Antibiyotik aldıktan sonra alkol alabilir miyim?

Ne yazık ki, içki içmeyen bir hastalığın klişesi gelişmiştir. Bir ziyafet sırasında bir bardak votkayı reddederseniz, mutlaka "Hasta mı? " diye soracak bir kişi olacaktır. Ancak çok az insan alkolün vücuda çok zararlı olduğunu ve özellikle diğer hastalıkların tedavisi sırasında anlıyor. Bu yazıda alkollü içeceklerin ve antibiyotik tedavisinin uyumluluğundan bahsedeceğiz. Tedavi sırasında içmek mümkün mü, anlamaya çalışalım.

antibiyotik ve alkol almanın uyumluluğu

Alkol ile birlikte antibiyotik almanın sonuçları

Antibiyotikler, bilimi ve tıbbı tamamen değiştiren en güçlü, etkili ve verimli ilaç gruplarından biridir. Birkaç yüzyıl önce, bir insanın ortalama yaşam süresi yaklaşık kırk yıldı ve antibiyotiklerin geniş kitlelere girmesiyle bir kişi çok daha uzun yaşamaya başladı. Bugün antibiyotikler çok tartışmalıdır, birçok genç anne bu ilacın çocuklar tarafından sık ve uzun süreli kullanımının korkuları ve sonuçları hakkında konuşur. Gerçekten de, herhangi bir güçlü ilaç gibi, antibiyotikler de dikkatli dikkat ve özel kabul kuralları gerektirir. Bunlardan biri de tedavi sırasında alkolün reddedilmesidir. Aksi takdirde ciddi sonuçlara yol açabilir.

  1. Azaltılmış ilaç konsantrasyonu.Bildiğiniz gibi, antibiyotik hemen etki etmeye başlamaz, ancak vücutta belirli bir miktarda ilacın birikmesinden sonra. Ve alkol, ilacın mide ve bağırsak duvarlarına emilimini önemli ölçüde azaltır. Bu, alkollü içeceklerin vücuttaki ilacın konsantrasyonunu azaltarak antibiyotik tedavisinin etkisini basitçe iptal ettiği anlamına gelir. Bu nedenle, ilacı almak basitçe işe yaramaz ve bazen tehlikeli hale gelir, çünkü terapötik bir etkinin olmaması, hastalığın gelişmesine neden olur, bakteri sayısı artar. Ek olarak, küçük dozlarda bir antibiyotik, zararlı mikroorganizmaların bu antibiyotiğe direnç geliştirmesine ve ardından etkisiz hale gelmesine neden olur.
  2. Karaciğere yük.Alkolü antibiyotiklerle birleştirmenin bir başka olumsuz sonucu da karaciğere aşırı yük binmesidir. Bu organ, etil alkolün işlenmesinde ve ilaçların ara metabolik ürünlerinin nötralizasyonunda rol oynar. Yani, antibiyotik alma döneminde karaciğer, alkol alımı ile birlikte mümkün olduğunca aktif çalışır, organ üzerindeki yük yüksektir, bazen karaciğer reddedebilir.
  3. Disülfiram benzeri reaksiyon.Bazen bir antibiyotik ile alkol almak mide bulantısı, kusma, nöbetler ve kendini iyi hissetmeme şeklinde güçlü bir reaksiyonla sonuçlanır. Bu, belirli antibiyotik grupları etanol ile birlikte alındığında ortaya çıkar. Genellikle bu reaksiyon, bir kişinin alkol almasını kodlamak için kullanılır. Bir maddeye sahip özel bir tablet, eşit dozlarda vücuda uzun bir süre - birkaç ay giren deri altı boşluğa dikilir. Bu süre zarfında alkol insan vücuduna girerse, yukarıdaki semptomların tümü ortaya çıkar. Bir kişi alkol için kalıcı bir hoşnutsuzluk geliştirir.

Ayrıca alkollü içecekler kanı çok güçlü bir şekilde kalınlaştırarak vücudun susuz kalmasına neden olur. Bir antibiyotiğin bu gibi durumlarda nasıl davranacağı bir muammadır çünkü her organizma bireyseldir. Bazen böyle bir kombinasyonun sonuçları tehlikeli ve geri döndürülemez olabilir. Bu nedenle antibiyotik tedavisi sırasında alkol almak kesinlikle yasaktır. Bu aynı zamanda düşük alkollü içecekler için de geçerlidir.

Antibiyotikler nasıl doğru şekilde alınır?

Bir ilacın faydalı olabilmesi için belli kurallara göre alınması gerekir. Belirtildiği gibi, onu alkolle birleştirmek imkansızdır, ilacın vücuttan tamamen çıkarılmasını beklemeniz gerekir. Bu, ilacın son dozundan sonra birkaç saat ila birkaç gün sürebilir. Antibiyotik tedavisi sırasında uyulması gereken birkaç yönerge daha vardır.

Antibiyotikler düzenli aralıklarla alınmalıdır, bu çok önemlidir. Doktor günde iki kez enjeksiyon veya hap reçete ederse, kesinlikle 12 saat sonra alınmalıdır. Üç kez bir doz reçete edilirse, her 8 saatte bir - örneğin 6. 00, 14. 00 ve 22. 00'de antibiyotik almanız gerekir.

Bakteriler bu ilaç grubuna oldukça dirençliyse antibiyotikler işe yaramayabilir. Tedaviye başlamadan önce, ideal olarak, belirli bir organizma için belirli bir durumda en hassas ilacı belirlemek için bakteriyolojik bir kültürden geçmeniz gerekir.

Herhangi bir antibiyotik sadece bir doktorun önerdiği şekilde alınmalıdır - konuşmaya bile değmez. Bazı hastalıklar, semptomların tüm şiddeti için, örneğin viral hastalıklar gibi antibiyotik tedavisine duyarlı olmayabilir.

Reçete vermeden önce, daha önce ilaçlara karşı herhangi bir alerjik reaksiyonunuz olduğunu doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Hormonal kontraseptifler, kan sulandırıcılar, antihistaminikler gibi sürekli kullandığınız ilaçlar hakkında da doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Bazı ilaçları antibiyotiklerle birleştirmek istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Antibiyotikler 5 günden az alınmamalıdır, genellikle kurs yaklaşık 7-10 gündür. İlacın üçüncü gününde kendinizi daha iyi hissetseniz bile iptal etmemelisiniz, aksi takdirde tamamen baskılanmayan bakteriler tekrar çoğalmaya ve vücuda saldırmaya başlayacaktır. Antibiyotiğin erken kesilmesinin bir başka sonucu da bu bakteri türünün alınan antibiyotiğe direnç kazanmasıdır. Bir dahaki sefere benzer bir hastalıkla, bu ilaç güçsüz olacaktır.

Antibiyotikleri tam olarak belirtildiği şekilde alın, özellikle yemekle birlikte kullanıldığında. Kural olarak bu gruptaki ilaçların çoğu yemeklerden sonra bol su ile içilmelidir. İlaçlar meyve suyu, kahve ve süt ile yıkanmaz, etkinlikleri bundan azalabilir.

Antibiyotikler, faydalı bakterilerin alımı ile birleştirilmelidir, çünkü antibiyotik tedavisi, disbiyoz, ishal veya ishale yol açan bağırsak mikroflorasını tamamen öldürebilir. Bunu önlemek için probiyotik ve prebiyotikleri paralel olarak içmeniz gerekir.

Bunlar, ilaç grubundan bağımsız olarak kesinlikle uyulması gereken antibiyotik almak için temel kurallardır. Bazen doktor bu basit kurallardan herkes tarafından bilinmesi gerektiği için bahsetmeyebilir.

Antibiyotikler ne zaman alkolle birleştirilebilir?

Alkolle kombinasyonu kesinlikle kontrendike olan bazı antibiyotikler vardır. Bunlar florokinolonlar, nitroimidazoller, sefalosporinler, aminoglikozitler, eritromisin ve tüberküloz için bir ilaçtır. Hiçbir durumda alkolle birleştirilmemelidirler, aksi takdirde karmaşık bir disülfiram benzeri reaksiyon gelişecektir. Hiçbir şekilde kaçınılması mümkün olmayan alkol almayı planlıyorsanız, vücuttaki ilaçla kesişmemesi için alkol içmeye çalışmalısınız. Örneğin bazı antibiyotik türleri 2-3 saat içinde kandan temizlenir. Bu aralık boyunca, ortalama yapılı bir adamın birkaç saat içinde yumurtadan çıkacağı bir bardak bira içebilirsiniz. Yani, ilacın yeni bir alımıyla vücut yeniden ayık ve temiz olacaktır. Böyle bir teoride birçok nüans vardır, ilacı almak arasındaki zaman aralığını bilmek için ilacın ve alkolün vücuttan atılma oranını hesaba katmanız gerekir. Bu nedenle, kendi sağlığınız için tedavi sırasında alkolü reddetmek daha iyidir.

Antibiyotik tedavisi sırasında alkolün tehlikelerinden ilk söz, geçen yüzyılın 40'lı yıllarına kadar uzanıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında doktorlar geniş kitlelerin tedavisinde ilk kez tanıtılan penisilini aktif olarak kullanmaya başladılar. Sonra hastalar bira içmeyi seven Avrupalı askerlerdi. Ve bildiğiniz gibi bira, belirgin bir idrar söktürücü etkiye sahipti ve ilacı vücuttan dışarı attı. Daha sonra doktorlar askerleri "korkutmaya" karar verdiler ve onlara tedavi ve alkol kombinasyonunun ciddi sonuçlarını anlattılar. Beyaz önlüklü insanlar sezgisel olarak haklıydılar ve o zaman bile hastalarını sorunlardan koruyorlardı. Kendinize iyi bakın, tedavi süresince alkol almayın!