Ameliyattan sonra alkol alabilir miyim ve hangi durumlarda reddetmeliyim?

Cerrahi müdahale, uygun şekilde hazırlanması gereken ciddi bir manipülasyondur. Bu konudaki tüm öneriler bir uzman tarafından verilmelidir.

Ameliyat sonrası diyet ve alkol tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. Gerçekten de, bazı durumlarda, alkollü içeceklerde bulunan küçük bir etanol dozu bile bir kişinin sağlığına ve hatta hayatına mal olabilir.

Kendi vücudunuza zarar vermemek ve erken iyileşmesine katkıda bulunmak için bu yazıda verilen tavsiyelere mutlaka kulak vermelisiniz.

ameliyat ve sonrasında alkol tüketimi

Anestezi ve lokal anestezi alkolle uyumlu mu?

Anestezi ve alkolün kıyaslanamaz kavramlar olduğunu herkes anlamalıdır. Ve bunun için iyi sebepler var. Başlamak için, ne tür anestezi olduğunu anlayalım - bunlar lokal ve genel anestezidir.

Anestezi, doku hassasiyetinin geçici olarak kaybolmasını teşvik eden bir ilacın insan vücuduna sokulmasıdır. Sinir uyarılarının iletiminde bir tıkanıklık vardır, bunun sonucunda sinyaller beyne girmez ve ters reaksiyon olmaz. Bu nedenle, bir kişi ameliyat sırasında ağrılı hisler hissetmez.

Lokal anestezinin belirli bir etki süresi vardır. Kural olarak, bu operasyon için ayrılan süre ve sonrasında 2-3 saat daha. Bir kişi yavaş yavaş anesteziden ayrılır, ancak lokal anesteziden sonra alkol, etkisinin anında bitmesine neden olabilir. Ve bu, ilaçların yardımıyla çıkarılması oldukça zor olan ağrıya neden olabilir.

Anesteziden sonra alkol alabilir miyim (genel)? Bu, önceki durumda olduğundan çok daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, yapmaya değmez:

 • Ameliyatın yapıldığı yerde şiddetli ağrı.
 • Kas dokusunun gerilmesi veya zayıflaması.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi.
 • Mide bulantısı, kusma ve sonuç olarak dehidrasyon.
 • Anafilaktik şok.
 • Sinir sisteminin çalışmasındaki rahatsızlıklar.

Ameliyattan sonra alkol almak ve olası sonuçları

Doktorlar bir nedenden dolayı ameliyattan sonra alkol alınmasını önermezler. Ve işlemden sonraki ilk gün veya hafta ile ilgili değil. Yoksunluk süresi birkaç hafta, hatta aylarca uzayabilir. Süresi, yapılan işlemin karmaşıklığına ve hastanın sağlık durumuna bağlıdır.

Ameliyattan önce veya sonunda, ilgili doktor hastaya belirli önerilerde bulunur. Yaşam tarzı, beslenme, alkol tüketimi ve daha fazlasıyla ilgilidir. Ve onlara sadece böyle değil, istenmeyen sonuçlardan ve komplikasyonlardan kaçınmak için de veriyor.

Ameliyattan sonra alkol almak neden yasaktır:

 • Alkolle uyumlu olmayan anestezi kullanılması. Aksi takdirde, sistemlerin ve hayati organların işleyişini etkileyebilecek sağlığa büyük bir darbe vurulacaktır.
 • Ameliyattan sonra rehabilitasyon için antibiyotik reçete etmek. Ayrıca alkolle uyumlu değildirler. Ayrıca, onları almanın sonunda bile, en az bir hafta boyunca güçlü içeceklerden vazgeçmeye değer. Aksi takdirde etkileri en aza indirilebilir.
 • Zayıf doku iyileşmesi. Bu, vücutta fermantasyon süreçlerine neden olan içecekler tarafından kışkırtılabilir. Bira olabilir. Bu nedenle, reddetmek daha iyidir.
 • Vücudun bağışıklık savunmasının zayıflaması. Ameliyattan sonraki gün alkollü içki içmeye başlarsanız bağışıklık sisteminizi vurabilirsiniz. Sonuç, gizli hastalıklar veya kronik patolojilerin alevlenmesi olacaktır.
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu. Vücuda giren küçük bir etanol dozu, iç kanamaya, etkilenen cildin zayıf ve uzun süreli iyileşmesine neden olabilir.

Tüm bunlara ek olarak, bazı cerrahi müdahaleler, herhangi bir biçimde etanol kullanımının tamamen reddedilmesini içerir. Çünkü vücuda ciddi zararlar verebilir ve gelecekte insan yaşam kalitesini etkileyebilir.

Uzmanlar, ameliyattan sonra vücudun iyileşmesi için zamana ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir. Ve bunun için uygun koşulları yaratmak gerekir - doğru diyete uymak ve en az 30 gün boyunca alkolü tamamen bırakmak.

ameliyattan sonra yasadışı alkol

Ameliyattan sonra tahmini alkol tüketimi zamanlaması

Daha önce de belirtildiği gibi, alkolün tüketilebileceği süre, hastanın sağlık durumuna ve yapılan ameliyatın karmaşıklığına bağlıdır. Bu nedenle, kullanılabileceği dönemi net olarak belirlemek zordur. Ve doktor, bu soruyla kiminle temasa geçeceği konusunda bu konuda herhangi bir tavsiyede bulunmalıdır.

Ameliyattan ne kadar süre sonra alkollü içecek içebilirsiniz (yaklaşık terimler):

 • Laparoskopi sonrası alkol - bazı durumlarda tamamen yasaklanabilir. Bunun nedeni, laparoskopiden sonra vücudu normal bir şekilde korumak için insanların yaşamları boyunca belirli ilaçları almaya zorlanmasıdır. Hemen hemen hepsi alkolle bağdaşmaz. Safra kesesi çıkarılırsa alkolü tamamen bırakmak gerekir. Jinekolojik kısımda yapılan bir laparoskopiden sonra, bir buçuk ay sonra az miktarda alkol alabilirsiniz.
 • Laparatomiden sonra alkol almanın zamanlaması önceki vakadakiyle aynıdır.
 • Kalp ameliyatından sonra etil alkol içeren içeceklere çok dikkatli davranılmalıdır. Onları kötüye kullanmamalısınız, çünkü bu ciddi sorunlara neden olabilir - kalp yetmezliği, felç, kalp krizi. Ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyon yoksa, ameliyattan 3-4 hafta sonra alkol verilebilir.
 • Göz ameliyatından sonra en uygun alkolden uzak durma süresi 3 aydır. Bu süre tam iyileşme veya ağrı kesici için yeterlidir. Neden tam olarak 3 ay? Gerçek şu ki, çoğu durumda rehabilitasyon süresi 1 ila 3 ay sürer. Şu anda, hastalara yenileyici damlalar veya tabletler reçete edilir ve hemen hemen hepsi alkolle uyumsuzdur.
 • Plastik cerrahi - 2 ila 4 haftalık bir süre boyunca alkollü içeceklerden vazgeçmeniz önerilir. Herhangi bir komplikasyon varsa veya hastaya bir rehabilitasyon kursu verilirse, birkaç ay kadar sürebilir.
 • Pankreasın çıkarılmasından sonra alkol alınması kesinlikle önerilmez. Özellikle operasyondan sonraki ilk 2-3 yılda.
 • Apandisit - bazı yiyeceklerde olduğu gibi alkollü içeceklerin 3 hafta boyunca alınması kesinlikle yasaktır.
 • Tümörü çıkarmak için ameliyat - alkol sadece doktorun izni ile alınır. Gerçekten de, vücudu restore etmek için alkolle birlikte alınması yasak olan ilaçlar reçete edilebilir.

Yukarıda verilen tüm şartlar şartlıdır ve yalnızca ilgili doktor tarafından belirlenir. Başka bir doz alkol almadan önce, vücut için riski hatırlamaya değer. Ameliyattan sonra zayıflar, restore edilmesi gerekir ve uzmanın verdiği tavsiyelere uyulur. Bu nedenle, rehabilitasyon süresini önemli ölçüde uzatacak olan etanol ile aşırı yüklemeyin.