Bir kocanın uzmanların yardımına başvurmadan evde içmeyi bırakması nasıl sağlanır?

Kelimenin tam anlamıyla ülkemizdeki her üç aileden biri, yakın ve sevgili bir koca bağımlı olduğunda alkolizmin ne kadar korkunç olduğunu ilk elden bilir. Binlerce kadın, özellikle bir kişi sorunun farkında olmadığında ve hastalıkla kendi başına savaşmaya çalışmadığında, kocalarını içmeyi nasıl bırakacaklarını düşünüyor. Kendinizi ve eşinizi alkolizmden kurtarmak için hangi teknikleri kullanabileceğiniz hakkında konuşalım.

alkolizm nedir?

Alkolizmin basit bir gönüllü kararla iyileştirilebileceğine dair bir görüş var ve eğer bir kişi içiciyse, o zaman hiçbir şeyi değiştirmek istemiyor. Her şeyden önce, alkolizm en gerçek hastalık olduğu için bu teoriye meydan okuyacağız. Bağımlılık hem fiziksel hem de psikolojik olarak karakterize edilebilir.

Fizyolojik açıdan, vücut toksik maddelere maruz kalır, bunun sonucunda metabolizma bozulur ve tüm iç organlar acı çeker. Beyni ve onunla birlikte merkezi sinir sistemini bozar. Bir alkolik, alkol alma arasında sağlıksız, gerçeği yeterince algılamıyor, hafıza kaybı yaşıyor.

Psikoloji açısından, alkollü "bataklık" daha az tehlikeli değildir - her gün içen alkolik, etanol alırken hissettiği dikkatsizlik ve öfori durumuna alışır, sorumluluk duygusu silinir. Çoğu zaman, bağımlı insanlar yüzlerini ve ahlaki karakterlerini kaybederler, ardından çevrelerindeki insanlar onlardan uzaklaşır. Tedavi edilemeyen veya kurtarılamayan birçok sarhoş - pislik, etrafta aynı alkolikler ve gelecekte ölüm.

Açıkçası, hiç kimse hayatının böyle bir kabusa dönüşmesini isteyerek istemez. Yani, alkolizm bir hastalıktır! Kocanız bir alkolikse ve onu seviyorsanız, sabırlı olun ve hastalıkla başa çıkmasına yardım edin.

Alkolü bırakmanın içsel gücü

Herhangi bir alkoliğin bağımsız olarak ve yardım almadan sonsuza kadar içmeyi bırakabileceği teorisine dönelim, çünkü bunun için sadece irade ve karakter gücüne ihtiyaç vardır. Bu ifade, bağımlılığın yalnızca psikolojik olduğu ve henüz vücutta fizyolojik değişiklikleri tetiklemediği durumlarda yalnızca kısmen doğrudur.

Bir kocayı evde alkol ve sarhoşluktan, ancak alkol alımı kontrolsüz, sistematik kanamalara dönüşmediğinde, bir kişinin kendini kötü hissettiği ve ruhunu güçlü bir içki için satmaya hazır olduğu zaman mümkündür. Alkolizm fiziksel bağlılığa dönüştüyse, insanlar kural olarak onunla savaşmak istemezler. Alkol onlara bir öfori ve ahlaki tatmin duygusu verir, kötü sağlığı siler ve kan basıncını, kalp atış hızını ve zihinsel berraklığı yanlış bir şekilde normalleştirir. Etanol vücuttan atılmaya başlar başlamaz, halsizlik geri döner ve sarhoş yine aziz sıvıya ulaşır ve alkol içer. Bu gibi durumlarda kişinin içmeyi bırakması için uzmanların müdahalesi gereklidir.

Peki, bir alkolik kendi kendine içmeyi bırakabilir mi?

Hayır, eğer içme alkolizm şeklini almışsa ve olağan, sık sık ev içi alkol kullanımından oluşmuyorsa.

Hangi psikolojik yardım etkili olabilir?

Kocanızı sarhoşluktan kurtarmaya karar verirseniz, önce onu sarhoşluğa iten şeyi düşünün. Kural olarak, yalnızca derinden mutsuz olan ve korkularını ve sorunlarını sessizce içlerinde yaşayan insanlar aşırıya kaçar. Kocanızı gelecekte içmeyi bırakmaya ikna etmek için sorunun kökenini anlamanız ve onu ortadan kaldırmaya çalışmanız gerekir:

 • Sevdiğiniz kişiye daha fazla zaman ayırmaya çalışın ve onun sizin için ne anlama geldiğini saklamayın. Birlikte aktiviteler bulun ve kocanızın bağımlılıktan önce nelere bağımlı olduğunu düşünün.
 • Hiçbir durumda kocanızı suçlamayın, şantaj yapmayın, tehdit etmeyin veya bağırmayın - sadece tam tersi bir etki elde edeceksiniz ve kişi kendi içinde daha da kapanacaktır. Kocanıza sarhoşluk için nasıl bir ders vereceğinizi düşünmeyin, eşinize nasıl yardım edeceğinizi düşünün.
 • Kalpten kalbe konuşmaya çalışın ve eşiniz tekrar ayık bir yaşam tarzı seçerse ne kadar mutlu olacağınızı söyleyin.

Kendini önemli ve yararlı hisseden bir kişinin alkolü bırakmak istemesi daha olasıdır.

sarhoş adam içmeyi nasıl bırakır

Profesyonel yardıma duyulan ihtiyaç hakkında konuşursak, öncelikle, kocanızı içmeyi bırakmaya nasıl ikna edeceğinizi bulmanız gerekir, çünkü bir kişiyi rızası olmadan değiştirmeye zorlamak neredeyse imkansızdır. Nadir durumlarda, alkolik tedaviyi kabul eder, çünkü bu, hastalığın bariz olduğu ve sarhoşa tamamen hakim olduğu anlamına gelir. Sabrınız varsa ve kocanız için nazik sözler ve destek biriktirirseniz başarınız daha gerçek olacaktır.

Diyelim ki kocanızı profesyonel yardım almaya ikna ettiniz. Alkolizmle mücadelede hangi yöntemlerin etkili olduğu ve uygulandığı hakkında konuşalım.

hipnoterapi

Alkoliklerin hipnozla kodlandığını elbette herkes duymuştur. Prosedürün özü, bağımlı bir kişiyi trans durumuna sokmak ve ayrıca belirli programlar önermektir. Gerçek hipnozun yardımıyla deneyimli, kalifiye bir doktor çok şey yapabilir: korkulardan ve güvensizliklerden kurtulun, depresyonu engelleyin, alkolizmin temel nedeninin dibine inin.

Hipnoterapiyi seçtiyseniz, bu alanda isim yapmış iyi, kalifiye bir uzman bulmaya özen gösterin. Doktorlar arasında sadece yardım etmeyecek, aynı zamanda kocanıza da zarar verebilecek dolandırıcılar olduğunu unutmayın.

"Alkolizmden hipnozla kodlama" makalesinde bu yön hakkında daha fazla bilgi edinin.

En etkili ve popüler hipnoz tekniklerini düşünün:

 1. Otojenik eğitim.
 2. Hipnosuggestasyonel tedavi.
 3. Çapa yöntemi.

Her biri dikkati hak ediyor ve etkinliği ile ünlü.

Otojenik eğitim

Bu tür bir eğitim, kendi kendine hipnoz süreçlerine dayanır, çünkü her kişiliğin içinde büyük bir potansiyel ve güçlü bir enerji gücü vardır. Yöntem, psikoterapistin minimum müdahalesini gerektirir - doktor sadece alkoliklere kendi kendine hipnozun temellerini öğretir. Görevi, ivme kazandırmak ve hastanın düşüncesini doğru yönde yönlendirmektir.

Temel teknikleri öğrendikten sonra, tedavinin sonucu yalnızca alkoliğin kendisine ve iyileşme arzusuna bağlıdır. Otojenik müdahale, yalnızca alkolizmin erken evrelerinde veya daha ciddi psikolojik ve tıbbi yardım sağlandıktan sonra etkilidir.

hipnosuggestasyonel terapi

Bir sonraki teknik, hipnotik bir trans veya hipnoz altında sözde uyku sırasında gerçekleştirilen tedaviye dayanmaktadır. Bu durumda alkolik kişinin sorunun farkında olması, içtenlikle kurtulmak istemesi ve uzmana güvenmesi çok önemlidir.

Seans birkaç aşamadan oluşur.

 • Her şeyden önce, bir alkolik ve bir uzman arasında güvene dayalı bir ilişki kurmak önemlidir, çünkü transa girmek için bir kişinin rahatlaması ve direnmemesi gerekir.
 • Her zamanki konuşmadan sonra uzman, hastanın dikkatini dağıtmayı amaçlayan psikolojik tekniklere başvurur. Aynı zamanda, konuşmayı sürdürmek çok önemlidir. Bir kişiyi uyutmak için bir veya iki teknik yeterlidir.
 • Alkolik transa girdikten sonra, doktor alkolizmi bırakmaya yönelik belirli programları aşılamaya başlar.

Bu yöntemin etkinliği bireyseldir ve doktorun profesyonelliğine ve hastanın önerilebilirlik derecesine bağlıdır. Alkoliklerin bazı akrabaları, etkinin ilk seanstan sonra, diğerlerinin 3-6 ziyareti içeren bir kursa ihtiyaç duyduğunda kendini göstermeye başladığını kaydetti.

çapa yöntemi

Bu teknik, bir kişinin hipnotik uykuya daldırılması gerekmediği için farklıdır.

Terapistin amacı, alkoliklerin bilincini belirli, "neden-sonuç" bilinçsiz eylemler için bulmak ve programlamaktır. Basit bir ifadeyle, basit bir örnek verebiliriz: Bir alkolik belirli duyguları deneyimlediği "çarpışma" üzerine bir kelime veya hafıza için bir çapa programlanır. Olumlu duyumlar hastayı belirli eylemleri gerçekleştirmeye teşvik eder, olumsuz çapalar olumsuz duyumlara neden olur ve bir tür durma sinyali rolü oynar.

Çapa yöntemi, uyuşturucu tedavisi ile birlikte ve yalnızca alkolik etkileşime girdiğinde ve uzmana güvendiğinde etkilidir.

grup psikoterapisi

Bir kocayı alkol almaktan alıkoymanın bir başka yolu da, onu dünya çapında Adsız Alkolikler Derneği olarak bilinen grup psikoterapi seanslarına göndermektir.

Bu tür grupların çalışma prensibi basittir - bir rahatsızlığı olan bir grup hastadaki sınıflar, alkoliklere yalnız olmadığını ve aynı problemi olan birçok insan olduğunu gösterir. "Onlar başa çıkarlarsa ben de yapabilirim" diye düşünür bağımlı ve buz hareket etmeye başlar. Alkolikler birbirleriyle iletişim kurar, deneyim ve sorunları paylaşır, birbirlerine destek olurlar. Böyle bir toplumda olmak, iç gözlem ve benlik saygısını korumak için faydalıdır.

Terapist, alkoliklerin bir takımın parçası olduğunu hissetmelerine yardımcı olmak için oyun tekniklerini kullanır ve bu da iyileşmenin önemli bir parçasıdır.

Psikoterapinin seyri birkaç yıl sürer, bir gruptaki optimal insan sayısı 5 ila 10 arasındadır. Yöntem uzun ama çok etkilidir.

alkol yoksunluğu için psikoterapi seansı

Aile Terapisi

Amacı, özen ve dikkatle sarhoşluktan kurtulmak ve aynı zamanda içki kocalarının eşlerine ruh eşlerini desteklemek ve anlamak için öğretmek olan aile gruplarının daha az etkili olmadığı düşünülmektedir.

Alkoliklerle birlikte bağımlı kişilerin aileleri küçük gruplar halinde toplanır ve birlikte zaman geçirir, bu özellikle bir kişinin uyuşturucu tedavisini yeni tamamladığı ve toplumda kendisini "yenilenmesi" çok zor olduğu dönemde değerlidir. İlk başta, terapiye, eşlere kocalarını desteklemeyi ve onlara saygı duymayı öğreten ve ayrıca kaygıyı azaltmaya yönelik çeşitli eğitimler uygulayan bir uzmanın sürekli varlığı eşlik eder. Bir psikoloğun tavsiyesini açıkça hatırlamak ve anlayış göstermek önemlidir. Bu yöntemin bir başka avantajı da aynı sorunu olan diğer ailelerle etkileşimdir: hem alkolik karı hem de koca uçurumda yalnız olmadıklarını görür, topluma ait olduklarını hisseder, daha rahat, amaçlı ve arkadaş canlısı olurlar.

Listelediğimiz tüm teknikler psikolojik yardımla ilgilidir, ancak genellikle terapi alkolizm sorununu tamamen ortadan kaldıramaz ve yalnızca ilaçlarla birlikte uygulanır.

Alkolizm için ilaç tedavisi

Kocasının sarhoşluğuyla nasıl başa çıkılacağı hakkında konuşalım, eğer istemiyorsa ve gönüllü olarak "beyin yıkayıcılara" dönmeye hazır değilse.

Genellikle alkoliklerin eşleri, içki içen kocalarının kategorik olarak tedavi edilmek istemediğinden ve hasta olduğunu düşünmediğinden şikayet eder. Bu gibi durumlarda profesyonel psikolojik yardım söz konusu olamaz, çünkü alkolik bir koca ile psikoterapiste gitmek konusunda anlaşmak mümkün olsa bile, o bunu bir iyilik olarak yapacak ve uzmanın çabalarını geribildirim ve tavsiye ile pekiştirmeyecektir. iyileşme arzusu.

Bu gibi durumların çözümü ilaç almak ve yatarak tedavidir.

Bu tür tedavinin yaygın yöntemlerini daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 • kodlamaKodlama ilkesi, alkoliklere alkol almanın kötü sağlık ve hatta ölüme yol açacağı bilgisini aşılamaktır. Bunun için elektriksel dürtü tedavisinin yanı sıra enjeksiyonlar, tabletler ve alkol blokerleri kullanılır. Yöntem, alkolizmin en şiddetli aşamasında bile etkilidir. Eşlerin yeni bir kolu var - kocayı korkutmaya çalışıyorlar, sürekli olarak etanolün işkence ve ölüme yol açacağını hatırlatıyorlar. Hatta bazıları, kocasının haberi olmadan yemeğe uyuşturucu ekleyerek alkolizmden kurtulmaya çalışıyor. Bu kategorik olarak yapılamaz, çünkü alerjik reaksiyonlar mümkündür. Daha fazla bilgi için "Alkolizm için Kodlama" makalesine bakın.
 • Vitamin tedavisi. Gerçek şu ki, bir tıkanıklık sırasında vücut, yararlı maddeleri ve enzimleri kaybederek zehirlenmeden muzdariptir. Vücuda ihtiyacı olanı tekrar verirseniz, alkolden çekilme sancıları önemli ölçüde zayıflar ve kişi bağımlılıkla savaşmak için yeni bir güce sahip olur. Alkoliklere sunulan ilaçlar çok miktarda B1, B2, B6, B12, C, PP vitaminleri içerir - tonik bir etkiye sahiptirler ve alkoliklerin refahını arttırırlar.
 • Akupunktur, alkolizm için başka bir etkili tedavidir. Uzman, hastalığın evresini teşhis ettikten sonra akupunktur iğneleri ile vücudun çeşitli noktalarına müdahale eder. Böylece vücudu temizleme süreci aktive olur, psikolojik bağımlılık zayıflar. Ayrıntılı bilgi "Alkolizm için Akupunktur" makalesinde sunulmaktadır.
 • Plazmaferez, kan plazmasını saflaştırarak etki eden bir cihaz tedavisidir. Kan özel bir filtreden geçirilir ve alkolik vücuduna geri verilir. Birçoğu hastalıkla bu kadar radikal bir şekilde savaşmaktan korktuğu için yöntem çok fazla talep görmüyor.
alkol bağımlısı adam nasıl içmeyi bırakır

Bu yöntemlerin tümü, kocanın bilgisi dışında kararlaştırılan ve planlanan zorunlu tedavi için uygundur. Alkoliklerin uzmanlar tarafından sürekli olarak izlenmesi ve tedavinin sadece profesyoneller tarafından yapılması önemlidir.

Alkolizmin geleneksel olmayan yöntemlerle alternatif tedavisi

Halk ilaçları ile alkolizmle mücadeleden bahsetmek önemlidir. Bunlar, çeşitli bitkilerden her türlü tentür ve kaynatma içerir. İşte onlardan bazıları:

 • Kantaron
 • Lovage kökü.
 • Lavrushka.
 • Elma.
 • Bal.
 • Yarık kökü.
 • Soda.
 • Kusturucu etkisi olan bitkiler.

Solucan ve böceklerin özleri ve infüzyonları gibi halk ilaçları da popülerdir.

Alkolizmle mücadeleye yardımcı olacak psikolojik tavsiyeler ve literatür

Kocanız alkolik olduğunu anlarsa ve onunla savaşmak için çaba göstermeye istekliyse, savaş kazanılmış olarak kabul edilebilir. Tıp ve psikolojik uzmanlar, alkoliklere, alkolizm başta olmak üzere herhangi bir bağımlılıkla savaşmalarına yardımcı olan kitaplar sunar.

Ayrıca, profesyonellerden yardım için başvurabileceğiniz çok sayıda özel ofis bulunmaktadır.

Kocanın içkiyi bırakması için ne yapılması gerektiğine baktık. İyileşmenin prognozu, yalnızca alkolik vücudunun bireysel özelliklerine ve iyileşme arzusuna değil, aynı zamanda desteğinize ve katılımınıza da bağlıdır. Hiçbir durumda kocanıza sarhoşluk ve öfke ile bir sarhoşluk dersi vermeye çalışmayın, çünkü bu ters etki yapacak ve ayyaşınız sadece onun sevilmediğinden ve anlaşılmadığından emin olacaktır.

Kocanızın alkolü bırakmasını nasıl sağlarsınız? Hasta olduğunu kabul edin, kocanızı buna ikna edin ve onun kaderine kayıtsız olmadığınızı ona kanıtlayın.