayrı olarak not edilmelidir. Şimdi bu sorun toplumda giderek daha fazla ağırlık kazanıyor. Kural olarak, çoğu biranın alkolizme neden olamayacağına inanıyor. Narkologların bu konuda farklı görüşleri var - sık bira tüketimi kalıcı alkolizme neden olabilir. Bu içeceği sürekli içme ihtiyacında ve büyük miktarlarda kendini gösterir. Yavaş yavaş, içilen miktar artar. Bu durumda da bu bağımlılıktan kurtulmak için alarmı çalmaya ve rehabilitasyon sürecini başlatmaya değer.

Erkeklerde alkolizmin sonuçları

Vücut ne kadar güçlü olursa olsun, bir erkekte alkolizmin sonuçları uzun sürmeyecektir. Koşullu olarak iki türe ayrılabilirler - psikolojik ve fizyolojik. İkincisi, çeşitli vücut sistemlerinin işleyişindeki bozukluklarda kendini gösterebilir:

 1. Erkek iktidarsızlık. Alkolün etkisi altında hormonal arka plan değişir, testosteron üretimi bozulur.
 2. Sindirim sistemi sorunları. Gastrit, bağırsak ülseri, mide hastalıkları olabilir.
 3. Basınç sorunları. Alkol damar sistemini tahrip eder.
 4. Karaciğer patolojisi. Sık alkol tüketimi siroz ve karaciğer kanserine yol açar.
 5. Zayıf bağışıklık. Vücut koruyucu özelliklerini kaybeder, sık bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkar.
 6. Kalp sorunları. Alkoliklerde kalp krizi olasılığı, içmeyenlere göre birkaç kat daha fazladır.

Alkolizm insan ruhunu da etkiler. Bu ihlaller garip davranışlarla kendini gösterebilir:

 1. Zulüm hissi. Bir kişiye izleniyormuş gibi geliyor.
 2. Halüsinasyonların görünümü. Alkolün etkisi altında beyin görsel, işitsel yanılsamalar yaratabilir.
 3. Ensefalopati. Zayıf dolaşım ve beyin hücrelerinin yetersiz beslenmesi ile ilişkilidir.

Bu tür fenomenler ortaya çıkarsa, derhal alkoliklerle çalışan yetkili bir psikologla iletişime geçmelisiniz. Herhangi bir aşamada bir erkekte alkolizm tedavisine başlayabileceğinizi bilmek önemlidir.

Kurtarma adımları

 • Adım 1. Uzman bir kliniğe başvurma
 • Adım 2. Bağımlıyı tedaviye ikna etmek
 • Adım 3. Detoksifikasyon (vücudun toksinlerden arındırılması)
 • Adım 4. Yatarak tedavi merkezinde kapsamlı rehabilitasyon

Sadece bir rehabilitasyon merkezinde, bir erkeğe sadece fizyolojik bağımlılığı hafifletmek için yardım edilmekle kalmayacak, aynı zamanda yatarak tedavi yardımı ile tam bir iyileşmeye getirilecek ve rehabilitasyondan sonraki yaşamın ilk adımlarına eşlik edecektir.

Tabii ki, narkologların nitelikli yardımı ne kadar erken sağlanırsa, bu hastalıktan kurtulma süreci o kadar hızlı ve kolay ilerleyecektir. Bu nedenle, en ufak bir şüpheniz varsa derhal bir uzmana başvurun.