Antibiyotiklerden sonra ne zaman alkol içileceğine dair öneriler

Herkes alkol ve antibiyotikleri birleştirmenin yasak olduğunu bilir, ancak çok az kişi antibiyotiklerden sonra ne zaman alkol içebileceğinizi bilir. İlacın son hapından sonra kaç gün beklenmesi gerektiği açık değildir. Daha pek çoğu, tedavi süresince veya bittikten hemen sonra birkaç bardak atlarsanız ne olacağını merak ediyor. Bu sorularla, başlangıçta alkol ve antibiyotiklerin vücut üzerindeki etkisine aşina olmanız gereken, anlamaya çalışacağız.

antibiyotik ve alkol almanın uyumluluğu

Alkol tedavisi ve kontrendikasyonları

Antibiyotikler sadece çok etkili ilaçlar değil, aynı zamanda tehlikelidir. Kabulleri mutlaka ilgili doktorla anlaşılmalıdır. Kullanımlarına duyulan ihtiyacın ana göstergesi, vücudun kendi başına baş edemediği bakteriyel bir enfeksiyonun varlığıdır.

Bir uzman antibiyotik reçete ettiyse, bu tür bir tedavi süresince bazı kurallara uymalısınız:

  1. Kandaki belirli maddelerin sabit bir konsantrasyonunu koruyacak olan ilacı alma zamanına ve zamanlamasına kesinlikle uyun.
  2. İlaç almak için ne kadar süre geçmesi gerektiği doktor tarafından belirlenmelidir. Genellikle kurs 2 haftayı geçmez ve bazı ilaçlar 3 gün boyunca kullanmak için yeterlidir.
  3. Antibiyotiğin gazsız temiz su ile içilmesi tavsiye edilir.
  4. Tedavi süresince doğru beslenmeye bağlı kalmalısınız. Diyetten yağlı yiyecekleri ve tabii ki küçük miktarlarda bile alkol alımını dışlamanız gerekir.

Son kural, özellikle içmeme konusunda özellikle dikkate alınmalıdır. Ayrıca, hemen ve belirli bir süre tedaviden sonra alkol tüketilmesi yasaktır. Fakat antibiyotik tedavisinden sonra neden alkol tüketilmemelidir? Etanol ve onu oluşturan maddeler vücuda girdiğinde küçük elementlere ayrılarak basit bileşiklere dönüşürler. Ve alkollü içeceğin bazı molekülleri, vücutta ciddi bir arızaya neden olabilecek ilaç molekülleri ile çakışmaya başlayacaktır.

Alkol aldıktan sonra antibakteriyel ilaçların etkinliğinin önemli ölçüde azaldığı defalarca kanıtlanmıştır. Ayrıca, böyle bir karışım, karaciğere sadece bu organın çalışmasına değil, aynı zamanda bir bütün olarak vücudun durumuna da olumsuz yanıt veren büyük bir yük verecektir. Antibiyotiklerden sonra veya tedavi sırasında alkol alımı, sistem ve organlarda öngörülemeyen bir reaksiyon verebilir.

Olası sonuçlar

Daha önce belirtildiği gibi, birlikte veya antibakteriyel ilaçlar aldıktan hemen sonra alkol almak, kendi alanıyla sınırlı olmayan tüm vücudu etkiler, bu nedenle sonuçları tahmin etmek imkansızdır. Bununla birlikte, en yaygın olanları şunlardır:

  1. Vücutta antibiyotik maddeler varken alkol alırsanız, keskin bir alerji şekli ortaya çıkabilir.
  2. İlaç içtiğinizde büyük bir tehlike, zehirlenmenin alevlenmesi ve akşamdan kalmadır. Daha sonra, olağan içme miktarı kontrol kaybına neden olabilir. Aynı zamanda, sonuç olarak zihinsel bir sapma alma riski vardır.
  3. Antibiyotik aldıktan sonra alkol, ikincisinin tıbbi etkisini önemli ölçüde azaltır, bu da tedavi sürecini tekrarlama ihtiyacına veya vücudu da olumsuz yönde etkileyecek olan ilaç dozunda bir artışa neden olabilir. Ayrıca ilaçların dozunun arttırılması, gelecekte etkilerinin azalmasına ve dolayısıyla enfeksiyonun ilaca adaptasyonuna yardımcı olur. Antibiyotiğin zayıflaması ile enfeksiyonun güçlenmesi ve ona dirençli hale gelmesi için zamanı vardır. Bu nedenle, bir antibiyotik küründen sonra enfeksiyon zamanla yeniden ortaya çıkacak ve onu ortadan kaldırmak için daha güçlü ilaçlar gerekecektir.
  4. Ayrıca olası sonuçlar, baş ağrısı, mide bulantısı, zihinsel bulanıklık, karaciğer hasarı ve baş dönmesi gibi geleneksel semptomları içerir.

Bir antibiyotikten sonra ne zaman alkol alabileceğinizi biliyorsanız, yukarıdaki sonuçların tümü önlenebilir.

Hangi sürelere uymanız gerekiyor?

Antibiyotik aldıktan ne kadar süre sonra alkollü içeceklerin tüketilebileceğine dair kesin bir açıklama yoktur. Her antibakteriyel ilaç için tedaviden kaç gün sonra alkol içilebileceği bireysel olarak belirlenir ve bunun doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Kural olarak, bu süre en az 10 gündür. Bu, bir kişinin böbreklerinin ve karaciğerinin normale döndüğü ve bağırsak mikroflorasının restore edildiği minimum süredir. Bununla birlikte, bunlar genel önerilerdir, hepsi organizmanın özelliklerine bağlıdır.

Hastanın kronik böbrek veya karaciğer hastalığı varsa, alkol almanın mümkün olduğu süre biraz artar. Ve hatalardan kaçınmak için bu konuda bir uzmana danışmak daha iyidir. Tedavi sürecinden ne kadar uzun süre sonra alkollü içecekler tüketilmezse, vücut için o kadar iyi olur. Sonuçta, alkol ve benzeri vücut için yararlı hiçbir şey taşımaz ve hatta zayıflama döneminde daha da fazlası.

Bugün, antibiyotik tedavisi döneminde alkol içmenin mümkün olup olmadığı ve alkolden uzak durma ile ilgili uyulması gereken genel terimler hakkında ana kontrendikasyonlar incelenmiştir.

Bu tavsiyelere ve kurallara uyarak, sadece antibiyotik yardımı ile hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda vücuda zarar vermeyecektir. Ancak doktor reçetesi olmadan antibiyotik içmenin de yasak olduğunu hatırlamak önemlidir.