Alkol içmenin olumsuz etkileri

Alkol tüketiminin en ünlü sonucu karaciğer hastalığıdır. Votka, bira veya şarap içmenin daha az tehlikesi hakkında birçok efsane vardır. Tüm alkollü içecekler potansiyel olarak toksik bir madde olan etanol içerir, bu nedenle küçük veya faydalı dozlar yoktur.

Küçük dozlarda bile alkol içmenin olumsuz sonuçları mümkündür, ancak daha uzun bir süre boyunca.

Alkol sağlığınız için neden kötü?

Alkol sık ve fazla tüketilirse sadece bağımlılığa yol açmaz, aynı zamanda birçok organik hastalığa neden olabilir. Etanolün kendisi ve alkollü içeceklerin üretimi sırasında ortaya çıkan bileşenleri sağlığa zararlı olabilir.

Aşağıdaki organlar en çok etkilenir:

 • karaciğer (alkolik hepatik steatoz, hepatit, karaciğer sirozu);
 • mide (mide ülseri, dispepsi);
 • kolon (kolon kanseri);
 • pankreas (pankreatit).

Alkol oldukça zehirlidir ve bağımlılık yapar. Bu nedenle, çoğu kişi için hemen ve sonuçsuz bir şekilde içmeyi bırakmak çok zordur. Ölümcül etanol dozu, vücut ağırlığının 1 kg'ı başına yaklaşık 8 g'dır. Bu nedenle, bira, votka veya içecek içerken, hem miktar hem de tüketim sıklığı açısından ölçülü olmayı hatırlamanız gerekir. Alkol, boş kalori denen şeyin kaynağıdır. Büyük miktarlarda tüketim, aşırı kilo oluşumuna yol açar (1 g etanol-7 kcal).

Alkollü içecekler, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunur ve mevcut olanların semptomlarını şiddetlendirir.

Bu nedenle, küçük miktarlarda içmeye değer, potansiyel olarak daha az zararlı içecekleri seçebilirsiniz. Ayrıca etanolün toksisitesini kötüleştiren bazı bileşiklere de dikkat etmelisiniz. Ancak bu kurallara uyulsa bile, içmenin olumsuz sonuçları er ya da geç kendini hissettirecektir.

Alkolün zararlılığını ne belirler?

Alkolün vücut üzerindeki etkisi çeşitli faktörlere bağlıdır. Önemli olan tüketilen etanolün türü ve miktarı, cinsiyet, genetik faktörler, tüketim zamanı ve yolu, kullanılan ilaçların türü ve genel sağlıktır. Benzer şekilde alkolizm tedavisinin etkinliği de bağlıdır.

Aynı anda alkol ve tütün tüketiminin vücut üzerinde son derece zararlı bir etkisi vardır.

Alkol ve gelişim arasında güçlü bir bağlantı olduğu kanıtlanmıştır:

 • oral tümörler;
 • Bademciklerin
 • neoplazmaları;
 • boğaz kanseri.
alkolün karaciğer üzerindeki etkileri

Alkol kullananlarda bu tümörlere yakalanma riski% 30 artmaktadır. O zaman alkol ile sigara içilmesi birleştirilirse risk üç kat artar. Alkol ve sigara içmek aynı anda tüketilmesi, alkolün olumsuz etkileri ve şiddetli akşamdan kalma riskini artırır.

Akşamdan kalma gelişimindeki yaygın hatalardan biri, aç karnına alkollü içecek içmektir. Bu, alkolün emilimini hızlandırır ve ertesi gün akşamdan kalma semptomlarında artışa neden olur.

Örneğin içecek hazırlamak için kullanılan çeşitli aromalar ve birçok türden alkollü içeceği birleştirmek de akşamdan kalmanın oluşmasına katkıda bulunur. En küçük akşamdan kalma, yüksek kaliteli, iyi votkaların yutulmasından sonra ortaya çıkar.

Alkol kötüye kullanımı durumunda da etanol zehirlenmesi meydana gelebilir. Belirtileri şunlardır:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • baş dönmesi;
 • ishal;
 • dehidrasyon.

Güvenli içecekler - bu ne anlama geliyor?

Çok sayıda bilimsel çalışma (dünyanın farklı merkezlerinden) çok az miktarda alkolün tek tek organların işlevi üzerindeki yararlı etkilerini bildirmektedir.

Az miktarda alkol, 20 ila 40 gram saf etil alkoldür. Kabaca şunu söyleyebiliriz:

 • küçük bir şişe bira;
 • bir kadeh şarap;
 • 40 ml votka.

Tavsiyeler, alkollü içkilerin içilmesi için teşvik olarak değerlendirilmemeli, normal günlük tüketim için çok daha az. Alkol tüketiminin, az da olsa bile, uyuşturucu bağımlılığına yol açabilecek olumsuz sonuçları hatırlanmalıdır.

Birçok bira ve şarap tiryakisi, sözde güvenli alkol miktarını incelemek için kandırılabilir.

Teoride insan vücudu üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaması gereken makul bir günlük doz onaylandı, kadınlar için günde 20 g alkol, bu da küçük bir kutu bira veya bir bardak şaraba karşılık geliyor. Sırayla, erkeklerde, günde 40 gr alkol. Bu kısıtlamalar, haftada 5 defadan fazla tüketilmeyeceğini varsayar. Ancak bu miktarlar bile bağımlılığa yol açabilir ve sağlığa ciddi zararlar verebilir.

Bir kadının alkol bağımlısı olmasının bir erkeğe göre daha kolay olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca alkolün geri çekilmesi için daha yavaş metabolik süreçlere sahiptirler. Bir kadının aynı miktarda alkol tüketmesi, kandaki konsantrasyonu bir erkeğinkinden daha yüksek bir seviyeye ulaşır.

Alkolün olumlu bir etkisi olabilir mi?

Her kişinin ne tür ve ne miktarda alkol içtiği önemli değildir. Bu, güvenli olarak kabul edilen dozu aşsa da aşmasa da hastalığa ve uyuşturucu bağımlılığına yol açabilir. İçkiyi bırakmak için asla geç olmadığını söylüyorlar, ancak ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi. Böylece tüm vücut üzerindeki olumsuz etkisini önleyebilirsiniz.

Çok sayıda çalışma, her gün tüketilen az miktarda alkolün sözde iyi HDL kolesterol miktarını artırdığını göstermiştir. HDL parçacıkları, kötü kolesterolden (LDL) daha olumlu çalışır. Bu, vücudun sahip olduğu kolesterolü atmanın tek yolu olarak kabul edilir.

Burada tekrar belirtmek gerekir ki alkolün oynadığı rol bir istisnadır ve sadece çok küçük dozlarda kullanılır. Az miktarda alkol, toplam kolesterolü etkilemez. Araştırma verilerine göre aşırı alkol tüketimi, aksine kolesterol miktarı parametrelerinde artışa yol açmaktadır.

Şarap ve bira içmenin sağlığa faydalarını sık sık okuyabilirsiniz. Aslında vücut üzerinde olumlu etkisi olabilecek bazı maddeler içerirler. Örneğin, kırmızı şarapta bulunan quercetin ve resveratrol, kalp ve damar sistemi üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Bunlar sözde antioksidanlardır.

Bununla birlikte, en az güvenli olan diğer yiyecekler de bir antioksidan kaynağıdır: kırmızı üzüm, çilek, elma, fındık. Burada alkol tüketiminin olumsuz sonuçları iyiden çok daha fazlası olacaktır.

Alkollü içecekler kaç kalori ve hangi bileşenleri içerir?

Şarap, % 8. 5–18 etanol içerir. Şarabın kalori içeriği türüne bağlıdır. Tatlı şaraplar en fazla kaloriye sahiptir (100 g'da yaklaşık 94-104 kcal). Kuru şarapla minimum kalori sağlanır (100 g'da 65-68 kcal). Şarap şunları içerir:

 • flavonoidler;
 • tanenler;
 • organik asitler;
 • kalsiyum;
 • potasyum;
 • fosfor;
 • magnezyum;
 • donanımı;
 • B grubu vitaminleri

Kırmızı, sek şarap en az zararlıdır ve kalorisi düşüktür ve en fazla antioksidan içerir. Birçok değerli bileşiğin içeriği oldukça yüksek olmasına rağmen, şarap saf etanol içeren alkollü bir içecektir. Bu, bu biçimde bile alkol tüketiminin olumsuz sonuçlarının mümkün olduğu anlamına gelir.

alkolün kadın vücudu üzerindeki etkileri

Biradaki alkol içeriği çok çeşitlidir -% 0, 2 ile% 9-10 arası. Tabii ki, biranın 100 g başına yaklaşık 49 kcal, sırayla koyu biranın daha fazla kalorisi vardır, çünkü 100 g'da yaklaşık 68 kcal.

Bira özellikle antioksidanlar ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum, fosfor içerir. Biranın üriner sistem üzerindeki faydalı etkileri hakkında birçok bilgi bulabilirsiniz. Ancak bira aynı zamanda bir etanol kaynağıdır. Üriner sistem üzerinde faydalı bir etkisi vardır, ancak bu vücuttaki kayıptan daha ağır basmaz.

Yüksek kaliteli votka, likörler, konyaklar en fazla miktarda etil alkol içerir -% 15 ila 80. Kalorileri de çok yüksektir, votka 100 g'da yaklaşık 220 kcal içerir.

Asgari dozda tüketilen alkol, yine de tüm vücut üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Alkollü içeceklerin faydaları hakkındaki yanlış gerçeklere kanmayın. Alkol kesinlikle gereksiz bir maddedir ve hatta bazen organların ve sistemlerin işleyişi açısından tehlikelidir. Alkolizmin tedavisi, hasta, yakınları ve sağlık personelinin özel çabalarını gerektiren çok karmaşık ve genellikle uzun bir prosedürdür. Alkol içmenin olumsuz sonuçları, sarhoş olmanın geçici zevkinden çok daha ciddi olacaktır.