Alkol almayı nasıl tamamen bırakabilirsiniz veya beyninizi kandırmanın 10 yolu

insan beyni onu nasıl kandırır ve içmeyi bırakır

Herkes alkol bağımlılığından kurtulmanın ve içmeyi bırakmanın çok zor olduğunu ve çoğu için neredeyse imkansız olduğunu bilir. Alkol içmek onun inatçı ellerinde sıkıca tutulur. Kendi beyniniz tarafından kontrol edilen psikolojik bağımlılığın üstesinden gelmek zor bir iştir, çünkü çoğu durumda beyin size itaat etmez, ancak vücudunuz beyne itaat eder. Vücut su içmek ister ve sen su ararsın. Vücut yemek ister, beyne sinyal verir ve sizi kontrol ederek yiyecek arar. Ve beyin bir doz alkol almak istiyor ve sen gerçekten içmek istiyorsun. Öyleyse neden vücudumuzda ve aslında beynimizde alkollü içki içme arzusu var?

Beyin neden alkol içmek ister?

Burada beyin ve içki arasındaki bağlantının ne zaman ortaya çıkmaya başladığını aramalıyız. Herkes, insan alkol tüketiminin başlangıcının öncelikle iyi ve parlak olaylarla - tatiller, düğünler, doğum günleri ve kurumsal partiler - ile ilişkili olduğunu not edebilir. Ve hatırladığınız tüm bu tatilleri hatırlamak, beyninizin yalnızca neşeyi, eğlenceyi, iyi ruh halini hatırladığı anlamına gelir. Aşırı içmeden kötü bir şekilde olduysa, ertesi gün oldu ve bunun için her zaman bir bahane vardır - sarhoş derler, kiminle olmaz, ama eğlenceliydi.

içen adam içmeyi nasıl bırakır

Ayrıca, birçok kişi fark ediyorZor bir iş gününden sonra, bir bardak, başka bir alkol veya hatta bira gibi hafif bir bira içmek, hemen ardından stresten kurtulma, iyi bir ruh hali gelir, yorgunluk azalır. Uzmanlar bunu, alkolün aslında narkotik maddeler grubundan olması ve Dünya Sağlık Örgütü'nün 1975'te alkolü uyuşturucu ile eş tutmasıyla açıklıyor. Beynimize girmek ve bunun için vücudumuzda pratikte erişim engeli yoktur, heyecanlanan ve dopamin üretmeye başlayan dopamin nöronlarını etkiler, aslında mutluluk ve zevk hormonu üretir. Beyin bu dönemin başlangıcını algılar ve bunu alkol alımıyla ilişkilendirmeye başlar, bu da aslında alkol tüketimi ile beyin arasında güçlü, istikrarlı bir pozitif psikolojik bağlantının oluşmasına yol açar. Daha sonra, aynı "zevk"i elde etmek için, dopamin reseptörlerinin duyarlılığı giderek daha donuk hale geldiğinden, daha fazla, sonra daha sık içmeniz gerekir. Ve aslında, bir kişi, sadece psikolojik bir bağlantı değil, aynı zamanda alkol bağımlılığı için acil tedavi gerektiren alkol tüketimine fizyolojik bir bağımlılık olduğunda, alkolizmin ikinci aşamasına sorunsuz bir şekilde akar.

İçmek nasıl durdurulur?

Bu nedenle, hayatlarının sık içmeye yöneldiği "geleceklerini" anlayanlar ve bu artan bağımlılıktan kurtulmak isteyenler, aslında istikrarlı bir psikolojik bağlantıya sahip olmaya başlayan beynin kendisiyle savaşmak zorundadırlar. İçtikten sonra hayatta daha sonra parlak, hızlı "neşeli" anlar yaşamak için alkol alın.

erkekler bira içer nasıl bırakılır

Adım 1 - Beynin aslında en büyük düşmanımız olduğunu kabul etmek gerekir!

Karşılaştığımız tüm problemler başlangıçta derinliklerinde ortaya çıkar (korku, endişe, isteksizlik), bu beynin işidir. Önümüze engeller çıkarır, zorluklar yaratır, alışkanlıklar oluşturur ve bunlarla baş etmemizi engeller.

Alkol içerken, beyinde neşe, öfori ve zevkten sorumlu bir nörotransmitter olan alkolle temastan beyin tarafından salgılanan büyük miktarda dopamin alırız. Bu sayı o kadar büyük ki hayatımızın en keyifli anlarını bile gölgede bırakıyor. Bu "kazanılmamış" neşe ve zevk akışı, tam olarak alkolün beyin üzerindeki etkilerinden gelir. Bu nedenle, alkol yoluyla "ucuz" bir zevk aldıktan ve ona güçlü bir bağlılık kazanarak, "Daha çok böyle zevkler istiyorum, daha çok böyle hızlı neşe istiyorum, hayatın stresini hızla atmak istiyorum" gibi, başarmaya çalışıyor. en basit yolu, alkol içerek, yığılmış zor görevleri çözmeye çalışmadan ve sonra çözümlerinin tadını çıkararak.

Adım 2 - arzu, tüm başlangıçların temel nedenidir!

Sadece arzu beyninizi tamamen yeniden inşa edebilir ve içinde doğru düzeni oluşturabilir. Sadece çok fazla güç uyguladıktan sonra kazanılan daha "zor" neşe, daha "zor" zevk alma arzusu ve sadece - içtim ve "iyi hissediyorum ve hiçbir şeyi umursamıyorum". Sadece gerçek "kazanılmış" sevinci alma arzusu, beynin "hafif" neşeyi hemen, burada ve şimdi alma arzusunu kesintiye uğratır. Alkolü bırakmaya karar verir vermez beynine savaş açtığın için, aynı anda kafanda başka "iş" istekleri için bir düzen oluşturmuş ve ayıklığa yönelmişsindir.

alkol bağımlılığı nasıl durdurulur

Adım 3 - Kolay Çıkmak! Yeniden başlamamak zor!

Yeniden başlama . . . Bazen feci derecede zordur! Bu yüzden - bağımlılıktan vazgeçmek her zaman bir savaştır. Beyin, bir şeyi kabul etmek için keskin bir arzuyu ateşler ve bunun önündeki tüm engelleri kaldırır. Alkol içmenin önündeki tek engel iradendir.

Etanol (alkol), beyinde güçlü bir neşe ve öfori uyarıcısıdır. İçmeyi bırakırsanız, büyük olasılıkla şimdi bira, votka veya brendi içmenin ne kadar güzel olacağını düşünmeye başlayacaksınız. Alkolü hoş bir olay olarak hatırlamak, ancak aksi takdirde beyin alkolü hatırlamayacaktır, bu da ona bir sürü neşe ve öfori hissi verir ve tüm bunlar bir kerede tekrar içme arzusuna direnemezsiniz. Burada ya alkolü kötü bir olay olarak düşünebilmeniz ya da kodlanmış olmanız gerekir. Alkol kodlaması, bu arzu anını yeniden yaşamaya yardımcı olacak ve alkolden olumsuz etkilenme fırsatı için zaman tanıyacaktır.

4 adım - uzun sürmeyecek!

Bu nedenle, bu arzu değerlendirilmelidir . . . 10 puanlık bir ölçekte değerlendirin. Arzu ne kadar güçlü (tayfun veya fırtına gibi). Nadiren, arzunun derecesini fark ederken, ölçek 10 puanlık güçlü bir susuzluğa ulaşır. Bu nedenle, farkındalığın sonuçlarına dayanarak, bu güçlü olmayan arzuyu diğer faaliyet türlerine çevirmek gerekir.

Hayattan, işten, aileden, hobilerden, diğer insanlarla iletişimden basit, doğal insani zevkler almaya başlayın. Asla alkol almayın, aksi takdirde her şeye yeniden başlamak zorunda kalacaksınız.

Yeni eğlenceniz ne kadar çeşitli olursa, beyin düşük normal dopamin seviyelerine o kadar hızlı adapte olur ve hatırladığımız gibi, alkol vücuttaki dopamin seviyesini önemli ölçüde ve birçok kez yapay olarak artırır.

alkol içme ve içmeyi nasıl durdurabilirim

Adım 5 - Sadece Alkolü Atın!

Aynı anda hem sigarayı bırakmanızı hem de en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmenizi önermiyoruz. Bu aynı anda yapılırsa, bozulma riski birçok kez artar, çünkü her şeyden vazgeçildiğinde, beyin bazı alışkanlıklardan veya bağımlılıklardan vazgeçtiğinden çok daha fazla stres yaşar. İlk başta, kalan kötü alışkanlıklarınızı koruyabilirsiniz.

Bu nedenle, içmeyi bırakmaya karar verirseniz, içmeyi bırakın. Sigarayı bırakmak sizin için daha önemliyse, sigarayı bırakın. Her şeyi bir anda bırakarak, ikili veya üçlü ayartmaya karşı koyamayacaksınız. Ve örneğin sigara içme konusunda başarısız olursanız, büyük olasılıkla alkolü bıraktığınız zaman yıkılırsınız.

Adım 6 - kaybolma!

1. haftada, alkolü bırakırken en zor anlar ortaya çıkar. Korku, endişe, artan arzu. Burada ne derse desin ilaçsız baş etmek çok zor. Sadece daha da kötüleşeceğini anlarsanız, doktorunuzdan tıbbi destek almanız daha iyidir. Alkol alma dürtüsünü gerçekten azaltan, stresi azaltan ve rahatsızlığı ortadan kaldıran ilaçlar var.

Bu gibi durumlarda ilaç tedavi merkezindeki doktorlarla görüşmenizi şiddetle tavsiye ederiz. İçmeyi bırakmak için doğru yaşam döngüsü rejimini seçmenize yardımcı olacaklardır. Vücut için gerekli ilaçları ve optimal olarak seçilmiş vitamin ve mineralleri sağlayın. En yeni tıbbi cihazlarla sağlığınızı kontrol edin.

Sonuçta, en önemli şey gevşememek ve tekrar içmeye başlamamaktır.

Adım 7 - desteğe ihtiyacınız var!

alkolikler anonim alkol bırakma grubu

Destek için, her zaman Adsız Alkolikler grubuyla iletişim kurma fırsatı vardır. Tüm gelenekleri ve isteksizliği bir kenara bırakırsak, insanların birbirlerine yardım edebilecekleri açıktır. Destek olmadan, günlük hayatta bile neredeyse çaresiziz. Adsız Alkolikler grubuna katılmak istemiyorsanız, psikolojik destek servisi ile iletişime geçme şansınız var.

Adım 8 - adrenalini yakın!

Alkolün reddedilmesi sonucu kandaki adrenalin miktarındaki belirgin artış nedeniyle yakılmalıdır. Adrenalini başkalarını etkilemeden yakmak ancak fiziksel aktivite ile mümkündür. Hayatımızdaki her şey gibi, yavaş yavaş başlamanız gerekiyor. Spor salonunda egzersiz yapma fırsatı varsa daha iyidir. Değilse, küçük açık hava yürüyüşleri veya koşu yeterli olacaktır.

alkolü bırakmak için temiz havada yürüyüş

Alkolü bırakırsanız, daha fazla yürüyüş yapın, arkadaşlarla buluşun ve aktif olarak dinlenin.

Kendinize spor aktiviteleri sağlayarak sadece adrenalini yakmakla kalmaz, aynı zamanda kaslarınızı, sinir sisteminizi, sağlığınızı güçlendirir ve beyninizi alkol düşüncelerinden uzaklaştırmaya zorlayarak yeni dokunsal ve fiziksel duyumlar sağlarsınız. Beyin için bu tür ek "çalışma", ayıklık ve aktif ayık bir yaşam yolu boyunca hareket üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

alkolü reddederken sevilen biriyle yürüyüş

Alkollü içeceklerin tamamen reddedilmesiyle daha fazla yürüyün ve seyahat edin.

Beynin alkolle ilgili düşünceleriyle saklanacak hiçbir yeri olmadığı yürüyüşe çıkın, seyahat edin. Keyifli içmenin eski anılarını yeni izlenimlerle değiştirin ve yok edin.

Adım 9 - başaracaksınız! şüphe etme!

Dayanmak önemlidir: uyku, beslenme, havasında olmaya çalışın ve olumlu havasında. Üstelik bu, hepimiz bir şeye bağımlı olduğumuz için tüm insanlar için geçerlidir. Bu nedenle rejim, olumlu bir sonuç elde etmek için çok önemlidir. sadece rejim bizi savaşmak için keskinleştirebilir (her şeyden önce kendimizle)

alkolü bırakma motivasyonu olarak aile

Adım 10 - mutlu olmaya çalışın!

Alkol içtikten sonra ayık olmak yeterince sıkıcıdır. Çevremizdeki dünya, renklerden ve olaylardan memnun olmayı bırakıyor, çünkü bunlar alkol sarhoşluğunun coşkulu halini kesme gücüne sahip değiller. Bu can sıkıntısı da beynimizin bir ürünüdür. Bu nedenle, sürekli kendinizi aramanız gerekir: yeni bir hobi, ilgi, arzu. Mutluluk beynimizin bir ürünüdür (korkular gibi). Beyin özelleştirilebilir ve bu size kalmış.

Alkol hakkında popüler sorular ve cevapları

Ne zaman içmeyi bıraksam ve kendimi tutamıyorum - yeniden başlıyorum, ne yapmalıyım?

Alkolü bırakmak çok zordur. Alkol almanın olumlu bir fikri ile ondan neşe, zevk ve öfori alma arasında beyinde oluşturulan sinirsel bağlantılar, savaşmadan yok edilemez. Alkol, narkotik maddeler grubuna aittir ve büyük bir çalışma, azim ve irade olmadan vücuttaki etkisini vücuttan atmaya çalışmaz.

Alkole direnmek için yeterli iradeye sahip değilseniz, o zaman kodlamayı alkol almayı bırakmak için bir fırsat olarak düşünmelisiniz.

Alkol bağımlılığıyla savaşmak için azim ve güçle doluysanız, o zaman:

  1. Pes etme.
  2. Beyninizi kandırmaya çalışın, çünkü o vücudunuzun ana lideridir. Alkolü zehirli bir madde olarak kötü düşünün, sadece içkiyle ilgili kötü deneyimleri hatırlayın. Son derece tehlikeli bir madde olarak hayal edin ve tiksintiyle için, özellikle sıkıntı hissetmek için ağzınızda güçlü alkol tutun. Her şeyi bilerek yapın, böylece alkol içmeniz hoşunuza gitmez.
  3. Çok küçük dozlarda alkol almaya başlayın. Sadece küçük bir yudum. Bu konuda kararlı olun.
  4. Herhangi bir alkollü öneri için, arzunuzu en çok sevdiğiniz alkolsüz içeceklere çevirin ve alkol yerine sadece zevk için için.

Alkol bağımlılığına direnmek için tüm bilginizi ve püf noktalarınızı deneyin. Alkolün beyninizi kontrol ettiğini unutmayın.

Alkol kodlaması alkol bağımlılığı tedavisinin bir parçası olabilir mi?

Hastanın kodlama süresini içmeden yaşamasını sağlamak için kodlama genellikle tedavi sürecine dahil edilir. Bu süre zarfında, genellikle alkollü içeceklerin parçaladığı sağlığınızı iyileştirebilir, alkol bağımlılığı nedeniyle ihlal edilmişse aile ve iş ilişkilerinizi düzeltebilir, ahlaki ve fiziksel olarak iyileşebilirsiniz.

Bir insan alkol içip alkolik olamaz mı?

Elbette olabilir. Böyle bir sürü insan var. Çok miktarda içmenin tehlikelerinin çok iyi farkındalar ve kendilerini "çöpte" sarhoş olmalarına, fazla uyumalarına, karısıyla kavga etmelerine, sağlıklarını mahvetmelerine ve kendilerine bir sürü başka sorun yaratmalarına izin vermiyorlar. Alkol bağımlılığına en dayanıklı olan bile, neredeyse her gün çok fazla alkol içerse, hızla alkollü içki içme alışkanlığı geliştirir. Ve alkolün 1975 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan narkotik maddeler grubuna ait olduğunu düşünürsek, alkol bağımlılığı büyük olasılıkla çok ve sık alkol tüketen herkesi kapsayacaktır. Bu nedenle, yalnızca bağımlılığa yol açmayan sınırlı miktarda alkol alın.