İçmeyi nasıl bırakabilirim?

Alkol arzusuna yatkın olan her kişi periyodik olarak şu soruyu sorar: "Alkol içmeyi kendi başınıza nasıl bırakabilirsiniz? "Bu onun gerçekten denemeye ve belki de şişeye olan özleminin üstesinden gelmeye hazır olduğunun bir işaretidir.

Alkol almayı kendiniz nasıl bırakabilirsiniz: ilk adımlar

bir adam içmeyi nasıl bırakabilir

Alkol bağımlılığı çok ileri gitmişse hasta artık mekânsal düşünemez, eylemlerinden sorumlu olamaz ve kendi başına alkolü bırakması mümkün olmaz. İyi bir klinikte bile onu tam bir hayata döndürmek sorunlu olacaktır. Ancak alkolizmin birinci ve ikinci aşamalarında her şey çok daha basittir ve sorunla baş etmek oldukça gerçekçidir:

 1. Epizodik içme. Bir kişi nadiren, herhangi bir düzenlilik olmaksızın alkol içer. Akşamdan kalma durumdayken alkol güçlü bir tiksintiye neden olur. Ancak ilk aşama hızla ikinciye dönüşüyor.
 2. Ritüel sarhoşluk. Bu aşama, kişinin çeşitli nedenlerle düzenli olarak kullanması ile ayırt edilir. Bir tatil veya başka bir etkinlik ve alkolik içkiler eşanlamlı hale gelir.
 3. Alışkanlık, haftada iki veya daha fazla kez düzenli olarak alkol tüketimi ile karakterize edilir. Bir alkoliğin mutlaka bunun için herhangi bir nedeni olması gerekmez, ancak alışkanlıktan dolayı bunları arayabilir ve seslendirebilir. Hafıza kaybı sıklıkla ertesi sabah meydana gelir.

Kendi başınıza içki içmeyi bırakmanın yalnızca iki yolu vardır: gönüllü kararla alkol almayı tamamen bırakın veya dozu yavaş yavaş azaltın. Bundan önce aşırı içmenin çözülmesi gereken bir sorun olduğunun farkına varmanız ve kabul etmeniz gerekir. Bazı ilaçlarda dikilerek kodlama seçenekleri burada dikkate alınmamıştır. Herkes bu alışkanlığı kendi başına bırakabilir ve sadece iradeli insanlardan biri olup olmadığınızı anlamalısınız.

İçkiyi sonsuza kadar bırakmak için kimin yardımına ihtiyacınız var?

Alkolü bırakmak isteyen kişiler bunu nasıl yapacaklarını ve kiminle iletişime geçeceklerini her zaman bilememektedir. Kendi başınıza başlamayı planlıyorsanız belki arkadaşlarınızın ve ailenizin desteği sizin için yeterli olacaktır. Bu, alkol almayı bırakmanıza yardımcı olacak destek direklerinden biridir.

Bir narkolog, kendi başınıza alkol almayı nasıl bırakacağınız konusunda tavsiyelerde bulunur ve alkolün vücuttaki etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Detoksifikasyon çoğunlukla bir gün sürer. Önerilere gelince, tam bir hayata dönmek için doktor bazı ilaçları reçete edebilir:

 • akşamdan kalmalıkla baş etmeye yardımcı olacak ilaçlar;
 • alkol isteğini azaltan veya alkolden tiksinmeye neden olan formülasyonlar ve tabletler.

Bir psikolog aynı zamanda içkiyi bırakmanıza da kolaylıkla yardımcı olabilir. Bağımlı kişi onunla birlikte kendisini şişeye iten sebebi çözebilecektir. Alkolsüz bir hayata doğru ilerleyebilmek için anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri budur. Psikolog ayrıca sevdiklerinizle olan ilişkileri bozmamaya ve yeniden kurmamaya da yardımcı olur.

Bir ayyaş içkiyi bıraktığında neler yaşar?

Bir ayyaş alkolü bıraktığında neler yaşar

Libasyonların sona ermesinden sonra vücudun tüm süreçleri kurmak için zamana ihtiyacı vardır. Zehirlenme yavaş yavaş kaybolur ve buna baş, kalp, kaslar ve gastrointestinal sistemde hoş olmayan ve ağrılı hisler eşlik eder. Konvülsiyonlar, halüsinasyonlar ve yüksek tansiyon mümkündür. Titreme, artan kaygı ve huzursuzluk, uyku sorunları ve ani ruh hali değişimleri de ortaya çıkabilir. Bu bir aya kadar devam edebilir. Minimum fiziksel rahatsızlıkla içmeyi bırakmak istiyorsanız, bir detoksifikasyon prosedüründen geçmeniz gerekecektir. Kliniklerde ve tıp merkezlerinde gerçekleştirilir. Akşamdan kalma ilaçları da semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Panik atak, şiddetli titreme ve anksiyete durumunda, ambulans çağırmalısınız çünkü bu koşullar deliryum tremens başlangıcının karakteristiğidir. Semptomların göz ardı edilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazen delirium tremens ölüme yol açar.

Özel kliniklerden yardım

Uyuşturucu tedavi merkezlerinin yardımını kullananların tekrarlamama ve alkolü bırakma şansları daha yüksektir. Alkol tüketiminin sonsuza kadar nasıl durdurulacağı konusunda özel klinikler, devlet uyuşturucu tedavi merkezlerine göre bir avantaj sağlıyor. Bunun birçok nedeni vardır, ancak ana üçü şunlardır: en modern güçlü kodlama tekniklerinin kullanılması, hastalarla çalışmak için bir narkolog ve bir psikoloğun birlikte çalışması ve hizmetlerin yüksek maliyeti. Birincisi ve ikincisi tedavinin etkinliğini artırır, üçüncüsü ise hastayı ve ailesini ek olarak motive eder. Alkolizmin ayakta tedavi edilmesi doğal olarak hastanın sorunla evde kendi başına baş etme girişimlerinden daha etkilidir.

Bir hasta alkol almayı bırakmadan önce kliniğin vücudu detoksifiye etmesi gerekir. Daha sonra öneri veya ilaç kullanarak kodlarlar. Dovzhenko yöntemi ve alkol içmekten kaçınmaya neden olan ilaçların deri altına enjeksiyonu çok etkili olduğunu kanıtladı. Bundan sonra hastaya, kısır döngüden kurtulmayı ve tıbbi personelin gözetiminde fiziksel geri çekilmeyi deneyimlemeyi kolaylaştırmak için kliniğin hastanesinde birkaç hafta geçirmesi teklif edilir. İçkiyi bırakmaya yönelik bu yaklaşım genellikle bir psikologla çalışılarak tamamlanır.

Klinik olmadan kendinizi içmeyi nasıl bırakabilirsiniz?

Kötü bir alışkanlıktan kendi başınıza kurtulmak son derece zordur çünkü alkol içmek ruh halinizi iyileştirir ve hayatı daha kolay ve keyifli hale getirir. Ancak hastalık çok ileri gitmemişse bu mümkündür. Adım adım, kendi başınıza içmeyi nasıl bırakabilirsiniz:

 • Bir sorun olduğunu kabul edin. Bu en önemli adım.
 • Alkolizmin nedenini bulun. Çoğu zaman bu, içme ortamı nedeniyle yaşamı basitleştirme arzusu veya bir alışkanlıktır. Arkadaşlarınızdan veya meslektaşlarınızdan ayrılmak oldukça kolaysa, yapmanız gereken tek şey başka bir şehre taşınmak veya iletişimi en aza indirmektir, ancak ilk neden daha zordur. Sorunlardan şişenin arkasına saklanma alışkanlığını ciddi şekilde ortadan kaldırmaya çalışmanız gerekecek.
 • Bir hedef seçin. Ulaşılabilir olmalıdır. Zayıf bir iradeniz varsa, alkolü yavaş yavaş bırakmak, altı ay sonra alkol almayı tamamen bırakmak için dozu azaltmak daha iyidir.
 • Gerekçeyi bulun. Bu, bir hedef belirlemeye yakındır, ancak bundan farklı olarak çeşitli nedenler olabilir. Örneğin, aile ve akrabalarla ilişkilerin iyileştirilmesi, bir işin sürdürülmesi, maddi refahın ve sağlığın iyileştirilmesi.
 • Doğru anı seçin. Bu, içkiyi sonsuza dek nasıl bırakacağınızın önemli bir parçasıdır.
 • İçmeyi bırakmak için doğru yöntemleri bulun. Genellikle sadece arzu veya güçlü irade yeterli değildir. Hastalara yardımcı olmak için evde kullanılabilecek birçok ilaç geliştirildi. Ancak doktorun yine de vücudun bireysel özelliklerine ve hastalığın seyrine göre bunları seçmesi gerekiyor, bu nedenle en az bir kez narkologla randevuya gitmek sadece gerekli. Eğer kodsuz başlamak istiyorsanız, size kodlamadan içmeyi nasıl bırakacağınızı söyleyecektir.
 • Birinden sizi kontrol etmesini isteyin. Bir destek grubu ve ayartmalardan kaçınmaya yardımcı olan ve normal hayata dönmek için geliştirilen planın uygulanmasını izleyen önemli bir kişi varsa, işi bırakmak çok daha kolaydır.
 • Yeni hobiler bulun, alkolü diğer içeceklerle değiştirin. Bazen çevrenizi değiştirmeniz ve bazı eski hobilerinizden vazgeçmeniz gerekir.
 • Bir diyet uygulayın. Bazı yiyecekler sizde içme isteği uyandırır. Bu gibi durumlarda, her zamanki alkolünüzü başka bir içecekle değiştirmelisiniz. Örneğin kvas, komposto, çay.

İçkiyi bırakmanın tam zamanı

Ayıklığa geri dönebilen insanlar doğru anın öneminden bahsediyor. Ciddi bir içki içme seansından veya hatta uzun süreli bir aşırı içki tüketiminden sonra içkiyi bırakmak daha kolaydır. O zaman sonunda "asla sarhoş olmadığınızı" fark etmeyeceksiniz.

Kendi başınıza içmeyi bırakmanın kolay bir yolu yoktur. Bu, insanın kendisiyle vermesi gereken bir mücadeledir.

İçmeyi hızla bırakmanın bir yöntemi

Kötü bir alışkanlıktan kurtulmada en yüksek başarı oranı, deri altına özel maddeler dikilerek kodlanan kişilerde görülmektedir. Alkol almayı imkansız hale getiriyorlar: Az miktarda alkol hastanın vücuduna girdikten hemen sonra kişi güçlü hoş olmayan hisler yaşamaya başlar. Hasta sorununun reklamını yapmak istemiyorsa bu yöntem harikadır. Belki de evde içki içmeyi hızla bırakmanın en kolay yolu.

Alkol almayı nasıl bırakacağınıza dair 15 öneri

alkolü bırakmak için ipuçları

Narkologların, psikologların ve bağımlılıklarının üstesinden gelmiş kişilerin bazı püf noktaları ve önerileri var:

 1. Sık alkol tüketiminin teşvik edildiği şirketlerden kaçının. Eğer bu tür insanlar arkadaşlarınız arasındaysa onlarla daha az iletişim kurmalısınız.
 2. Evdeki tüm alkolü çıkarın. Dökebilir ya da orta derecede içen bir arkadaşınıza verebilirsiniz.
 3. Tatilleri alkolle kutlamayın ve kendinize biraz dinlenmek için "izin" vermek için nedenler veya bahaneler aramayın.
 4. Kendiniz için üzülmeyin. Değerli bir hedefiniz var, bir cezanız değil. Hafta sonları ve genel olarak içkiyi bırakmak, hayatta çok şey başarmanıza yardımcı olacaktır.
 5. Çalışmak kafamı içkiden biraz uzaklaştırmaya yardımcı oluyor.
 6. Yeni hobiler ve ilgi alanları bulmaya çalışın.
 7. Tanıdıklarınızın veya arkadaşlarınızın hafta sonları içkiyi nasıl bıraktığını veya alkol almayı nasıl bıraktığını öğrenin. Manevi destek ve faydalı tavsiyeler almak için onlarla sık sık iletişim kurun.
 8. Alkol sarhoşluğu olmadan eğlenmenin ve ilginç vakit geçirmenin nasıl bir şey olduğunu hatırlamaya çalışın. Dini nedenlerle, kendi inancından, mesleğinden ya da sporundan dolayı içki içmeyenlerden, insanların alkolsüz nasıl eğlendiklerini öğrenebilirsiniz.
 9. Günlük rutininizi değiştirmeniz, yeterince uyumanız ve doğru beslenmeyi sağlamanız önerilir. İçme arzusunu tetikleyen yiyecekleri yememelisiniz: baharatlı ve tuzlu yiyecekler, balık, tatlılar, kahve. Mümkün olduğu kadar çok su içmek gerekir - bu vücutta metabolik süreçleri başlatır ve alkolün ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.
 10. Her sabah keyifli başlamalıdır: lezzetli, sağlıklı bir kahvaltı, canlandırıcı bir duş veya sevdiğiniz pozitif müzikle.
 11. Hayatınıza sporu ekleyin. Kısa bir egzersiz bile kendinizi daha canlı hissetmenize ve refahınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.
 12. Gününüzü planlamaya çalışın. Bu, evde içki içmeyi bırakmanıza nasıl yardımcı olabilir? Çok basit - işle meşgul olacaksınız veya içki içmeyen arkadaşlarınız ve akrabalarınızla iletişim kuracaksınız. Bu, ayartılmadan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
 13. Tamamlanan görevleri kutlayın ve ruh halinizi iyileştirmek ve alkol olmadan çok daha fazlasını yapabileceğinizi kendinize kanıtlamak için mutlaka kendinizi övün. Ayrıca kendinizi çeşitli zevklerle ödüllendirebilirsiniz: yemek, alışveriş, hoş insanlarla iletişim.
 14. Yeni insanlarla tanışın ve ilginç konular hakkında daha fazla iletişim kurun. Boş zamanlarınızı mümkün olduğunca keyifli ve ilginç şeylerle doldurmaya çalışın: din, sanat, spor, filmler.
 15. Evde içki içmeyi etkili bir şekilde nasıl bırakabilirim? Ayrıca evin her yerine motive edici ifadelerle posterler ve notlar asabilirsiniz. Periyodik olarak güncellenmeli ve yerleri değiştirilmelidir.