Bir kadın için içmeyi nasıl bırakabilirim?

Zor bir günün ardından dinlenmek için akşamları biraz bira ya da birkaç kadeh şarap içerse korkunç bir şey olmayacağından emin olan birçok kadın var. Tek bir alkol kullanımı zarar vermez, ancak akşam "gevşeme" sık sık tekrarlanırsa, yavaş yavaş alışkanlık kategorisine dönüşür ve bağımlılık oluşur. Her şey belirsiz bir şekilde gerçekleşir ve bir gün bir kadın cildin durumunun bozulduğunu keşfeder, gözlerin altında halkalar belirir ve bir doz alkol olmadan sinirlilik ile başa çıkmak zaten imkansızdır.

Kendi başınıza içmeyi nasıl durdurabilirsiniz?

Kadınların alkol bağımlısı olma olasılığı erkeklerin neredeyse iki katıdır ve bırakmaları onlar için daha zordur. Genellikle, alkolün reddedilmesi, çeşitli streslerin arka planında gerçekleşir:

 • ciddi bir hastalığın tanımlanması;
 • hamilelik (sağlıklı bir çocuk doğurma arzusu);
 • sevdiklerinize bakma ihtiyacı (ebeveynler, koca, çocuk).

Daha sonra kadın, ortaya çıkan durumu düzeltmek için tüm iradesini harekete geçirir ve günlük alkol tüketimi ihtiyacını "unutur". Dışarıdan güçlü bir uyaran yoksa ve akşamları el alışkanlıkla şişeye ulaşırsa, sorununuzu fark etmeniz ve sonsuza dek alkolü bırakmaya karar vermeniz önemlidir.

masada sarhoş kadın

kendini nasıl zorlarsın

Her şeyden önce, alkol için can atmanın nedenini belirlemeniz gerekir. Bu, acı verici bir kendinden şüphe duyma, günlük problemler, sevdiklerinizin yanlış anlaşılması ve çok daha fazlası olabilir. Provoke edici faktörün belirlenmesi önemli bir adımdır. Sebep ortadan kaldırılmazsa, gelecekte motivasyon zayıflayabilir.

Sebepleri kendi başınıza bulmak zorsa, bir psikologdan yardım almalısınız. Paralel olarak, içmeye devam ederseniz ne kaybedeceğinizi düşünmelisiniz. Büyük olasılıkla, liste şunları içerecektir:

 • kariyer;
 • çocuklara ve kocaya saygı;
 • güzellik ve sağlık.

Motif herhangi bir şey olabilir. Halihazırda var olan başarıları korumayı çok istemeniz önemlidir.

Karar verildikten ve öncelikler belirlendikten sonra işin en zor kısmı başlar. Alışkanlığın üstesinden gelmek, kendinizi günlük alkol alımı olmadan yaşamayı öğrenmeye zorlamak gerekir. Zor olacaktır, çünkü vücut zaten günlük bir doz almaya alışmıştır, bu nedenle alkol olmadan, ilk kez sinirlilik, ruh hali değişimleri ve uyku ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bağımlılığın üstesinden gelmek birkaç zor adım gerektirir:

 • Reddetme tarihini belirleyin. Yarın sabahtan itibaren içmeyi bırakmaya karar verebilirsiniz, ancak böyle bir karar verenlerin çoğu, akşama kadar içmeyi reddetmeyi ertesi gün ertelemeye karar verir. Belirli bir tarih seçmek ve kendinizi başarıya önceden hazırlamak daha iyidir.
 • Reddedilmenin bir fedakarlık olmadığını anlayın. Alkol beyni tahrip eder ve kadın güzelliğine büyük zarar verir. İçmeyi bırakan bir kadının kaybedecek hiçbir şeyi yoktur.
 • Tüm alkollü içecekleri evden çıkarın. Konukların gelmesi durumunda alkolün olacağını kendinizi haklı çıkarmanıza gerek yoktur. Şişe "elde" ise, daha güçlü içme cazibesi. Konuklara kek veya kurabiye ile çay ikram edilebilir.
 • Zevkinize göre bir aktivite bulun. Dikkatinizi başka ilgi alanlarına çevirmezseniz, içkisiz bir akşam sıkıcı ve sıkıcı görünecektir. Herhangi bir şey olabilir: yürümek, örgü örmek, spor yapmak. Ana şey, dersin büyüleyici olması ve sizi alkolü unutmaya zorlamasıdır.

Ve hazırlıktan sonra, ayık bir hayata kararlı bir adım atın. İlk başta çok zor olacak ve "istemiyorum" yoluyla hareket etmek zorunda kalacak, ancak yavaş yavaş alkol için özlem azalacak ve yakında kadın yürüyüşlerden, lezzetli yemeklerden, yaratıcılıktan, aile ve arkadaşlarla iletişimden zevk almayı öğrenecek. .

Ne yapalım

Başlamak için, gücünüzü yeterince değerlendirin. Acı veren isteklerin üstesinden gelmek işe yaramayacak gibi görünüyorsa veya alkolü reddetme girişimleri başka bir arızaya yol açtıysa, bir doktora danışmak daha iyidir. Bir narkolog ziyaretinde utanç verici bir şey yoktur ve ayaktan ve anonim olarak tedavi edilebilirsiniz. Belki de iradeyi korumak için doktor, alkollü içecekler için istekleri azaltan haplar veya damlalar yazacaktır:

 • Disülfiram. İlaç, etanolün parçalanması için gerekli olan ve asetaldehit konsantrasyonunu 5-10 kat artıran bir enzim olan asetaldehit dehidrojenaz üretimini engeller. Sonuç olarak, kadın içmekten zevk almak yerine, yüz derisine ve kafa derisine hoş olmayan bir ısı akışı, artan kalp hızı, mide bulantısı ve kusma yaşayacaktır.
 • Siyanamid. Damlalarda mevcuttur. Önceki ajanlar gibi, asetaldehit dehidrojenazın etkisini bloke eder. Alkol ile birlikte mide bulantısına, nefes darlığına ve kalp atış hızının artmasına neden olur.

İlaçlar, bir kadının alkole karşı olumsuz bir tutumu olması için reçete edilir. Ayrıca narkolog, karaciğer fonksiyonunu desteklemek için vitamin ve hepatoprotektör almayı önerir.

Alkolden kaçınmaya yardımcı olan ilaçlar doktor reçetesi olmadan alınamaz. Pek çok yan etkisi vardır ve yanlış kullanılırsa onarılamaz zararlara neden olabilir. Evde, benzer etkiye sahip kaynatma içebilirsiniz:

 • pelin ve kekik eşit oranlarda karıştırılır;
 • Veri deposu.

Ama vitamin içmelisin. Vücudu güçlendirecek ve antioksidan etkiye sahip olacaklar, alkol zehirlenmesinin etkilerini azaltmaya yardımcı olacaklar. Karsil kürü içmek de faydalı olacaktır - bitki hepatoprotektörü karaciğerin işleyişini iyileştirecektir.

Ancak psikolojik tutuma dikkat etmek ve başarıya sıkıca inanmak daha önemlidir. Bu yardımcı olacak:

 • Bir içkiye vakit ayırmadan akşamı doldurmak için zevkinize göre bir aktivite ya da yapılacak eğlenceli şeyler listesi.
 • Ayık bir sosyal çevre. İlk başta, içki içmenin geleneksel olduğu şirketlerden kaçınmanız gerekir, bir fincan çay veya kahve eşliğinde sohbet ederek rahatlamayı seven arkadaşlarla birlikte olmak daha iyidir.
 • Küçük hoşgörüler. Birçok kadın, figürlerini mahvetme korkusuyla tatlılardan vazgeçme alışkanlığı haline geldi. Ancak bir dilim pasta veya dondurma, alkollü içecekler kadar stresi de azaltacak ve sağlığa çok daha az zarar verecektir.
 • Kendini sevmenin ifadesi. Daha önce manikür, vücut peelingi ve banyo tuzlarının karşılanamaz bir lüks olduğu görülüyordu. O zaman içkiye ne kadar harcandığını saymaya değer. Çok? O zaman, alkol yerine, bu fonları kendinizi memnun etmek için harcamaya değer.

İlaçlar ve ev ilaçları yardımcı olacaktır, ancak yalnızca ek yardım olarak. Alkolü bırakmada başarının anahtarı zihinsel tutumunuzdur. Kendini sevme, yeni ilgi alanları ve ayık arkadaşlar, bağımlılığın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Kendiniz üzerinde daha fazla çalışma

İlk 2-3 gün, durum kötüleşir. Sinirlilik, olumsuz gerçeklik algısı, sürekli iç gerginlik, zayıf uyku - bunlar, bir kadının alkolü bıraktıktan sonra katlanmak zorunda kalacağı belirtilerden sadece birkaçıdır. Ancak, alkolü reddetmenin muazzam bir iradenin tezahürü olduğuna ve çok yakında içmeseniz bile her şeyin yoluna gireceğine karar vermelisiniz.

Alkolün tamamen reddedilmesiyle, sadece bozulmuş sağlık neredeyse tamamen restore edilmekle kalmayacak, aynı zamanda inme, karaciğer sirozu, onkoloji ve bunama gibi hastalık riski de azalacaktır.

Sağlık

Üç gün sonra etanolün bozunma ürünleri vücuttan tamamen atılır. Alkol zehirlenmesi hala devam etse de, genel sağlık durumu yavaş yavaş iyileşiyor:

 • Bir hafta içinde. Tam uyku geri yüklenecek ve sindirim iyileşecektir. Bazı kadınlarda, devam eden zehirlenme nedeniyle kısa bir süre mide bulantısı görülebilir, ancak hafiftir.
 • İki hafta içinde. Sık baş dönmesi ve baş ağrıları kaybolur, kan basıncı normalleşir ve taşikardi rahatsız etmeyi bırakır. Kadın tekrar canlılık ve artan zihinsel yetenekler hissetmeye başlar.
 • Bir ay sonra. Alkol toksinleri beyin dokusundan tamamen atılır, duygusal arka plan normalleşir ve canlılık yükselir. Bu süre zarfında karaciğer, toksinlerin kanını temizleyerek ve yağların emilimini artırarak tam olarak çalışmaya başlar. Bayanlar, ara sıra "yasak" tatlıların alımına rağmen, karın ve uyluklardaki yağ tabakasının giderek azaldığını fark edebileceklerdir.
 • Bir yıl içinde. Fit, neşeli ve enerjik bir kadın.

Görünüm

Kırışıklıklar, kuru sağlıksız cilt, göz altı halkaları - içen bir kadın, parlak makyaj yardımıyla bile bu kusurları gizleyemez. Ancak, alkolü bıraktıktan sonra olumlu değişiklikler yakında ortaya çıkacaktır. Yedi gün içinde sağlıklı bir ışıltı ortaya çıkacak ve cilt yavaş yavaş elastikiyet kazanmaya başlayacaktır.

Yaklaşık bir ay içinde göz altındaki karakteristik halkalar kaybolacak ve alkol kullanımının neden olduğu kırışıklıklar kısmen düzelecektir.

İçmeyi bırakan bir kadın, kaybettiği enerjisini ve güzelliğini yavaş yavaş geri kazanır. Sosyal ve neşeli olur.

Bir kadın, alkolizmin yalnızca ilk aşamasında, etanole toleransın henüz oluştuğu ve yalnızca psikolojik isteklerin üstesinden gelinmesi gerektiğinde kendi başına içmeyi bırakabilir.

kadın yüzünü elleriyle kapatıyor

İkinci ve sonraki aşamalarda, yalnızca güçlü bir iradesi veya güçlü bir motivasyonu olan birkaç kişi alkolle "bağlanmayı" başarır. Fuar yarısının çoğunun bir psikolog ve narkolog yardımına ihtiyacı olacak.