Diş çekildikten sonra alkol almak

Diş çekildikten sonra alkol içmek mümkün müdür? Bu soru genellikle diş çıkaran ve yakında bir ziyafet çekecek olanlar arasında ortaya çıkar. Bu durumda ne yapmalı, alkol almayı reddetmek veya içmemek? Diş çekildikten sonra hangi durumlarda alkol alınabilir ve hangi durumlarda kaçınmak gerekir?

Dişlerin tedavisini veya çekilmesini içeren en karmaşık müdahaleler genellikle aşırı karmaşık olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, bu durumda en zor şey, enflamatuar süreçlerin tüm diş etine yayılmasını önlemektir. Çoğu zaman, bir dişi çektikten sonra, çoğu diş çekildikten sonra alkol içmenin mümkün olup olmadığı sorusunu sormaz, sadece zayıf alkollü içecekler satın alır ve onları içer. Çoğu durumda, bahane "ek dezenfeksiyon" gibi geliyor. Ancak bu tür keyfilik sağlığa ciddi zarar verebilir ve bazı durumlarda iltihaplanma sürecinin yayılmasına bile neden olabilir.

yasağın nedenleri

diş çekimi ve alkol tüketimi

Çıkardıktan sonra herhangi bir şey içmek mümkün mü? Sade veya maden suyu kullanımına izin verilir, ancak tatlı soda ve alkollü içeceklerin kullanımı birkaç gün ertelenmelidir. Bu yasağın sebebi nedir? Diş çekildikten sonra bira ve diğer alkollü içeceklerin içilmesinin yasak olmasının iki önemli nedeni vardır:

  1. Diş çekildikten sonra ilk kez kanamayı durdurma işlemi gerçekleşir. Genellikle, bu sırada boşlukta steril bir çubuk tutulur ve bu da kanı durdurmaya yardımcı olur. Dişin çekildiği diş etlerinin yüzeyinde kan kabuğunun oluşması yarada enfeksiyon gelişimini önlemek için gereklidir. Ağzınıza bira veya herhangi bir alkollü içeceği çekmek, bu yaranın açılmasını ve yeni kanamanın ortaya çıkmasını kolaylaştıracak bir tür vakum oluşturacaktır. Bu nedenle diş hekimleri ilk iki gün sigara ve alkol kullanımını yasaklar.
  2. Bira, malt fermantasyon işlemi sırasında oluşan maya bakterilerini içerir. Ölçülü olarak, oldukça faydalıdırlar. Özellikle sindirim sistemine hemen girerlerse. Ancak henüz iyileşmemiş bir yaraya girerlerse, ortam kendileri için en uygun olduğu için çoğalabileceklerdir. Enflamatuar süreç diş etlerinden yanağa hızla hareket edebilir. Ayrıca şişlik, ağrı olacaktır ve bazı durumlarda şişlik kulağa bile ulaşabilir.

Negatif etki

diş çekimi sonrası alkol

Yukarıda açıklanan yasağın nedenlerine ek olarak, çıkarıldıktan sonra alkol içmenin mümkün olup olmadığını bilmek isteyen herkes, alkolün ciddi sonuçlarından bazılarını hatırlamalıdır:

  • alkol kanamaya neden olabilir. Görünüşü, yalnızca oluşan birincil kan kabuğunun parçalanması nedeniyle değil, aynı zamanda alkollü içeceklerin kan basıncını önemli ölçüde artırma yeteneği nedeniyle de mümkündür;
  • alkol mukoza zarını tahriş eder, bunun sonucunda kan pıhtılaşma süreci yavaşlar. Bu, yara iyileşme sürecini önemli ölçüde yavaşlatacak ve onu patojenik bakteriler için bir üreme alanı yapacaktır;
  • alkol içeren sıvılar herhangi bir kesik ve sıyrık içine girdiğinde ağrı oluşur. Açık bir yaraya votka veya diğer içeceklerin alınması durumu, aslında, yanma ve ağrı da dahil olmak üzere pek çok hoş olmayan duyuma neden olacaktır.

Etkileri

diş çekimi sonrası viski

Alkollü içecekler çekilmiş bir erken dişin yüzeyine girdiğinde ortaya çıkması mümkün olan bazı sonuçlar yukarıda açıklanmıştır. Bununla birlikte, birkaç gün boyunca alkol içeren sıvıları içmeyi bırakmanın gerekli olduğu daha ciddi bir faktör de vardır. Bu, özellikle diş çekildikten sonra alkol içmenin mümkün olup olmadığı hakkında bilgi almak isteyenler için önemlidir.

Diş çekerken diş hekimi elbette anestezi kullanacaktır. Her insanın vücudu tamamen bireysel olduğundan, anestezik ilaç türleri genellikle bu özelliklere göre seçilir. Bu, alerjik reaksiyonlardan veya anafilaktik şoktan kaçınmak için gereklidir. Diş çekildikten hemen sonra alkol alındığında, alkolle etkileşime giren ilacın çok ciddi sağlık komplikasyonlarının gelişmesine yol açma riski vardır.

Çözüm

diş çekildikten sonra alkolden kaçınmak

Diş çekildikten sonra alkol almanın mümkün olup olmadığıyla ilgilenen herkes, içmeyi birkaç gün ertelemenin en iyisi olduğunu anlamalıdır. Böyle bir önlem gereklidir ve diş hekimini ziyaret ettikten hemen sonra kullanımından kaynaklanabilecek olası komplikasyonlara en iyi alternatiftir.