Kendi başınıza alkol almayı nasıl bırakabilirsiniz?

Kendi başına içkiyi bırakmak isteyen alkol bağımlısı adam

Alkolizm, alkol bağımlılığıyla karakterize bir hastalıktır. Sırasıyla iki ana bileşenden oluşur: zihinsel ve fiziksel, bu nedenle "Alkol içmeyi kendi başınıza nasıl bırakabilirsiniz? " Sorusunu yanıtlamadan önce, bağımlılığın oluşumundaki nedenleri ve faktörleri dikkate almak önemlidir.

Aşırı alkol tüketiminin nedenleri

 1. Genetik faktör.Var olmasına rağmen, alkol bağımlılığı üzerine yapılan çalışmalar şu istatistikleri göstermektedir: Alkol bağımlısı ebeveynlerin çocuklarında alkolizme yakalanma riski ortalama ¼ oranında artmaktadır. Bu, hastalığın oluşumundaki birincil rolün sosyal ve psikolojik faktörlere verildiğini ve kalıtımın, alkolizmin ilerlemesine zemin hazırlayan olumlu bir "arka plan" görevi gördüğünü iddia etmemizi sağlar.
 2. Sosyal faktörlerBir kişiyi alkol almaya teşvik eden bir grup nedeni ve yaşam koşullarını temsil eder.
  • başkalarından gelen baskı - bu durumda, kişi gelenekleri sürdürmek veya takıma daha iyi uyum sağlamak vb. için ekibin geri kalan üyelerinden farklı olmamak için "sosyal olarak" içmeye başlar;
  • tatmin edici olmayan veya karmaşık mesleki faaliyet - çok fazla zaman, can sıkıntısı, kişisel ihtiyaç ve ilgi alanlarına uymayan yanlış seçilmiş işin yanı sıra aşırı fiziksel ve zihinsel stres, yüksek risk ve sorumluluk içeren bir meslek;
  • tatmin edici olmayan yaşam kalitesi - elverişsiz yaşam koşulları veya hoş olmayan mahalleler, mali zorluklar, yetersiz beslenme, istikrarlı gelir eksikliği.
 3. Psikolojik nedenlerTemel olarak yaşamın gerçeklerine uyum sağlayamamayı, kişinin kendine ve güçlü yönlerine olan güven eksikliğini temsil ederler. Bunlar esas olarak aşağıdaki faktörlerden oluşur:
  • gösterici davranış - kasıtlı olarak halkın veya dar bir insan çevresinin dikkatini çekmek;
  • güvene dayalı ilişkilerin eksikliği, "acı verici konular" hakkında konuşma fırsatı;
  • İdeal Benlik imajıyla iç tutarsızlık - düşük benlik saygısı, kendini suçlama ve kendini suçlama;
  • kişisel kendini gerçekleştirmenin imkansızlığı - aile eksikliği, ebeveynlerle zor ilişkiler ("Ben kötü bir oğlum" vb. );
  • psikolojik "engelleri" ortadan kaldırmanın bir yolu olarak içki içmek - çekingenlik, utangaçlık, kaygı;
  • korkular, fobiler, artan kaygı, şüphecilik;
  • gerginliği giderme ihtiyacı, stresin ve psiko-duygusal stresin bağımsız olarak üstesinden gelinememesi.

Bu nedenle, faktörlerin listesi oldukça kapsamlıdır ve alkolü nasıl bırakacağınıza dair cevaplar aramaya başlamadan önce, alkol bağımlılığınıza neyin sebep olabileceğini anlamalısınız. Bununla birlikte, her içici sorunun arka planını analiz etmeye ve bağımlılığın nedenini belirlemeye hazır değildir, ayrıca alkolün varlığı sırasında, şişeye duyulan zararlı özlemi "haklı çıkaran" çok sayıda efsane edinmiştir. Başlıcaları aşağıda sunulmuştur.

Alkolle ilgili mitler

Alkol hastalıklarla mücadelede en iyi yardımcıdır

Bu, vücudun birçok hastalığı ve durumuyla ilgili yaygın bir yanılgıdır. Bir bardak alkolün soğuk algınlığı ve hipotermi ile savaşmaya, bağırsakları "dezenfekte etmeye", baş ağrısını hafifletmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğine inanılıyor. Hamile kadınlar için bile çeşitli kaynaklarda orta derecede alkol tüketimine izin verilir - tonu yükseltmek, kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltmak ve ruh halini iyileştirmek için zaman zaman bir bardak kırmızı şarap içilmesine izin verilir. Ancak alkol, durumu geçici olarak stabilize etse bile, hiçbir şekilde hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olmaz, üstelik toksik bir maddedir ve yalnızca hastalığın ağırlaşmasına neden olur. Terapötik dozların olmadığı unutulmamalıdır, ancak her zaman komplikasyon riski ve istikrarlı bir bağımlılık oluşma riski vardır.

Alkol stresi azaltır

Aslında alkol içmek sorunları çözmediği ve stresin kaynağını ortadan kaldırmadığı gibi yeni zorluklar da katıyor. Ayrıca kişi kendi başına rahatlamayı, zihinsel durumunu düzenlemeyi unutur ve hayatın zorluklarına dayanma yeteneğini kaybeder. Sinir sisteminin tahrip edilmesi, dış etkenlere karşı daha fazla duyarlılığa, strese karşı direncin azalmasına yol açar, bu da içicinin içinden çıkmasının giderek zorlaştığı bir kısır döngü yaratır.

Alkol bir uyuşturucu değildir

Alkolün yasal olmasına ve yaygın olarak bulunabilmesine rağmen, ona bağımlılık geliştirme mekanizması güçlü narkotik maddelerle aynıdır. Tek fark, kalıcı bir bağımlılığın yaratıldığı dönemdir. Yoksunluk sendromu da biraz farklıdır, ancak her iki durumda da vücudun olağan maddeyi almayı bırakması durumunda ortaya çıkar. Ayrıca alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığının tedavisi de en benzer aşamalara sahiptir: detoksifikasyon prosedürü, narkoloğun çalışması, psikolojik ve sosyal rehabilitasyon.

Ara sıra içki içmek normaldir

Düğünler, doğum günleri, cenazeler, kurumsal partiler vb. etkinliklere her zaman toplu alkol tüketimi eşlik eder. Ancak bunlar içmek için bir neden değil, kişinin kendi zayıflığını ve çoğunluğa karşı çıkamamasını haklı çıkarmanın bir nedenidir. Geleneksel olarak, belirli olaylar ile alkol tüketimi arasında doğrudan bir ilişki yoktur; çoğu insan için bu ilişki yalnızca yetkili yetişkinlerin örneğinden kaynaklanmaktadır - ancak bu, böyle bir "geleneği" körü körüne takip etmeniz ve uygun olanı ayarlamanız gerektiği anlamına gelmez. çocuklarınıza örnek olsun.

Nadiren içmek normaldir

Yukarıda bahsedildiği gibi kültürün özellikleri, oldukça sık alkol tüketimini gerektirir - bol miktarda tatil, tören ziyafeti, hafta sonundan önceki geleneksel "Cuma". . . Arkadaşlar, tanıdıklar ve arkadaşlar tarafından alkol tüketiminin sıklığının arka planına karşı. meslektaşlarına göre, bir kişi çok nadiren içki içiyormuş gibi görünebilir. Kişi alkole alıştıkça kişisel norm değişir; kişi hâlâ alışkanlığa bağlı olmadığına inanır ve nadiren içki içer.

Alkolü "cesaret için" içerim

İnsanlar genellikle kendilerini güvende hissetmek, belirli bir eylemde bulunmaya karar vermek, iyi bir insanla tanışmak veya arkadaşlarıyla veya tanıdıklarıyla manevi bir sohbet yapmak için içki içerler. Ancak iletişimin neşesi ortak bir alkolik sarhoşlukta yatmıyor - aşağılık kompleksinin, kendine karşı önyargılı bir tutumun, kişinin kendi çekiciliğine ve gücüne olan güven eksikliğinin sosyal temasların oluşmasına izin vermediği durumlarda, derin bir şekilde yapılmalıdır. kendi üzerinde çalış ve bir bardağa başvurma.

Böylece alkolizmin gerçek ve hayali nedenlerinin önemli ölçüde farklılaştığını görüyoruz, bu da içen kişinin kafa karışıklığına yol açabiliyor. Ancak alkol arzusunu yenmek istiyorsa aşağıdaki ipuçlarına ve kurallara uyması gerekir.

Kendi başınıza içmeyi nasıl bırakacağınıza dair ipuçları

İlk ve en önemli öneri, alkol arzusunun üstesinden gelmek için güçlü bir istektir. Ancak oluşması için bazı koşulların gerçekleşmesi gerekir.

Doğru zaman

Çoğu zaman, tehlikeli bir alışkanlığı bırakma arzusu, iyi bir "ziyafetten" sonra gelir - kişi o kadar kötü hisseder ki, çoğu zaman artık alkol içmeyeceğine söz verir.

Uyarıcı

Bunu yapacak hiçbir şey ya da hiç kimse yoksa, alkol almayı nasıl bırakabilirsiniz? Kural olarak, ayık bir yaşam lehine ikna edici bir argümana ihtiyaç vardır.

Sağlığınıza dikkat etmek

Çok az içici kendilerine verdikleri zararın farkındadır - alkol içmenin zararlı olduğunu anlıyorlar, ancak alkolizmin tam olarak ne anlama geldiğini anlamıyorlar. Belki alkolün tehlikeleriyle ilgili belgeseller, makaleler, kitaplar ve arkadaşların kişisel olumsuz deneyimleri bu hedefe ulaşmaya yardımcı olabilir.

Sevdiklerinizle ilgilenmek

Aşırı alkol tüketiminin sadece bağımlının ruhunu değil aynı zamanda etrafındakilerin psikolojik durumunu da etkilediği bir sır değil. Sevdiklerinizi - ebeveynleri, eşi, çocukları - hatırlamak önemlidir; sevilen birini içkiyi bırakmaya nasıl ikna edeceğiniz sorusunu sıklıkla soran en yakın çevredir. Bu, ayık bir hayata başlamak için iyi bir teşviktir.

Sosyal statüyü, mesleği, serveti koruma arzusu

İçki içenlerin çoğu, bir bozulma sürecinin başladığının farkındadır: iş nitelikleri kötüleşir, verimlilik düşer ve çok geçmeden işinizi kaybedebilirsiniz. Alkol aynı zamanda kariyer gelişiminin önünde bir engeldir.

Aslında herkesin kendi teşviki olabilir - birisi ahlaki bir şok yaşadı, biri kategorik olarak ültimatom vermiş bir eşten boşanmaktan korkuyor, biri ahlaki karakterini kaybetmek istemiyor. Yaşamın hangi alanlarının en önemli olduğunu belirlemeniz ve alkolün bunları nasıl etkilediğini anlamanız gerekir.

Değişikliği kabul etme

Görünüşe göre asıl soru "Alkol almayı nasıl bırakabilirim? " değil, "Bıraktığımda ne yapmalıyım? ". Cuma akşamı ne yapılır? Arkadaşlarla veya kız arkadaşlarla "buluşmak" için balığa nasıl gidilir? Bir düğünde veya doğum gününde ne yapmalı? Bu durumda, hoş değişiklikleri hatırlamanız gerekir - ayık eğlence, hoş bir eğlence, ziyafetlerden sonra "hastalanmanıza" gerek yok vb. Ve yeni bir yaşam tarzı doğal ve kolay bir şekilde oluşacaktır.

Rahatlama yeteneği

Gevşeme tekniklerini öğrenmek sadece stres nedeniyle içki içmeye alışanlar için değil, bağımlılıktan kurtulmaya kararlı olan herkes için gereklidir. Çekilme sendromu, yaşam değişikliklerinin neden olduğu stres, başkalarının baskısı - tüm bunlar, kendi kendini doğru şekilde ayarlama becerisini gerektirebilir. Bu şu şekilde yapılabilir:

 • meditasyon;
 • kendi kendine masaj;
 • nefes egzersizleri vb.

Bazı insanlar sadece 10'a kadar saymayı ve derin bir nefes almayı yararlı bulur; diğerleri ise derin ruhsal uygulamalara ve ciddi egzersizlere ihtiyaç duyar. Size yardımcı olacak bir şey bulmalısınız.

Egzersiz yapmak aklınızı bazı şeylerden uzaklaştırmanıza yardımcı olur

Fiziksel aktivite sadece zamanın çoğunu almakla kalmaz, aynı zamanda vücudun genel sağlığına da katkıda bulunur, "mutluluk hormonları" salgılar, yaşamı çeşitlendirir ve ayıklığın neşesini hissetmenizi sağlar. Bu, yoga, koşma, yüzme, kayak, binicilik vb. ile kolaylaştırılabilir.

Hobiler hayata ilgiyi geri getirir

Bir kişinin potansiyelini gerçekleştirmesi için güçlü aile ilişkileri ve sevdiği bir iş yeterli değildir. Keyif aldığınız bir şeyi yapmak da önemlidir; yaratıcılık yalnızca rahatlamayı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda özgüveni de güçlendirir ve bazı durumlarda başarıya yol açar. Kitap okumak, el işi yapmak, ahşap oymacılığı yapmak, şiir yazmak ve hatta "İçkiyi nasıl bırakabilirim? " sorusunu içeren kendi blogunuzu yazmak. – kendi içinizdeki gizli potansiyeli bulmanız ve ona bir çıkış yolu vermeniz gerekir.

Kendiniz üzerinde psikolojik çalışma - içenler için ipuçları

Aslında, her içicinin çok çeşitli psikolojik sorunları vardır: suçluluk duygusu, kendinden şüphe etme, utanç, başkalarıyla güvene dayalı ilişkiler kuramama, "terk edilmişlik" hissi - karakteristik duygu ve durum listesinin yalnızca önemli bir kısmı . Bunun üzerinde çalışmanız gerekiyor: Belki 12 Adım tedavi programını veya psiko-danışmanlık seanslarını tamamlamak, ortaya çıkan engellerin aşılmasına yardımcı olabilir; belki kendin yapabilirsin. Ancak bu nokta zorunludur çünkü sorunun kökenini ortadan kaldırmak başarının anahtarıdır.

Alkolle baş etmenin diğer yöntemleri

Geleneksel tıp da alkolizmin tedavisinde yardımcı oluyor. Görünüşe göre halk ilaçları alkol almayı bırakmanıza nasıl yardımcı olabilir? Bununla birlikte, alkol arzusunu zayıflatan birkaç yaygın yöntem vardır.

Bir kaynatma konusunda kendinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Kekik bitkisinin kaynatılması kusmaya ve alkolden tiksinmeye neden olur. 15 gr kuru ot, 2 bardak kaynar su ile demlenir, 10-15 dakika kaynatılır, ardından orijinal hacmi elde edilinceye kadar bir miktar kaynamış su ilave edilir. Günde iki kez 50ml/15ml votka oranında alınır.

Alkol bağımlılığı tedavisinin bir parçası olarak çay

Ivan çayı 5/1 oranlarında kekik ile karıştırılarak kaynar su ile demlenip 15-20 dakika kaynatılır. Çay istenilen sıcaklığa soğuduktan sonra (haşlanmamalıdır) üzerine bir miktar bal ilave edilir. İçme isteği doğduğunda tüketilmeli, izin verilen miktar günde 5 bardağa kadardır.

Kendi başınıza alkol almayı nasıl bırakacağınıza dair çok sayıda tavsiyeye rağmen, canı alkol çekenlerin küçük bir yüzdesi bunu başarıyor. Çoğu durumda, tam iyileşme için, uyuşturucu tedavisi almak üzere bir uyuşturucu tedavi merkezini ziyaret etmek ve ardından sosyal ve psikolojik rehabilitasyona girmek gerekir.