Alkol içmeyi nasıl durdurabilirim

İstatistiklere göre, yirminci yüzyılın son on yılında, 15 ila 54 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık yarısının ölüm nedeni alkol kötüye kullanımıydı. Yani, votka, bira ve diğer alkollü içecekler, "İçkiyi bırakmak istiyorum" deme gücünü bulamayan binlerce insanı ilk günlerinde mahvetti.

Bu makale, içmeyi nasıl bırakacaklarına dair ipuçları arayan ve hayatlarını kökten değiştirmeye karar verenler içindir.

Alkolizm belirtileri

Alkollü içecekler, herhangi bir yemeğin geleneksel yoldaşlarıdır. Gençler genellikle tatillerde alkol almaya başlar, ebeveynlerinin davranışlarını taklit eder, daha sonra hafta sonları içmeye alışırlar ve birkaç yıl sonra artık her gün içmeyi nasıl bırakacaklarını bilemezler. Ancak o zaman bile, herkes yeşil yılana bağımlı olduğunu kabul etmek için acele etmiyor. Herkes içiyor diyorlar ve ben - herkes gibi. Narkologlar, alkol bağımlılığının ana belirtilerini belirleyerek, bağımlılığınıza farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olur.

 • Alkol için özlem. Bir kişiye, yalnızca iyi bir sebep olduğunda sarhoş içecekler içtiği anlaşılıyor. Ancak zamanla, birayla kutlanması gereken olayların listesi, iş gününün sonu olan Zimbabwe'nin Bağımsızlık Günü, Dünya Kedi Günü ile doldurulur.
 • Tüketilen alkol dozunu arttırmak. Alkolik bir kariyerin başlangıcında, kişi sarhoş olduğunu hissettiğinde durur. Bağımlılığın gelişimi, kendini şiddetli bir zehirlenme durumuna getirerek kanıtlanır.
 • Vücudun savunma tepkisinin kaybolması. Toksinlerden bir an önce kurtulmak isteyen vücut, alkol zehirlenmesine kusarak tepki verir. Bu olmazsa, yüksek dozda alkol içseniz bile bu kötüye işarettir.
 • bağışıklık. Sarhoş olmak için daha fazla içki ve daha güçlü alkol gerekir.
 • saldırganlıkBir alarm zili, bir içici neşeli olmak yerine agresif hale geldiğinde ve sürekli olarak çatışma durumları yarattığında.

Oldukça sık alkol alıyorsanız ve kendinizi yukarıda gördüyseniz, içmeyi bırakmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmenin zamanı geldi.

alkolik adam içkiyi nasıl bırakır

Alkol bağımlılığı ile mücadelenin başlangıcı

Alkolizmin ilk aşamasına sahip kişiler, vücudun henüz etanole çok ihtiyacı olmadığında, yardım almadan içmeyi tamamen bırakabilirler. Bunun için elbette iradeye, büyük bir sabra ve sonuçlara odaklanmaya ihtiyacınız olacak. Sadece psikolojik değil, aynı zamanda fiziksel bağımlılığı da edinmiş olanlar için, sorunla tek başına başa çıkmak neredeyse imkansızdır. Böyle bir durumda, bir alkolik sevdiklerinin yardımını ihmal etmemelidir, doğrudan bir istekte bulunmaya değer: "İçmeyi bırakmama yardım et. "Uzmanlar, arkadaş çevresini değiştirerek ayık bir yaşam tarzına başlamayı tavsiye ediyor. İçmeyi bırakan insanlar için en iyi yoldaşlar ve yardımcılar:

 • içki içmeyen aile üyeleri ve arkadaşlar;
 • içen ama bırakmayı başaran insanlar;
 • psikoloji alanında profesyoneller.

Eski içki arkadaşlarını yakın arkadaş çevrenizden dışlamazsanız, "İçmeyi bırakmak istiyorum" kararı başarı ile taçlandırılmayacaktır. Bunu yapmak için radikal adımlar bile atmalısınız: iş / çalışma yerinizi değiştirin, başka bir şehre gidin, içki partnerinizle birlikte ayrılın.

Tıkanıklıktan kurtulmanın doğru yolu

Aşırı içme, alkolizmin şiddetli bir tezahürü olarak kabul edilir. Çok sayıda bağımlı birkaç gün, hafta ve hatta aylarca aşırı içki içmeye başlar. Vücudun alkollü toksinlerin etkisi altında zayıfladığını ve alkolün mutluluk, yiyecek ve diğer önemli şeylerin yerini aldığını anlamak önemlidir. Özellikle uzun bir tıkanıklıktan sonra, içmeyi nasıl düzgün bir şekilde bırakacağınızı bilmeniz gerekir. Etanol içeren içecekleri aniden reddederseniz, fizyolojik ve zihinsel bozukluklarla doludur. Alkolik sarhoş bir alkoliğin kaldırılmasından sonra, şunları beklerler:

 • korku ve endişe atakları;
 • depresyon;
 • uykusuzluk hastalığı;
 • artan kan basıncı;
 • mide bulantısı ve kusma;
 • titreyen uzuvlar.

Ayrıca iç kanama, kalp krizi, felç ve deliryum tremens riskini artırır. Sağlık sorunlarınız varsa, içmeyi bırakmadan önce bir doktora danışmak ve tıkanıklıktan kurtulmak için gerekli araçları stoklamak daha iyidir. Belirlenen günden önce, yatmadan önce votka değil, nane veya limon balsamı ile çay içerek daha erken yatmanız önerilir.

Evde içmeyi nasıl durdurabilirim? İşte doktorların bu konudaki tavsiyeleri.

 1. Uyandıktan sonra gün boyunca bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekir: maden suyu, tuzlu su, kompostolar, meyve içecekleri, bitki çayları ve kaynatma, ballı ve limonlu normal çay.
 2. Toksinlerin en hızlı şekilde ortadan kaldırılması için sorbentler veya sıradan aktif karbon alınmalıdır.
 3. Karaciğeri desteklemek için doktorunuzun veya eczacınızın önerdiği ilaçları almanız gerekir.
 4. Sağlıkta keskin bir bozulma ile 50 gr votka kullanmasına izin verilir, ancak bir bardak sade su ile seyreltilir.

Sarhoş alkoliklerin "içmeyi nasıl çabucak bırakacağı" sorusunun cevabı sadece bir tanesidir - hiçbir şekilde. Sarhoş bir durumdan çıkmak yaklaşık bir hafta sürebilir. Bundan sonra, vücudu temizlemeye devam etmeniz, içme arzusunu azaltmak için bir tedaviye başlamanız, değişen yaşam öncelikleri üzerinde çalışmanız gerekir.

İrade gücüne ve karmaşık eylem için özel hazırlıklara sahip olanlar için bağımlılıkla baş etmek daha kolaydır. Artık bu tür fonları İnternetten satın almak mümkün ve alımları talimatlara göre doktor reçetesi olmadan gerçekleştiriliyor.

Popüler soruların yanıtları

1. Halk ilaçları içmeyi nasıl durdurabilirim?

İçmeyi bırakmak için en yaygın halk ilaçları: selvi kökü ve defne yaprağı kaynatma, kekik infüzyonu, Avrupa yarık toynağı kaynatma, kuklacı bitkisinin kaynatma.

Önemli! Bitkisel tıbbın da kontrendikasyonları vardır, bitkisel tedaviye başlamadan önce bir uzmana danışın.

2. Votka içmeyi nasıl bırakabilirim?

Neden içtiğinizi anlamak önemlidir. Sağlığı ve yaşamı mahvetmeye genellikle değmez. O zaman hastalıkla başa çıkmanın herhangi bir yolunu seçebilirsiniz: kodlama, geleneksel tıp, psikoterapist kitaplarına dayalı dersler. Ana şey, içtenlikle hastalıkla başa çıkmak istemeniz ve her türlü çabayı göstermenizdir.

3. Alkolizmin üçüncü aşamasında içkiyi bırakmak mümkün müdür?

Acemi alkolikler evde iyileşebilirken, deneyimli sarhoşlar olmaz. Bu durumda ne yapmalı? Nitelikli narkologların ve psikoterapistlerin yardımına başvurmak.

alkolü reddetmek için doktora gitmek

4. Kendinizi içmeyi bırakmaya nasıl zorlarsınız?

Alkol içen bir kişinin hissettiği coşkunun sahte bir duygu olduğunu anlamak gerekir. Kısa bir mutluluk döneminden sonra bir akşamdan kalma başlar ve gün, hastalığa çare aramak için geçer. Sarhoş içeceğin tadını çıkarırken karaciğer, beyin ve diğer önemli organların hücreleri içinizde ölür. Bir bardağa sarılmak yerine ne yapabileceğinizi düşünün.

5. Güçlü bir istek duymadan içkiyi bırakmak mümkün müdür?

Bir kişinin ayıklığa odaklanması, alkolizmle mücadelenin en önemli bileşenidir. Hastanın kendisi hareket etmeye başlayana, tedavi yöntemleri aramaya başlayana, "yapamam" ile ayık bir yaşamın kurallarına uyuncaya kadar, akrabaları onu kliniğe getirse bile uzun süre onu kodlayamazlar. . Bir alkolik, "İçmeyi bırakmama yardım et" derse ama bunun için hiçbir şey yapmıyorsa, zamanını ve enerjisini boşa harcayamaz.

6. Henüz alkolik olmadıysanız, alkol almayı nasıl bırakabilirsiniz?

Çok sık içmeyen, ancak alkolü tamamen bırakmak isteyenler için alkol bağımlılarına göre çok daha kolaydır. Arkadaşlarla buluştuğumuzda, tatillerde ve partilerde, yerleşik geleneğe saygı göstererek sık sık içiyoruz. Sarhoş içecekleri reddetmeye nereden başlamalı? Sadece içmeyin, kimseyi rahatsız etmekten korkmadan, bu sizin kararınız ve sağlığınız. İçkiyi bırakan kişiye incitici sözler deniyorsa bu tür şirketlere girmeyin.