Antibiyotiklerden sonra alkol

antibiyotikler ve alkol uyumluluğu

Antibiyotikler günümüzde birçok farklı hastalığı tedavi etmenin en yaygın ve çok etkili yollarından biridir. Antibakteriyel ilaçlar sayesinde, 100 yıldan biraz daha uzun bir süre önce, genellikle yaşam için bile tehlikeli olan bir dizi hastalık, bugün herhangi bir sonuç vermeden başarıyla tedavi edilmektedir. Modern farmakoloji, bebeklik döneminde bile başarıyla alınmak üzere tasarlanmış çok sayıda antibakteriyel ilaç piyasaya sürüyor: antibiyotiklerin bazıları, başka hiçbir şey olmasa bile, bebeklerin tedavisinde bile başarıyla kullanılıyor.

Tabii ki, antibakteriyel ilaçlar, gelişigüzel ve izinsiz kullanımı hariç tutulan ajanlar arasındadır. Bu nedenle, bu ilaç grubunun kullanımı her zaman haklı gösterilmeli ve doktorla da kararlaştırılmalıdır: tedavi etkisi yerine kontrolsüz kullanımları her zaman ciddi riskler taşır. Ama ne diyebilirim ki - antibiyotikler belirtildiği gibi kullanıldığında bile riskler mevcuttur, çünkü bu ilaçların her birinin kendi yan etkileri vardır, bu da bazı durumlarda hoş olmayan sonuçlar doğurur.

İstisnasız kesinlikle tüm antibakteriyel ajanlar için geçerli olan uyarılardan biri, bu tür ilaçları alkolle birleştirmenin imkansızlığı, zararı ve yüksek riski hakkında bir uyarıdır. Herhangi bir antibiyotik için talimatlarda kesinlikle siyah beyaz okuyacaksınız: Bu tür ilaçlarla tedavinin arka planına karşı alkollü içeceklerin kullanılması kesinlikle yasaktır. Ve bu boş bir yasak değil: ilaçlarda "atıştırmalık" ile birlikte alkol almak, son derece olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Alkollü içeceklerin sadece ilaçları "yıkamak" için bir araç olarak kullanılması yasaktır. Antibiyotiklerden sonra ve ilaçları aldıktan birkaç saat sonra ve tedavinin bitiminden birkaç gün (veya daha iyi haftalar) sonra alkol yasaktır. Tabii ki, tedavi edilen kişi, bir "ağrı" iyileştirdikten sonra biraz farklı türde sağlık sorunları yaşamak istemiyorsa ve bundan daha az ciddi ve karmaşık değildir.

Antibiyotik aldıktan sonra alkolden uzak durmak, bu ilaçların her birinin vücuttan kendi atılma süresine sahip olması nedeniyle basit olmalıdır. Yani, tedavinin sonunda bile aktif tıbbi maddeler kanda, dokularda ve karaciğerde kalır. Ve vücuttan atılma süreci bitene kadar, antibiyotikler, tedaviden sonra alkollü içeceklerin alınması durumunda, terapi sırasında doğrudan içilen alkole tepki verdikleri gibi alkolle reaksiyona girecektir.

Ve bu tepkiler tamamen farklı olabilir, ancak aynı zamanda, her bir durumda, kesinlikle olumsuzdurlar. Bu nedenle, antibiyotik tedavisinden sonra ve tedavi süresi boyunca alkolün tavsiye edilmemesinin nedenlerinden biri, alkollü içeceklerin ilaç kullanımının etkisini önemli ölçüde azaltma özelliği ile açıklanmaktadır. Dolayısıyla alkol ve antibiyotik birlikte alındığında, ikincisinin etken maddeleri kana emilip tedavi edici bir etki sağlamak yerine karaciğerde birikir. Sonuç olarak, belirgin bir ilaç ve alkol karışımından karaciğer üzerindeki yük muazzamdır ve uzun zamandır beklenen tedavi süresiz olarak ertelenir.

Antibiyotiklerden sonra alkol de ayrıca karaciğeri aşırı yüklemesi nedeniyle kontrendikedir: doğal "filtre" ve benzeri antibakteriyel ilaçların alınması sırasında, gelişmiş bir modda çalışır ve alkollü içecekler şeklindeki ek yük, organa daha da büyük darbe. Alkol, karaciğeri parçalamaya ve işlemeye çalışan antibiyotiklerle kimyasal reaksiyona girmek, bu durumda iyileşmede bir hizmet sağlamayabilir, ancak mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı veya hatta zihinsel bulanıklık. Bazı durumlarda, bir antibiyotik ve alkol "kokteyli" nefes darlığına neden olabilir ve aşırı şiddetli vakalarda ölüme yol açabilir. Ve ne yazık ki, bu tür vakalar tıbbi uygulamada bir kereden fazla meydana geldi.

Vücudun alkol ve antibiyotik karışımına tepkisi tahmin edilemez. Bu tür ilaçların ve alkolün ortak alımının arka planına karşı, örneğin, sinir, sindirim ve kardiyovasküler sistemlerden gelen şiddetli reaksiyonlarla kronik hastalıkların alevlenmesi vakaları vardır.

Alkollü içeceklerin antibiyotiklerle kombinasyonu, hasta daha önce herhangi bir alerjiden muzdarip olmamış olsa bile, alerjik reaksiyonların gelişiminde önemli bir faktör haline gelebilir. Bu nedenle, antibakteriyel tedavi döneminde, bağışıklık sistemi hala vücudun "artan hızda" korunmasını sağlayabiliyorsa, alkol tüketimi, ortaya çıkmasıyla kendini gösteren bağışıklık sisteminin işlevlerini bozma konusunda oldukça yeteneklidir. alerjiler.

Ara sonucu özetleyerek güvenle söyleyebiliriz: antibiyotikler ve alkol hiçbir şekilde, hiçbir şekilde uyumlu değildir. Bu yasağın nedenleri yukarıda verilmiştir, ayrıca herhangi bir alkollü içeceğin bu tür bir tedaviden sonra bir süre yaşamdan çıkarılmasının daha iyi olduğu iddiasının da temelini oluşturmaktadır. Hayatınızı ve sağlığınızı boş yere riske atmak istemiyorsanız tabii ki.

Antibiyotik aldıktan sonra ne zaman alkol alınmalı

Antibiyotiklerden sonra ne zaman alkol içebileceğiniz sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Antibakteriyel ilaçların her birinin vücuttan kendi bireysel eliminasyon periyodu vardır. Buna göre, her bir vakada, antibiyotiklerden sonra ne zaman alkol içileceğine dair karar bireysel olarak verilir.

Antibiyotik tedavisinin bitiminden sonra alkollü içeceklerin bırakılması gereken minimum süre üç gündür. Aynı zamanda, vücuttan çok daha uzun süre atılan ilaçlar vardır ve bu durumda alkolden uzak durma süresi 10, 14 gün hatta birkaç hafta olabilir. Bu, karaciğerin alkol şeklinde ek bir yük olmadan antibiyotik almanın kalıntı etkilerini bile vücuttan çıkarabilmesi için gereklidir.

Bu arada, doktorlar sadece ikinci görüşe bağlı kalıyorlar ve tüm hastaların antibakteriyel ajanlarla tedavinin sonunda mümkün olduğunca uzun süre ayık olmalarını tavsiye ediyorlar. Hasta, antibiyotiklerin çıkarılması ve daha sonra normal modda çalışmanın restorasyonu için karaciğerine ne kadar uzun süre verirse, alkol ve antibakteriyel ilaç arasındaki çatışma riski o kadar düşük olur.

Bu, karaciğer ve böbrek sorunları için antibiyotik alan kişiler için çok önemlidir. Bu gibi durumlarda, antibiyotik tedavisinin bitiminden sonra alkol yasağı süresi uzar: zaten tamamen sağlıklı olmayan bir karaciğer nötralize edilmeli ve antibiyotik kalıntıları vücuttan çıkarılmalıdır. Karaciğer üzerindeki bu kadar artan yükler ile daha da yüklenirse, komplikasyon olmadan yapması pek mümkün değildir.

Günde en az bir bardak iyi kırmızı şarap içmeye alışmış birçok insan için, antibiyotik tedavisi sırasında bile en sevdikleri alışkanlıktan vazgeçmek oldukça zordur. Bu tür insanlar genellikle alkol ve antibiyotikleri birleştirmenin tehlikelerini hatırlatan şeyleri görmezden gelirler ve bir nedenle "bir kadeh şaraptan hiçbir şey çıkmaz" diyerek kendilerini haklı çıkarırlar. Ve bu tamamen boşuna: uzmanlar bile sonuçların olası ciddiyetini yansıtma sorumluluğunu asla üstlenmeyecekler. Bazı durumlarda, antibiyotik aldıktan sonra bir kadeh şarap gerçekten ciddi sonuçlar vermeyebilir. Ancak başka bir durumda, ilk bakışta bile, antibakteriyel ilaçlar alırken önemsiz miktarda alkol içilmesi ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, alkol ve antibakteriyel ajanları birleştirmenin imkansızlığı konusunda iyi dileklerini reddetmeden önce, yüz kez düşünmek daha iyidir - bir kadeh şarap kendi sağlığımızdan gerçekten daha mı önemli?