Alkol ve antibiyotikler

Antibiyotikler ve alkol uyumlu mu, hangi durumlarda bu kombinasyonun tehlikesi haklı ve ne zaman abartılıyor? Bu sorunun cevabını yazımızda veriyoruz.

Bazen antibiyotikler gereklidir. Çeşitli hastalıklar için reçete edilirler ve genellikle tamamen "yanlış zamanda" olur: uzun zamandır beklenen bir kutlamanın arifesinde veya örneğin bir şirket partisi.

Kendilerini böyle bir durumda bulan bazıları şenlik masasında sıkılır, kategorik olarak bir kadeh şarabı veya bir yudum birayı bile reddeder, diğerleri ise kendi vücutlarına çok daha az zarar verdiklerinden kesinlikle emin olarak antibiyotiklerin seyrini kesmeye karar verir. .

Hemen bir rezervasyon yapalım: Bir veya iki doz ilacın atlanması tedavinin etkinliğini olumsuz etkileyebilir, ayrıca düzensiz antibiyotik alımı patojeni etkilerine karşı daha dirençli hale getirecek ve böylece sorunu daha da kötüleştirecektir. Bu deneylerle "sertleştirilmiş" bakterileri yenmek için dozu artırmanız veya daha güçlü bir ilaç yazmanız gerekecektir.

Ve antibakteriyel tedavinin arka planına karşı bir kadeh şarap veya biraz bira içerseniz ne olacak? Büyük olasılıkla hiçbir şey. Rus Hava Kuvvetleri Servisi tarafından alıntılanan İngiliz bilim adamlarına göre, alkol en sık kullanılan antibiyotiklerin etkisini hiçbir şekilde etkilemez. Birbirlerine göre nötrdürler, bu da, eğer konu sadece bir kadeh şarapla sınırlıysa ve bazı ilaçlardan bahsetmiyoruzsa, böyle bir kombinasyondan hoş olmayan "yan etkilerin" beklenmemesi gerektiği anlamına gelir. alkol ile herhangi bir miktarda karıştırılmamalıdır.

alkol ve antibiyotik

Antibiyotikler de dahil olmak üzere herhangi bir ilacın alkolle aynı anda uygulanmasıyla ilgili tüm riskleri anlamak için talimatları dikkatlice okumalı ve bu noktanın içinde olmadığından emin olmalısınız.

Hangi antibiyotiklerin alkolle birleştirilmemesi en iyisidir

Bu sınıfa ait antibiyotiklerle tedavi sırasında risk almaya ve alkol tüketmeye değmez, çünkü bir dizi çalışma etanolün etkilerini zayıflattığını doğrulamaktadır.

Metronidazol ve tinidazol maddelerinin alkol ile kimyasal reaksiyona girdiği ve karaciğer üzerindeki toksik etkisini arttırdığı gerçeğini de dikkate almak önemlidir. Bununla birlikte, bu puanla ilgili veriler oldukça çelişkilidir, ancak riske değer mi?

Sefalosporin grubunun bazı üyeleri etanolün parçalanmasını yavaşlatarak disülfiram reaksiyonunu tetikler. Bu ilaçlar, sonunda vücutta biriken ve baş ağrılarına, mide bulantısına, taşikardiye, nefes darlığına, kasılmalara ve diğer rahatsız edici semptomlara neden olan asetaldehitin parçalanmasına yardımcı olan enzimleri bloke eder.

Bazı raporlara göre benzer bir reaksiyon, son zamanlarda çok sık kullanılmayan bazı bakteriyostatik antibiyotikler tarafından da tetiklenebilir. Alkol ve antifungal ajanların kombinasyonu tehlikelidir.

alkol lehine antibiyotikten kaçınmak

Alkol ve bazı antibiyotikler sadece tüm tedaviyi olumsuzlamakla kalmaz, aynı zamanda zarar verir.

Uzun süreli antibiyotik ve alkol kullanımı

Aynı zamanda, uzun süreli kullanımda eritromisin, rifampisin, tetrasiklinler, sülfonamidler, nitrofuranlar ve linkomisin dahil birçok antibiyotiğin safrada yüksek konsantrasyonlarda biriktiğini ve zamanla toksik karaciğer hasarına yol açabileceğini anlamak önemlidir. . Ana detoksifikasyon organı olarak, öncelikle ilaçların yan etkilerinden muzdariptir. Ve kolestatik hepatit ve hatta karaciğer hücrelerinin yağ infiltrasyonu gibi fenomenler genellikle geçici olsa da, hem uyuşturucuları hem de alkolü metabolize etmek gerekirse, çift yük ile çalışmak zorunda kalacak olan bu önemli organa aşırı derecede eklemeye değmez.

alkolü bırakmak

Alkolden kaçınmak çoğu uyuşturucu için en iyi seçenektir.

Antibiyotik tedavisi sırasında alkolden kaçınmanın bir başka argümanı, etanolün dehidrasyona neden olma ve genel iyileşme sürecini yavaşlatma yeteneğidir.

Hangi antibiyotikler henüz birleştirilmemiştir?

Ancak mesele sadece antibiyotik alırken alkolü bırakmakla sınırlı değil. Bir kişinin aldığı diğer ilaçlar ve hatta alınan ilaçla ne içeceği önemli bir rol oynar.

Yani örneğin bir bardak süt ile birlikte içilen bir antibiyotik hapı veya bir parça lor güveci yenen ilacın tüm faydalarını ortadan kaldırabilir. Kalsiyum ile stabil şelat kompleksleri oluşturan penisilinler ve tetrasiklinler, süt ürünleri ile birlikte en kötü olanlardır. Ancak eritromisin ile süt içmek oldukça kabul edilebilir.

Antibiyotikler çay, kahve, limonata, meyve ve meyve suları ile sirke içeren yemekler ile birleştirilmez.

Antibiyotiği düzenli aralıklarla kesinlikle talimatlara göre almanız gerekir. Konu tek bir ilaç almakla sınırlı değilse, ilaçların birbiriyle çelişmemesine dikkat etmek önemlidir. Nitelikli bir doktor, elbette, uyumsuz ilaçlar reçete etmeyecektir, ancak şu anda başka bir uzmanla tedavi gördüğünüzü ve onun reçete ettiği hapları aldığınızı bile bilmiyor olabilir.

Bu nedenle, örneğin, antibiyotiklerle aynı anda alınan kolestiramin ve enterosorbent preparatları, ikincisinin emilimini azaltır. Oral kontraseptiflerle eritromisin almak intrahepatik kolestaz'a yol açabilir ve bazı antibiyotikler oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilir.

Kanama riski nedeniyle sefalosporinleri trombolitiklerle birleştirmek tehlikelidir ve makrolidler ve florokinolonlar teofilinin toksik etkisini artırabilir.

antibiyotik ve alkol kombinasyonu

Alkol ve bir dizi uyuşturucu kombinasyonu ölümcül olabilir

Hangi ilaçların alkolle birleştirilmesi tehlikelidir?

Ağrı kesiciler, antidepresanlar, kas gevşeticiler, antihipertansifler, antipsikotikler, diüretikler, ateş düşürücüler, kardiyovasküler ilaçlar, antikoagülanlar, ağrı kesiciler, antihistaminikler ve uyku hapları ve oral kontraseptifleri alkolle birleştirmeyin. Her durumda, istenmeyen yan etkiler farklı ve bazen oldukça tehlikeli olacaktır.

Son olarak, şunu not ediyoruz: antibiyotiklerle ilgili herhangi bir sorun olmaması için talimatları dikkatlice okuyun. Ve elbette, antibiyotik içme kararını kendiniz vermemelisiniz. Doktorunuz bunları reçete etmelidir. Kendi kendine ilaç tedavisi ciddi sağlık sorunları ile doludur.