Alkol sonuçları

Alkol sonuçları

Alkol kullanımının uzun ve kısa vadeli etkileri

Alkolün kısa vadeli etkileri oldukça faydalı olabilir ve her zaman olumsuz olmayabilir. Yetişkinlerin çoğu, her gün içseler ve hafif içenler olarak kalsalar bile, bir veya iki içecekten herhangi bir kötü etki yaşamayacaktır.
Tüketilen porsiyon sayısı arttığında ve alkole tolerans geliştiğinde sorunlar başlar. Alkol kötüye kullanımı, alkolizm teşhisi konan bağımlılığa yol açabilir.

Alkol kötüye kullanımının uzun vadeli sonuçları aile içi şiddet, alkollü araç kullanma ve diğer yıkıcı davranışları içerir.

Alkolün kısa vadeli etkileri

Bir içecek, bir kadeh şaraba, liköre veya bir kutu biraya karşılık gelir. Bu tüketim seviyesi tamamen güvenlidir ve hatta kardiyovasküler hastalık ve alkol bunama riskini azaltabilir. Daha yüksek dozların kısa vadeli etkileri, içen kişinin ağırlığına, cinsiyetine ve alkol alerjisi dahil diğer faktörlere göre değişir. Alkolün olumlu etkileri yadsınamaz. Nevrotik insanların arzuladığı derin bir sakinlik ve rahatlama duygusu içerirler. Genellikle gerginlik azalır, kişi daha az konsantre olur, refleksler yavaşlar, tepki süreleri artar ve koordinasyon bozulur. Tüm bu etkilere beyin aktivitesinin yavaşlaması neden olur ve üç veya dörtten fazla içki içtikten sonra ortaya çıkmaya başlar. Nadir durumlarda, insanlar, özellikle ilk alkollü içkileriyse veya altta yatan bazı tıbbi durumları varsa, bir alkollü içecek içtikten sonra yaralanabilirler.

Alkolün kısa vadeli etkileri şunları içerir:

 • Karın ağrısı, mide bulantısı veya ishal:Alkol mide zarını tahriş ederek bu etkilere neden olur. Bu semptomların alkolik gastrit gelişimini gösterebileceğini unutmayın.
 • Rahatlama:Çoğu insan içtiklerinde kendilerini daha sakin ve mutlu hisseder, pek çoğu stresli veya üzgün olduğunda alkole döner. Daha canlı ve konuşkan olurlar.
 • Görme ve İşitme Bozukluğu:Alkol bir depresandır ve sinir sisteminin kendisini yavaşlatır. Merkezi sinir sistemi motor ve bilişsel işlevleri kontrol ettiğinden, insanlar daha uzun tepki süreleri sergileyeceklerdir. Daha belirgin etkiler arasında geveleyerek konuşma, bulanık görme ve boğuk işitme bulunur. Bazen alkolün bu etkileri bir içkiden sonra bile ortaya çıkabilir, bu nedenle alkol ve araba kullanmayı birleştirin.
 • Yorgunluk, uyku hali:, alkolün yatıştırıcı etkisinin bir parçasıdır. İlk öfori geçtikten sonra uykululuk başlar. Bununla birlikte, alkol uykusuzluğu denen ters etki de mümkündür.
 • Yetersiz öz denetim, bulanık düşünme:Alkol, merkezi sinir sisteminin işlevselliğini bozarak, kişiyi daha az kısıtlı hale getirir ve karakteristik olmayan davranışlara daha yatkın hale getirir. Alkolün etkisi altındayken kanunları çiğneme veya korunmasız seks gibi riskli cinsel faaliyetlerde bulunma olasılığı daha yüksektir. Alkol tüketiminin olumsuz sonuçları arasında, insanların restoranlarda servis yapılmaması, sarhoş olmaları ve kavga etmeleri durumunda "erken kalkanlar" sayılabilir.
 • Bellek Bozukluğu:Alkol tüketiminin bellek üzerindeki etkileri iyi bilinmektedir ve ayrıca azalmış sinir sistemi aktivitesinden kaynaklanmaktadır. Bir kişi içtikten sonra meydana gelen olayları hatırlamadığında, ihlaller alkol bayılmalarına neden olabilir. Diğer bir korkunç yan etki de deliryum titremeleridir.
 • Ruh hali değişiyor:ilk "neşe" giderek azalır ve yerini depresyona bırakır. Bu bazen insanların içmeye devam etmesine neden olur ve ruh hali değişimleri meydana gelebilir. Bazen çok şiddetlidirler - alkol bağımlılarında depresyon, sonunda çeşitli sonuçlarla intihar girişimlerine yol açabilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden ünlü şef ve TV sunucusu Anthony Bourdain trajik bir örnek.

Alkolün sonuçları: riskler ve tehlikeler

Alkolün bazı kısa vadeli etkileri ölümcül olabilir ve özellikle alkolikler risk altındadır. Aşırı içme, kısa süreli aşırı içme olarak tanımlanır - bir oturuşta 4 veya daha fazla içki. Alkol zehirlenmesi, kandaki alkol seviyeleri toksik seviyelere ulaştığında ortaya çıkar ve düşük kaliteli bir içecek içildiğinde ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan akşamdan kalma semptomlarına neden olur. Alkol zehirlenmesi tıbbi bir acil durumdur ve tedavi edilmezse ölümcüldür. Aşağıdaki belirtiler görünebilir:

 • Zihinsel karışıklık veya sersemlik, kişi başını tutmaz, kendini depresif hisseder;
 • Bilinçsiz;
 • Konvülsiyonlar;
 • Düşük vücut ısısı veya tam tersi;
 • Titreme veya titreme;
 • Soluk, soğuk, mavimsi cilt;
 • Düzensiz veya yavaş nefes alma;
 • Gut gibi kronik hastalıkların gelişimi;
 • Mesane ve bağırsak kontrolü kaybı;
 • Koma.

Alkolün uzun vadeli etkileri

Alkolün uzun vadeli etkileri arasında karaciğer hasarı, depresyon, kanser, bağışıklık sistemi bozuklukları, hipertansiyon, erkeklerde cinsel aktivitede azalma ve kadınlarda cinsel istek kaybı veya pankreatit yer alabilir. Zamanla, alkol kullanan kişilerde bilişsel bozukluklar gelişebilir. Bu alışkanlığın yan etkileri arasında sinirlilik ve alkol nedeniyle işyerinde gittikçe artan kötü performans sayılabilir. Alkol kötüye kullanımı böbrekleri olumsuz etkileyerek ciddi hasara neden olur. Uzun süreli kötüye kullanım, çoğu durumda karaciğer nakli gerektiren ciddi bir karaciğer hastalığı olan karaciğer sirozuna neden olabilir. Ülkede birçok insan sirozdan ölüyor.

Küçük yaşta içki içme tehlikesi çok daha yüksektir.

Diğer uzun vadeli etkiler, bir kişinin alkol zehirlenmesinin etkilerini hiç alkol tüketmeden deneyimlediği sözde kuru sarhoşluk sendromunu da içerir. Uzun süreli alkol kullanımıyla, vücut giderek daha fazla alkole alıştıkça insanlar tolerans geliştirir. Bu, onları, aksi takdirde bırakmaya yol açacak kısa vadeli etkiler yaşamadan tehlikeli derecede büyük miktarlarda alkol tüketmeye zorlar.

Alkolün kadınlar üzerindeki etkileri

Alkol, kadınları erkeklerden farklı şekilde etkiler. Sadece erkeklerin alkol sorunu yaşadığına inanılan günler geride kaldı. Günümüzde, giderek daha fazla kadın alkolü kötüye kullanıyor - istatistikler, ülkedeki milyonlarca kadının güvenlikleri, sağlıkları ve refahları için tehlikeli kabul edilen bir şekilde içtiğini gösteriyor. Trafik yetkililerine göre, bir kadının kanındaki alkol seviyesi, aç karnına bir içki içtikten sonra ölümcül araba kazası riskini% 100 artıracak kadar yüksek.

Alkollü araç kullanmak tamamen erkek bir sorun gibi görünüyor ve tabii ki öyle değil.

Alkolün erkek ve kadın vücudu üzerindeki yan etkileri önemli ölçüde farklıdır. Uzmanlara göre, aşırı içki içmek ve kronik aşırı içki içmek kadınları erkeklerden çok daha yüksek sağlık ve güvenlik risklerine maruz bırakıyor. Sarhoş olan kadınlar, cinsel veya fiziksel istismara uğrama şanslarını iki katından fazla artırır. Veriler, ülkede kaydedilen cinsel saldırıların% 50'den fazlasının bir kadını, bir erkeği veya her iki alkolik aile üyesini içerdiğini gösteriyor. Norveç'te yapılan bir araştırma, farklı miktarlarda alkol tüketen eşlerin, benzer miktarlarda içenlere göre boşanma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bu, özellikle eşin hevesli bir alkolik olduğu ilişkiler için geçerliydi. Alkolizmin kadınlar üzerindeki etkisi daha belirgindir. Uzun süreli alkol tüketimi kadın sağlığı için çok daha tehlikelidir - kadınların karaciğer sirozundan ölme veya beyin, kalp veya meme kanserinden ölme olasılığı daha yüksektir. Hamilelik sırasında içki içen kadınların çocukları, anormal yüz özellikleri, bodur büyüme, alkole bağlı beyin hasarı ve duygusal rahatsızlıklar olarak ortaya çıkan ömür boyu süren bir gelişimsel bozukluk olan fetal alkol sendromu (FAS) ile doğma riski altındadır.

Alkol kötüye kullanımının yan etkileri

 • Nörolojik bozukluklar;
 • Diyabet ve bilişsel bozukluk, alkolün iki olası uzun vadeli etkisidir. Kronik alkol tüketimi, diyabet geliştirme riskinin artmasına neden olur. Bu obeziteye yol açar, çünkü alkolün kalorisi çok yüksektir ve insülin salgılayan pankreasa zarar verir;
  Uzun süreli alkol bağımlılığı da öğrenme güçlüklerine ve hafıza sorunlarına neden olabilir. Bu, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel bozuklukların gelişme riskini artırır.
 • Kalıcı alkol kötüye kullanımıyla ilişkili bir başka büyük sorun dayoksunluk sendromudur:, bir kişi her etanol tükettiğinde semptomlar giderek daha şiddetli hale gelir. Alkol ayrıca sinir hücrelerine zarar vererek geri dönüşü olmayan polinöropatiye neden olur.

Alkolün olumsuz uzun vadeli etkilerinin çoğu sağlıkla ilgilidir, ancak istisnalar da vardır. Cinsel saldırı, ağır alkol zehirlenmesinden sonra meydana gelen tecavüz, ağırlaştırılmış saldırı, dikkatsiz araba kullanma ve sarhoşken işlenen soygun veya hırsızlık, sevdiklerini, arkadaşlarını ve hatta temas ettikleri yabancıları bile etkiler. Alkol kötüye kullanımından kaynaklanan fiziksel ve bilişsel bozukluk her yıl çok fazladır.

Alkolün zararlı etkileri

Bağımlılık, vücut alkol olmadan en iyi şekilde çalışamadığında ortaya çıkar. Beyin, alkolün uzun vadeli etkilerine alışırken vücuda doğru sinyalleri gönderemez. Bir kişi bağımlı olduğunda, içmenin neden olduğu herhangi bir fiziksel veya psikolojik semptomdan bağımsız olarak içmeye devam eder. Dahası, bağımlı olan bir kişi işini kaybetse, panik atak geçirse, ailesinden ayrılsa veya alkolle ilgili davranışları nedeniyle tutuklansa bile içmeye devam edecektir. Ayrıca alkolün getirdiğinden daha fazlasını istediği için diğer uyuşturuculara bağımlı olma riski de artmaktadır. Rasyonelleştirememe ve engellemelerin kaybedilmesi, insanları yasadışı uyuşturucuları denemeye daha meyilli hale getiriyor ve alkol bağımlılığının pek çok sosyal sonucuna yol açıyor.

Bağımlılık, tedavi gerektiren fiziksel bir rahatsızlıktır. Alkol yoksunluğunun sonuçları tehlikelidir ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edicidir. Tedavi, detoksifikasyonla başlar. İdeal olarak, bunu yatan hasta veya ayakta tedavi rehabilitasyon tesisinde tedavi izler, burada hastalara uzun süreli ayıklık kazanmaları için yardım edilir. Uzmanlar, alkolün kısa ve uzun vadeli etkilerinin diğer tüm uyuşturucu türleri arasında en zararlı olduğuna inanıyor.

Alkole maruz kalma: tedaviler

Bir yatan hasta rehabilitasyon merkezinde hastalar, kendilerini alkol bağımlılığına götüren stresle başa çıkmanın olumlu yollarını bulmaya yardımcı olmak için terapi ve yoğun danışmanlık alırlar. Tedavi, detoksifikasyon bittikten hemen sonra başlar. Bu tedavi programları minimum 30 gün sürer. Bir yıla kadar dayanabilirler. En iyi rehabilitasyon merkezleri, hastaların iyileşmelerine odaklanabilecekleri sessiz ve huzurlu alanlarda bulunur. Bu alkolik rehabilitasyon merkezlerindeki terapistler, hastaların hastanede kaldıktan sonra ayakta tedaviye devam etmelerini önermektedir. Ayrıca Adsız Alkolikler gibi destek gruplarına katılmanız da önerilir, ör.