Aşıdan sonra alkol alabilir miyim?

Pek çok insan, herhangi bir nedenle, alkolün difteri, tetanoz, kuduza veya bir kişiyi ölümcül tehlikeyle tehdit eden diğer enfeksiyonlara karşı aşı ile uyumluluğunu etkileyenler de dahil olmak üzere çeşitli sorularla doktora danışmak istemez veya tereddüt eder. Çoğu zaman durum öyle gelişir ki, aşı günü bir parti veya etkinlik için ayrılan tarihe denk gelir. Ve sonra aşılı hasta zor bir seçimle karşı karşıya kalır - alkol alıp almamak?

aşı sonrası ilaçlar ve alkol

Tıbbın yaygın ve modern hale geldiği en gelişmiş ülkeler, on binlerce insanın hayatına kolayca mal olan korkunç salgınlardan ve pandemilerden uzun zaman önce kurtuldu. Kendini belli bir güven duygusu içinde hisseden ve yoğun bir yaşam temposuna sahip bir toplumda bulunan kişi, aşı işlemini daha hafife almaya başlar. Bununla birlikte, alkolün insanlar üzerindeki tehlikeli etkileri hakkında yeterince efsane var.

Bu arada, alkol tüm insan vücudu üzerinde zararlı ve olumsuz bir etkiye sahiptir, bir kişiyi çeşitli hastalıklardan (bazılarının emin olduğu), özellikle bulaşıcı nitelikte olanlardan tedavi edemez.

aşı çeşitleri

Bir yetişkine uygulanması gereken aşıların bir listesi vardır. Ayrıca, çocuklukta yapılan aşılar zamanla etkili olmaktan çıkar ve bu da yeniden aşılanmayı gerektirir.

 1. HPV. Bu aşının 11-26 yaş arası kız çocuklarına üç kez uygulanması gerekmektedir. Papilloma virüsü, serviksin kanserli bir tümörüne neden olabilir.
 2. Hepatit A veya B. Enjeksiyon için farklı aşılar kullanılır. Hepatit A, sağlık uzmanlarına ve karaciğer fonksiyonu, alkol ve uyuşturucu ile ilgili bazı sorunları olan kişilere verilir. Hepatit B'ye karşı aşılama, özellikle seks konusunda seçici olmayan ve düzenli olarak eş değiştiren kişiler için önemlidir.
 3. Nezle. Bu aşı gençlere ve yetişkinlere yapılmalıdır. Özellikle, trafiğin yoğun olduğu halka açık yerlerde (garsonlar, doktorlar, sosyal fon çalışanları, satıcılar) çalışan vatandaşlara aşı yapılması gerekmektedir.
 4. Ensefalit. Bu, bir kişiyi ölümcül tehlike veya sakatlıkla tehdit eden bir patolojidir. En etkili koruma aşılama ile sağlanır. Bir kişi enfeksiyon riskinin çok yüksek olduğu bir bölgeye seyahat etmeyi planlamadan önce aşı yapılmalıdır. Çoğu zaman, aşılama iki aşamada gerçekleşir.
 5. Kuduz. Böyle bir enjeksiyon, enfeksiyon riski taşıyan kişilere yapılmalıdır. Hastaya üç ay boyunca altı enjeksiyon yapılır.
 6. Tetanoz, boğmaca veya difteri patojenlerine karşı bir enjeksiyon. Bu aşı her on yılda bir yapılır. Bir kadın bir çocuk taşıyorsa ve önceki aşının üzerinden on yıldan fazla zaman geçtiyse, doğum başlamadan önce (ikinci veya üçüncü trimesterde) aşı yapılması gerekecektir.
 7. Kabakulak, kızamıkçık veya kızamık. Aslında bu aşı çocuklukta yapılır, ancak aşılamanın aşamalarından biri atlanmışsa ve bir yetişkin bu hastalıklardan herhangi birini yaşamadıysa, acilen aşı yapılmalıdır.
 8. Suçiçeği. Bir yetişkin bu hastalıktan muzdaripse, daha genç yaşla karşılaştırıldığında, hastalığın seyri süreci daha zordur. Ek olarak, bir yetişkinde suçiçeği ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle çocukluk döneminde suçiçeği geçirmemiş kişilerin aşı olması gerekmektedir. Hastalık zona hastalığına neden olabilir ve bu nedenle 60 yaşın üzerindeki kişilerin de aşı yaptırmaları gerekir.

Neden bir yetişkin aşılamanız gerekiyor?

Çocuk hastaneleri ve eğitim kurumları, zorunlu aşı takvimine kesinlikle uyulmasını sağlamak için sıkı kontrol uygular. Birçok insan, sadece çocukların aşılanması gerektiği yanılgısındadır. Bu sürece doğru yaklaşım ve devlet yardımları sayesinde, tıbbın herkese açık olduğu ve gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde bulaşıcı salgın hastalık geliştirme olasılığını neredeyse sıfıra indirmek mümkün olmuştur.

Çoğu zaman, bir süre sonra aşının etkisi sona erer, bu nedenle kişinin hala çeşitli enfeksiyonlardan korunması için yeniden aşılama yapılması gerekecektir. Çok sayıda yetişkinin alkolle stres atma ya da yorgunluğu atma alışkanlığı olduğu düşünülürse aşı, yerleşik yaşam biçimini bir süreliğine değiştirebilir.

Aşının önemi ve doktorunuzun verdiği tavsiyeler hafife alınmamalıdır!

Kendi kendine ilaç tedavisi ve tıbbi gereksinimlerin göz ardı edilmesi, genellikle refahta ciddi bozulmalara, sağlık sorunlarına dönüşür.

Aşıdan sonra alkol almak neden yasaktır?

Aşılama süreci, insan vücudunu oldukça yoğun bir şekilde etkiler ve üzerinde güçlü bir stres oluşturur. Bağışıklık, vücuda giren tehlikeli ajanlara hızla tepki vererek büyük miktarda antikor üretir. Böylece güçlü ve stabil bir bağışıklık sistemi oluşur.

Bağışıklık oluşum aşamasının ve koruyucu işlevinin mümkün olduğunca sakin, acısız ve doğru bir şekilde ilerlemesi için, insan sağlığının genel durumunun iyi olması önemlidir. Kronik hastalıkları önlemeye yönelik önleyici prosedürler, güçlü bir bağışıklık sistemi, vücudun aşılamadan sonraki ilk aşamaları güvenle atlamasına yardımcı olur.

Hakikat!Alkol minimum miktarda alındığında bile kişinin bağışıklık sistemi ve iç sistem ve organlarının performansı üzerinde moral bozucu bir etkiye sahiptir.

Etanolün aşının içerdiği ilaçlarla doğrudan etkileşime girmemesine rağmen, alkol, bağışıklık sisteminin koruyucu bir işlevi yerine getirme yeteneğini azaltır ve antikor üretimi daha az etkili hale gelir. Bu nedenle alkol almak, verilen aşının etkisini azaltabilir. Bu durumda zayıflamış olan bağışıklık, gerekli miktarda antikor üretemez, bu da yan etkilere yol açabilir ve hatta aşılamadan sonra ajanla tam enfeksiyona neden olabilir.

Aşıdan sonra alkol almanın riski nedir?

Şimdi tıp, aşılama sürecinde "canlı" virüslerin kullanımından yavaş yavaş uzaklaşıyor. Her iki durumda da, "cansız" olarak kabul edilen aşılar bile, oldukça rahatsız edici olabilecek bazı komplikasyonlara veya yan etkilere yol açabilir. DSÖ tarafından sağlanan istatistiklere göre, sağlıklı bir kişinin vücudu, tüm vakaların sadece %1'inde aşıya olumsuz tepki verir.

Bu, aşılanmış yüz kişiden sadece birinin aşının istenmeyen yan etkilerini yaşayacağı anlamına gelir. Alkol içmek, aşının etkisi sırasında zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili rahatsızlık olasılığını önemli ölçüde artırır.

Sık sık alkol kullananların yüzde otuzundan fazlası aşılamadan sonra eşlik eden rahatsızlıklar yaşayabilir.

Aşağıdaki hastalıklara karşı aşı yapıldıysa, alkol içtikten sonra aşırı olumsuz bir reaksiyon oluşabilir:

 • kızamık;
 • kene ensefaliti;
 • tetanos;
 • Hepatit a;
 • kuduz;
 • difteri.

Çoğu zaman, aşının aşağıdaki eşlik eden olumsuz belirtileri ortaya çıkar:

 • ishal, gastrointestinal bozukluklar, kusma;
 • artan vücut ısısı;
 • boğaz ağrısı, ağrı sendromu ve öksürük;
 • enjeksiyon bölgesinde şişme;
 • kan basıncında artış veya azalma, aritmik belirtiler;
 • grip benzeri bir durum;
 • bilinç kaybı ve baş dönmesi;
 • nefes almada zorluk;
 • kas-iskelet sisteminde ağrı.

Aynı zamanda bağışıklık sisteminin yabancı bir ajana alışma süreci bir iki günden 2 haftaya kadar sürer. Bu süre zarfında hastalarda aşırı uyku hali, iştahsızlık, aşırı terleme ve halsizlik görülebilir. Bu aşamada, "alışık olunmayan" enfeksiyon vücut tarafından tanınır. Etanol belirtilen zamanda kana girerse, bu, antikor üretimini azaltabilir, bu da virüs türünün gerekenden daha az verimli bir şekilde bloke edileceği anlamına gelir. Ayrıca, aşılamadan sonra alkol almak, yalnızca komplikasyonlara değil, aynı zamanda gerçek enfeksiyona da yol açacak tamamen öngörülemeyen sonuçlara dönüşebilir.

Hepatit, kuduz, kızamık ve tetanoz aşısı olduktan sonra alkol almak en tehlikelisidir. Bazı hastalıklar, birkaç adımda yapılan aşılamayı gerektirir ve aşının ilk günü ve sonraki 2-3 gün içinde nasıl hissettiğinize dikkat etmek çok önemlidir.

Kuduz virüsüne karşı aşılama üç ay sürer ve belirlenen süre boyunca minimum miktarlarda bile alkol almak kesinlikle yasaktır.

Genellikle, hepatite karşı aşılama, difteri etken maddesine karşı aşılama ile birleştirilir. Bu durumda, bağışıklık koruyucu işlevini 10 yıl boyunca korur. Aşılama, yaklaşık altı ay süren birkaç aşamada gerçekleştirilir.

Aşıdan ne kadar süre sonra alkol içebilirsiniz?

Alkolün bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına müdahale edebilmesinin yanı sıra, patojenler için mükemmel bir üreme alanıdır. Hastaya sadık olan doktorlar bazen aşıdan birkaç gün sonra sembolik bir bardak iyi şarap içmesine izin verir.

Ancak, yukarıda belirtilen enfeksiyonlara karşı aşılama yapılırsa, küçük bir doz alkol bile hastanın acilen hastaneye yatırılmasına ve uzun süreli tedaviye neden olabileceği unutulmamalıdır. Herhangi bir kişi kendi sağlığından sorumludur. Alkollü içecekler hayati fonksiyonları sürdürmek için gerekli bir gıda ürünü değildir, bu nedenle bir süre uzak durmak sadece kişiye fayda sağlar ve bağışıklık sistemi daha verimli çalışır.

Doktor tavsiyelerine uyarak hasta ciddi komplikasyonların oluşmasını engelleyebilecek ve aşı mümkün olduğunca etkili olacaktır.