Diş tedavisinde alkol ve anestezi

Diş tedavisinin ağrıyı azaltmak için anestezi kullanımını gerektirdiği bir sır değildir. Bu prosedüre hem diş hekimi hem de hasta tarafından sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak ve riskleri en aza indirmek için alkollü içeceklerden uzak durulması önerilir. Uzmanlar neden diş müdahalesi sürecinde alkollü içeceklerden vazgeçmek istiyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak anlamalısınız.

Dişçiye gitmeden önce neden alkol almamalısınız?

Diş tedavisinden önce sert içecekler alabilir miyim? Diş anestezisinin etkinliği ve nihai sonuç vücudun genel durumuna bağlı olduğundan, doktora gitmeden önce alkol almak son derece istenmeyen bir durumdur.

Dişçiye gitmeden önce alkolü yasaklamak
 1. Anestezikler birçok diş prosedürü için kullanılır. Sinir liflerini felç ederek ağrıyı bastırırlar. Lokal anestezi altında alkol, ilaca müdahale ederek diş ve diş etlerinin hassasiyetinin artmasına neden olur.
 2. Ağrı kesicilerin kendileri baş dönmesi, kramp, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olur. Alkol, anafilaktik şoka neden olabilen vücut üzerindeki olumsuz etkisini artırır.
 3. Diş çekimi öncesi alkol alınması kesinlikle yasaktır. Etil alkol, kana karışarak pıhtılaşmasını azaltır, kan damarlarını genişletir ve komplikasyon riskini artırır. Kanamayı durdurmak zordur, bunun sonucunda kronik bir inflamatuar süreç gelişir.

Alkollü içeceklerin olumsuz etkisi

Birçok insan, diş tedavisinden sonra alkol almanın ağız boşluğunu dezenfekte ettiğine yanlışlıkla inanır. Ama bu büyük bir hatadır. Alkol ve diş anestezisi uyumlu mu? Sağlığınıza zarar vermek istemiyorsanız, alkolün vücut üzerindeki zararlı etkilerini düşünmelisiniz. Diş tedavisi için alkol almak neden tehlikelidir? Aşağıdaki olumsuz sonuçlara yol açar:

 • mineyi aşındırır, dişleri yok eder,
 • anestezinin etkisini azaltır,
 • iltihaplanmaya neden olur,
 • alerjik reaksiyon riskini artırır,
 • kan basıncında dalgalanmalara neden olur,
 • karaciğer ve kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü arttırır,
 • ağrıyı artırır,
 • doku iyileşmesini yavaşlatır,
 • bilinçsizliği kışkırtır.

Ayrıca, anestezik bir ilaçla birlikte alkolün merkezi sinir sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Genellikle öngörülemeyen yan etkiler vardır: baş ağrısı, halsizlik, nöbetler, kalp çarpıntısı.

Anesteziden sonra ne kadar süre alkol içebilirsiniz?

Anesteziden sonra alkol almak ne kadar sürer? Terim diş hekimi tarafından belirlenir ve müdahalenin niteliğine ve tedavi türüne bağlıdır. Anestezi hemen işlenmez, bu nedenle ziyafet ertelenmelidir. Diş işlemlerinden sonra en az bir gün beklemeniz gerekir. İlacın vücuttan tamamen çıkarılmasından 48 saat sonra alkol içilmesine izin verilir. Diş çekildikten sonra, güçlü içeceklerin reddinin 6-7 gün uzatılması tavsiye edilir. Kan pıhtılaşmanız düşükse, daha uzun süre kaçınmak en iyisidir. Bu, komplikasyon riskini azaltacaktır: iltihaplanma, süpürasyon ve enfeksiyon.

Alkollü içecekler tedavinizin sonucunu büyük ölçüde etkileyebilir. Sonuç olarak, diş müdahalesi etkisiz ve başarısız olacaktır. Kaygı ve stresin üstesinden ne kadar gelmek isteseniz de, işlem sırasında alkollü içecekleri unutmak daha iyidir.

Öneriler

Tüm alkollü içecekler etil alkol içerir. Votka, şarap, konyak veya bira içerseniz, karaciğer çift yük alır. Vücudun hem ağrı kesiciyi hem de alkolü metabolize etmesi gerekir. Karaciğer üzerindeki olumsuz etki, antibiyotik, analjezik, antihistaminik kullanımı ile ağırlaştırılabilir. Toksik şoktan kaçınmak için ihtiyacınız olanAlkol ve antibiyotikler uyumsuzduraşağıdaki ipuçlarına uyun:

 • Aynı gün diş hekimini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, alkol almaktan kaçınmalısınız.
 • Diş prosedürünüz antibiyotik kullanımını içeriyorsa, tedaviniz boyunca alkollü içecekler içmemek en iyisidir.
 • Randevudan önce diş hekimine alerjik reaksiyonların varlığı ve bir gün önce kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi gerekir.
 • Tıbbi bir prosedürün başarısının uygun hazırlığa bağlı olduğunu unutmayın. Bir diş ameliyatı sorumsuzsa, ek anestezi veya yeniden müdahale gerekebilir.

Dental anestezinin etkisi sırasında güçlü içeceklerin içilmesi hiç şüphesiz çok istenmeyen bir durumdur. Prosedürün güvenli ve ağrısız olmasını istiyorsanız, yukarıdaki önerileri dikkatlice okumalısınız.

Dişçi ofisini ziyaret etmekten korkmayın. Tedavi sürecine nasıl uygun şekilde hazırlanacağınızı size söyleyecek yetkin bir uzmana danışabilirsiniz. Profesyonel bir diş hekimi, bireysel bir anestezi seçecek ve hızlı bir iyileşme için en etkili yöntemi önerecektir.