Her gün alkol alırsanız ne olur?

İş yerinde zor bir günün sonunda, bir kadeh şarap veya bir kutu bira ile rahatlamak istersiniz. Görünüşe göre, her gün "zevk için" alkol alırsanız ne olacak?

Sözde "akşam alkolizmi", toplumun açık bir şekilde reddedilmesine neden olmaz. İlk bakışta, kötü bir şey olmaz: Bir bardak votkadan anında yoksunluk sendromu yoktur. Ancak alkolün sık kullanımı, içeceklerin "elit"inden bağımsız olarak insan vücudunu etkiler. Pahalı konyak satın alan 25-40 yaşlarındaki genç, başarılı insanlar, onlarla aynı sırada duran alkol zincirindeki son bağlantıyı bile fark etmiyorlar - buruşuk giysiler içinde tıraşsız bir bitkin adam. Bunun sizin olası geleceğiniz olduğunu ima ederseniz, kesinlikle güceneceklerdir. Bununla birlikte, bir kişi her gün alkol içerse, yakında sadece parayla değil, sağlıkla, aile bağlarıyla ve toplumdaki konumuyla da ödemek zorunda kalacaklar.

Etil alkolün sinsiliği

Saf alkol açısından tüketilen alkol miktarı 5 ml/gün (kadın) ve 10 ml/gün (erkek)'den fazla olmamalıdır. Birkaç numaraya bölmek en iyisidir. Yani, şenlik masasında içilen 25 ml sert içecek, 100 ml şarap, 250 ml% 3-4 bira bir kadının vücuduna yıkıcı zarar vermez (erkekler için miktar iki katına çıkar). Bununla birlikte, bu tür "zararsız" dozların bile kullanım sıklığı onları tehlikeli hale getirir.

Vücudun yıkımı yavaş yavaş başlar. Doğrudan yaşa, sağlığa, kiloya, kalıtsal yatkınlığa bağlıdır. Bu faktörlerin olumsuz bir tesadüfü ile alkolizmin ilk aşaması altı ay veya bir yıl içinde ortaya çıkabilir. Ve alkollü içecekleri kötüye kullanan bir kişi, hayatının geri kalanını alkollü uyuşturucu içinde yaşayacak.

alkolü reddetme ve her gün içerseniz ne olur

Psişik değişiklikler

Günlük alkol kullanımı, psikotropik bir etkinin ("gevşeme") hızlı bir şekilde elde edilmesini amaçladığından, önce psikolojik bağımlılık ortaya çıkar. Bir hafta sonra kişi ayılmaya ara vermeden stresi bu şekilde atmaya alışıyor ve bir yıl sonra her şeyin farklı olabileceğini unutuyor.

Vücutta olanların ana belirtileri:

 • Uykusuzluk hastalığı. Etanolün güçlü hipnotik etkisine rağmen, sağlıklı uykunun evreleri etkisi altında bozulur. Uyku ya narkotik-derin ya da tam tersi olur - kısa, huzursuz. Daha sonra, bir kişinin sadece uykuya dalmak için alkol alması gerekir.
 • Sinirlilik ve sinirlilik. Kanda sürekli alkol bulunması beynin oksijen açlığına neden olur. Uyku bozuklukları ile birlikte bu, daha erken içmeye neden olan yorgunluğa yol açar. Böylece bir "kısır döngü" oluşur.
 • Kritiklik eşiğinin düşürülmesi. Bir kişi yorumlara sert tepki vermeye başlar ("Evet, sürekli içiyorum, ama bunun nesi korkunç? "), Sürekli içmek için yeni nedenler bulur.
 • Bir sebep arayın. Yavaş yavaş, şenlikli ziyafetler ve küçük dozlar, her akşam TV'de bol miktarda içki ile değiştirilir. Hasta, başka bir doz almak için resmi bir nedene sahip olmak için tüm dünyayı suçlamaya hazırdır.
 • Artan saldırganlık. Aile içi suçların çoğunluğu alkolizmin birinci ve ikinci aşamalarında meydana gelir. Hayali cesaret, macera aramanıza neden olur, dava genellikle kavgalarla sonuçlanır.

Fizyolojik değişiklikler

Uzun süreli alkol alımının sonuçları vücutta geri dönüşü olmayan bozukluklardır.

 • Kan bileşiminde değişiklik. Kelimenin tam anlamıyla birkaç saat sonra glikoz seviyeleri düşer, trombüs oluşumu artar ve kan dolaşımı kötüleşir.
 • Avitaminoz. Genel zehirlenmenin arka planına karşı, vitamin eksikliği küçük bir sorun gibi görünüyor. Ancak yavaş yavaş saç dökülmesine, diş dokusunun tahrip olmasına, hazımsızlığa ve bağışıklığın azalmasına yol açar. Belki de anemi gelişimi, erken bunama, akut klinik depresyon.
 • Yaşlanma etkisi. Bir alkoliğin klasik belirtileri, yüzün şişmesi, yanaklarda damarsal "yıldızlar", soluk veya mor-siyanotik cilttir. Kişi pasaport yaşından 10-15 yaş daha yaşlı görünüyor. Kadınların görünümü özellikle hızlı bir şekilde değişir.
 • Sinir hücrelerinin ve iç organların dokularının yok edilmesi. Yemek borusundan emilir, kanla etanolvücudun her hücresine yayılarak yavaş yavaş karaciğeri, böbrekleri, mideyi, beyni etkiler.

Büyük göbek ve ince bacaklar - bira alkolizminin tüm "zevkleri"

Bira en sinsi içeceklerden biridir. Mağazalar çok çeşitli çeşitler sunar, reklamlar "serinlemeye" teşvik eder. Başlangıçta güçlü alkolün tetiklediği düşük psikolojik uyanıklık, yerli bira alkolizminde bir artışa yol açar.

Votkadan farklı olarak, bira daha düşük kalorili içeriğe sahiptir, tolere edilmesi daha kolaydır ve hafif bir akşamdan kalma sendromu vardır. Ancak, günlük olarak içerseniz, etkileri aynı olacaktır.

Biranın içerdiği elementler hormon üretimini etkiler. Bira bağımlılığı olan erkeklerde göğüsler büyür, karın ve yanlarda yağ birikir, sesin tınısı yükselir, iktidarsızlık gelişir. Bir kadın çok bira içerse erkeksi özellikler kazanır: sesi kalınlaşır, antenler üst dudağın üzerinde büyümeye başlar, şekil tıknaz, erkeksi olur.

Bira alkolizmi yavaş yavaş hormonal sistemi yok eder. Kısırlık, tiroid bezi tümörleri, hasta bir pankreas - bu, köpüklü içeceklerin kötüye kullanılmasından kaynaklanan sorunların sadece küçük bir listesidir.

Ancak bira kalbe en çok zarar veren etkiye sahiptir. Periyodik olarak günde 3-5 litreye kadar bira içen kişilerde kalp kasının hacmi birkaç kat artar. Doktorların kardiyomegali dediği "sığır kalbi" denilen etki meydana gelir. Kas dokusu yavaş yavaş dejenere olur, nefes darlığı görülür, kalp ritmi bozulur. Gelecekte, "boğa kalbi" ciddi komplikasyonlarla tehdit ediyor.

alkol ve gün aşırı içerseniz ne olur

Biradaki küçük dozlarda etanolün alkol bağımlılığı oluşumuna yol açtığını hatırlamak önemlidir. Sadece onu takip etmek çok daha zor.

Gerçek şarapta mı?

Şarabın göreceli faydasından bahseden doktorlar, gücü %13'ten fazla olmayan üzüm fermantasyonu ürünleri olan içecekleri kastediyorlar. Haftada bir bardak kuru şarap somut bir zarar vermez.

Bununla birlikte, onlar için aşırı tutku, alkol içerken ortaya çıkan aynı üzücü sonuçlara sahiptir. Şarap, hatıralardan ve duygulardan sorumlu olan beynin limbik sisteminin tahrip olmasına neden olur. Şarap kötüye kullanımı hafıza kaybına, bunamaya, erken bunamaya ve bilinç bozukluğuna yol açar.

Kırmızı şarap migren, yüksek tansiyon, diyabet, gastrit için kontrendikedir. Beyaz şarabın beyindeki pankreas ve sinir hücreleri üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Tatlı şarapların kalorisi yüksektir, şeker ve koruyucuların kombinasyonu etanolün olumsuz özelliklerini şiddetlendirir.

Şampanya şarapları, karbondioksit ile doygunluk nedeniyle alkolün kana emilimini hızlandırır. Bir kişi şampanyadan sarhoş olmamak için şenlikli bir masada ne kadar içebilir? Kelimenin tam anlamıyla bir bardak. Ayrıca, bireysel reaksiyon tahmin edilemez olabilir.

Alkol ve kimya

İlaç almaya paralel olarak düşük alkollü içecekler içebilir miyim? Tıbbi cevap kategorik olacaktır: hayır!

Aspirin ve parasetamol gibi "zararsız" ateş düşürücüler bile etanol maruziyetiyle birleştiğinde ani mide kanamasına veya anafilaktik şoka neden olabilir.

Tedavi ederken, akşamları küçük dozlarda bile alkolden vazgeçmeye değer. Etanol, patojen bakterilerin antibiyotiklere karşı direncini arttırır, birçok ilacın yan etkilerini arttırır. Ayrıca, hastalığın kendisi bir kontrendikasyondur.

İlaç almakla birlikte alkol alırsanız ne olacağını deneysel olarak öğrenmemelisiniz. Ölümcül olanlara kadar yüksek bir komplikasyon olasılığı vardır.

Çevre için not

Aşağıdaki durumlarda endişelenmeye değer:

 • sevdiğiniz kişi her gün daha fazla alkol içiyor (düşük alkollü içecekler dahil);
 • sinirli, gergin oldu;
 • zehirlenme belirtileri var (akşamdan kalma sendromu);
 • depresyon, uykusuzluk, kabuslardan şikayet eder;
 • evde hiçbir tatil alkolsüz geçmez.

İlk belirtiler ortaya çıktığında tedavi ihtiyacının kişiye iletilmesi önemlidir. Ancak, sarhoş edici içeceklerin etkisi altındayken veya akşamdan kalma bir alkolikle konuşamazsınız. Uygun bir an seçin, ısrar etmeyin, sakince, yumuşak bir şekilde konuşun. Gerekirse profesyonel yardım alın.

Unutmayın: Eşlerden biri alkol içerse, diğer eşin bağımlı olma tehlikesi vardır.