Bir insan nasıl alkol içmez

Alkol bağımlılığı

Alkolün insan vücudu üzerinde olumsuz bir yıkıcı etkisi vardır. Alkollü içeceklerin kötüye kullanılmasıyla, bir kişi kardiyovasküler sistem hastalıkları geliştirir, beyin, yemek borusu, karaciğer, mide ve böbreklerin işlevleri bozulur. Birçok kişi nasıl alkol içilmeyeceği sorusuyla ilgileniyor, ancak sorunla kendi başlarına baş edemiyorlar.

İçmenin zararı nedir

Alkollü bir sarhoşluk durumunda, kişi eylemlerini kontrol etmediğinde, suçlar, trafik kazaları ve çeşitli yasadışı eylemler işlenir. Alkol sadece insanlara zarar verir.

Bazı insanlar alkolün ölçülü tüketildiğinde faydalı olabileceğine inanıyor. Hayatının belirli bir döneminde her insan kendine şu soruyu sorar: alkol içmek ya da içmemek. Bu sorunun cevabı kesin olabilir: içme.

Alkolden fayda yoktur, sadece zarar verir, insan sağlığını bozar.Alkolün faydaları hakkındaki mevcut görüş, henüz doğru seçimi yapmamış kişiler tarafından tutsak edilen bir illüzyondur.

Bazı insanlar alkolün işteki ve evdeki sorunlarla başa çıkmalarına, kendilerini stresten korumalarına yardımcı olduğuna ve bir tür sakinleştirici olduğuna inanıyor. Bu aslında bir yanılsamadır. Alkol sadece bir süreliğine sorunları unutmaya, stresten kurtulmaya yardımcı olur.

İçtikten sonra, özellikle büyük miktarlarda, sabahları sadece baş ağrısı ve akşamdan kalma görülür. Sorunlar hiçbir yere gitmez. Kalırlar ve diğer daha etkili yöntemlerle çözülmeleri gerekir. Alkol sorunları çözemez.

Alkol içmeyin: bu kötü bir alışkanlık

Alkol reddi

Bazen insanlar sadece şirket için içiyor, çünkü bu böyle. Alkollü içkiler olmadan hiçbir parti, ziyafet, ziyafet veya aile kutlaması tamamlanmış sayılmaz. Mevcut gelenekler, içki içmenin gerekçesidir.

Ama partide sarhoş olmanıza, hatta sadece alkol almanıza gerek yok. Birisi, herkes içtiğinde reddetmenin sakıncalı olduğunu iddia edebilir. Bu doğru. Ancak alkol içmek gerekli değildir, kendinizi alkolsüz içeceklerle sınırlayabilirsiniz.

Bazen insanlar alkol bağımlılıklarını, alkolle tatilleri kutlamanın, arkadaşlarla buluşmanın ve akrabalarıyla vakit geçirmenin daha eğlenceli olduğu gerçeğiyle açıklar. Alkolle daha mutlu hissettiklerini düşünüyorlar. Aslında durum böyle değil.

Tatil başlı başına eğlenceli bir olaydır ve kişi arkadaşları, yakın akrabaları ile iletişim sayesinde mutlu hisseder. Şarap veya votka onları hiçbir şekilde mutlu etmez.

Aksine, alkol bağımlılığı yavaş yavaş bağımlılığa dönüşebilir ve mutluluklarını yok edebilir. Birinin alkolizmden muzdarip olduğu ve bu nedenle sadece kendilerini değil ailelerini de mutsuz ettiği kaç mutsuz aile bilinmektedir.

Bir kişinin içkiyi bırakmak istediği ve alkol almayı bıraktığı, ancak sonra hayatının parlak renklerini kaybettiğini, boş ve donuklaştığını fark ettiği zamanlar vardır. Boşluğu dolduracak hiçbir şeyi yok, kendisi ile ne yapacağını bilmiyor ve tekrar içmeye geri dönüyor.

Bu gibi durumlarda, bir kişinin çevresini değiştirmesi, bir şeye kapılması, bir hobi bulması, ilginç aktiviteler yapması gerekir. Sanat, edebiyat, müzik, tiyatro ile kendinizi kaptırabilirsiniz. Hayat o kadar çok yönlü ki, alkol sadece kişinin güzelin tadını çıkarmasını engelliyor, hayatını tekdüze ve boş kılıyor.

Bazen yaratıcı insanlar, alkolün kendilerine ilham verdiği, resim yapmalarına, müzik bestelemelerine veya edebi bir çalışma yazmalarına yardımcı olduğu fikrini ifade ederler. Aslında durum böyle değil.

Bir narkolog ile randevu

Aslında yetenekli insanlar ve sadece yetenekleri ve sıkı çalışmaları sayesinde sanat veya edebiyat eserleri yaratıyorlar. Sadece yetenekleri ve yetenekleri şaheserler yaratmalarına ve yaratmalarına izin verir. Alkolün bununla hiçbir ilgisi yok. O olmasaydı, daha birçok yetenekli eser yaratacaklardı ve alkol sadece onlara müdahale ediyor ve sağlıklarını mahvediyor.

Bazı insanlar her gün alkol içiyor ve bu onlar için zaten bir alışkanlık haline geldi. Bir kişi aniden içmeyi bırakırsa ne olur? Bir kişi etanol almaktan yorulduysa ve bu alışkanlıktan kurtulmak istiyorsa, o zaman bu yapılmalıdır.

Bir kişi uzun bir içki içme deneyimi yaşarsa ve alkolizmden muzdaripse, aniden içmeyi bırakmadan önce, durgunluk semptomlarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda doktorunuza danışmanız gerekir. Bu durumda, doktor ilaç ve psikolojik yardım yazacaktır.

Bazen insanlar ölçülü içebileceklerini düşünürler. Normlarını bildiklerini ve ne zaman duracaklarını bildiklerini iddia ediyorlar. Ama tüm alkolikler bununla başladı. İlk başta, kişi oranını kontrol eder, ancak yavaş yavaş bu oran artar ve zaten kontrol etmeyi bırakır, ne kadar içtiğini fark etmez. İçki yavaş yavaş, daha sonra kurtulmanın çok zor olacağı bir alışkanlık haline gelir.

Alkol: iç ya da içmeme

Bazı insanlar votkanın komplekslerden kurtulmalarına, daha sosyal, ilginç, sosyalleşmelerine ve şirkete hızla alışmalarına izin verdiğine inanıyor. Alkol, kompleksleri rahatlatmaya gerçekten yardımcı olur, ancak aynı zamanda kişi eylemleri üzerindeki kontrolünü kaybeder.

Sarhoş bir kişi daha sonra pişman olacağı şeyleri yapabilir. Davranışınız üzerindeki kontrolü kaybederek daha sosyal olmanıza gerek yok, çünkü bu iyi bir şeye yol açmayacaktır. Bir kişi, genel olarak iletişim deneyimi ve yaşam deneyimi kazanarak, giderek daha sosyal hale gelecektir. Ancak bu yalnızca ayık bir durumda yapılmalıdır.

Bir kişi seyrek olarak ve az içerse, bunun başarılı olmasını ve dolu bir yaşam sürmesini engellemediği kanısındayız. Ancak gerçekte durum böyle değil. Yavaş yavaş, daha sık ve daha fazla içmeye başlar, bunda yanlış bir şey görmediği için onu içmeye ikna eden arkadaşlarına teslim olamaz. Böylece yavaş yavaş alkole bağımlılık kazanır, tedavisi çok zor olacak bir hastalık olan alkolizm geliştirir.

Bazen, özellikle gençler arasında votkanın daha cesur ve kararlı olmalarını sağladığına dair bir algı vardır. Aslında korku, insan güvenliğini korumanın en önemli yollarından biri olan kendini koruma duygusudur. Örneğin, Acil Durumlar Bakanlığı'nın tırmanıcıları veya çalışanları "cesur olmak" için alkol alırsa ne olabilir? Bundan iyi bir şey çıkmayacak. Her zaman ve özellikle tehlike anında kişi ayık olmalıdır.

İçmeyi bırakma

Alkolizm tedavisinde sağlıklı içecekler

Bir kişi içmeyi bırakırsa ne olur? Bir kişi içkiyi bırakma kararı verdiyse, o zaman en önemli şey alkole olan psikolojik bağımlılığın üstesinden gelmektir. Alkollü içeceklere ihtiyaç duyulmayan böyle bir psikolojik durumu kendi içinde oluşturmalıdır. Alkolsüz yaşamayı ve hayattan zevk almayı öğrenmesi gerekir.

Bir kişinin etanole bağımlılığı, bireyin fiziksel bir alışkanlığı ve psikolojik bir ruh halidir. Kişi votka veya şarap bağımlılığının psikolojik nedenlerinden kurtulana kadar bağımlılıktan kurtulmayacak, ancak başarısız içkiyi bırakma girişimlerinden sonra tekrar şişeye dönecektir.

Alkolden sonsuza kadar vazgeçmek için bu nedenleri belirlemeli ve onlardan kurtulmalısınız. Yani, bağımlılığın sonucu ile değil, kesin olarak sebeple savaşmak gerekir. Sonuç alkol içmek.

Nedeni nedir? Bir insan neden içmeye başlar? Çoğu insan sinirsel gerginliği, yorgunluğu gidermek, alkol yardımı ile rahatlık ve psikolojik rahatlama sağlamak için içiyor. Bazı insanlar alkolün hayatlarını daha mutlu ettiğine ve hayattan zevk almalarına izin verdiğine inanıyor.

Alkolü bırakırken bilmeniz gerekenler

Sevdiklerinize destek

Bir kişinin içkiyi bırakarak hayatta önemli ve ilginç bir şeyi kaybedeceğinden korkmaya gerek yok. İçkiyi bırakmalarını engelleyen budur, etanolden vazgeçtikten sonra kendilerine ne yapacaklarını bilemezler, hayatlarında bir çeşit boşluk oluştuğuna inanırlar. Tatminsizlik, can sıkıntısı ve olağan rahatlıktan yoksunluk yaşarlar.

Alkol olmadan boş hissetmek, bağımlılığın bir sonucudur. Bir kişi eğlenmeye, tatilleri alkolle kutlamaya alışkındır. Bu nedenle, etanol alışkanlığından kurtulmak için, bir kişinin biraz zamana ihtiyacı vardır, bu süre zarfında alkole fiziksel bağımlılığın üstesinden gelmek ve alkolsüz hayattan zevk almayı öğrendikten sonra kendini değiştirmek zorundadır.

Kişi etanol olmadan rahatlamayı öğrenmelidir. Votka olmadan psikolojik rahatlık, sakinlik ve uyum duygusu elde etmeye çalışmanız, gerginlikten kurtulmanız gerekir. Bu zor bir görev. Bunu yapmak için, kendinize çok çalışmanız, kendinizi geliştirmeniz, hayatınızı değiştirmeniz gerekir.

Bir kişi yorgunsa koşuya çıkabilir, rahatlatıcı bir duş alabilir, hoş bir müzik dinleyebilir ve kendini tekrar iyi hissedebilir. Sağlığını alkolle mahvetmesine gerek yok.

Bir kişi, alkolün insan vücudu üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğunu, sağlığı yok ettiğini anlamalıdır. Beynin işlev bozukluğuna yol açar, düşünmeyi, hafızayı, dikkati azaltır, sinir sistemini, kalbi, karaciğeri, mideyi tahrip eder. Alkol insan vücuduna çok büyük zararlar verir. Bu nedenle doğru seçim yapılmalıdır. Alkolsüz, sağlıklı ve doyurucu bir yaşam seçin!

Alkol bağımlılığının üstesinden gelmek için hayatınızı değiştirmelisiniz. Spor yapmak için içeri girin, sabah koşusu yapın, egzersiz yapın, spor salonuna gitmeye başlayın.

Fiziksel aktivite vücutta iyi bir ruh hali yaratan endorfin üretir. Atletizm, koşu, yüzme, açık hava egzersizi, kayak için girebilirsiniz.

Fiziksel aktivite, vücudun etanol geri çekilmesini kolaylaştırmasına ve vücudu kendi neşe hormonlarını üretmesi için uyarmasına yardımcı olacaktır.

Sabah sporu

Egzersizlerinize sabah egzersizleri, koşu ve yatay bir çubukla başlayabilirsiniz. Hemen güçlü fiziksel aşırı yüklemeye başlamanıza gerek yoktur. Fiziksel egzersizler canlılık, iyi bir ruh hali verir, sinir gerginliğini gidermeye yardımcı olur.

Can sıkıntısıyla mücadele etmek için alkolü bırakırken özel dikkat gösterilmelidir. Boş zamanlarında ne yapacağını bilmiyorsan kendin için ilginç bir hobi bul. Bu kitap okumak, satranç, müzik, televizyonda ilginç programlar izlemek olabilir Ailenizi, gelecekteki çocuklarınızı düşünün. Sağlıklı olmalarını istiyorsanız, ailenin alkol içip içen insanlar olmamalıdır.

Alkolden vazgeçme sadece kişinin kendisine bağlıdır ve sadece kendisi doğru seçimi yapabilir, alkolden vazgeçebilir, hayatını mutlu, güzel, parlak renklerle doyurulmuş ve etrafındaki dünyayla uyum sağlayabilir.