Nasıl ikna edilir, bir insanı içmeyi bıraktırır

Bir alkolikle birlikte yaşamak, kızların düğün günlerini hayal ettiklerinde hayal ettiklerinden çok uzaktır. Bir kişinin kendi isteğiyle alkol bağımlısı biriyle "sonsuza dek mutlu" yaşamak, saldırganlığına veya yaşamla ilgili şikayetlerine katlanmak, ondan sonra temizlik yapmak, onunla ilgilenmek, komşularının, meslektaşlarının, arkadaşlarının ve arkadaşlarının önünde davranışlarından tiksinti ve utanç duyduğunu hayal etmek zordurakraba. İçki içme arzusunu yenemeyen hiçbir şey yoksa bir alkoliğin evliliğinin dağılması şaşırtıcı değildir. Yine de, aileleri için sonuna kadar savaşan, sarhoşluğa çeşitli önlemler uygulayan cesur kadınlar da vardır, amacı aynıdır - böylece kocası, hayatını (hem kendi hem de akrabalarını) bir bağımlılıkla mahvetmekten caydırmak için içki içmez. sarhoş içeceklere.

Yapıcı diyalog

Yapılacak ilk şey onu ikna etmeye çalışmaktır. İçki içme arzusu aile dışındaki sorunlarla ilişkiliyse - iş, kariyer, arkadaşlar ve alkolizm çok ileri gitmediyse, akrabalarının desteğiyle tanışarak kolayca durabilir.

Yapıcı diyalog

Yapıcı bir diyalog ancak dikkatli bir hazırlıktan sonra ve belirli kurallar dikkate alınarak başlatılmalıdır:

 • , yeterli duruma dönene ve makul argümanları anlayana kadar bir kişiyle konuşamazsınız;
 • bir alkoliği akşamdan kalma "zevklerini" yaşarken ikna etmeye çalışmamalısınız;
 • Merhameti kışkırtmaya çalışmak ya da tam tersine, içen bir kişi için skandallar yapmak (ayık bir durumda bile) arzu edilmez, çoğunlukla gerekli olan dikkattir;
 • bir ayyaşla tehdit edebilirsiniz, ancak bu tehdidin infazına hazırlanmak önemlidir;
 • Bir sohbete başlamadan önce, bir narkologdan tavsiye almanız önerilir, böylece bir alkolik, böyle bir isteği varsa, derhal tedavi için kliniğe gidebilir.

Eğer karısı, içki içen kocaya yardım arama ihtiyacını kanıtlamayı, onu en azından hayatını değiştirmeye ikna etmeyi başarırsa, bu adamın bir şansı olacaktır. Bu, sözde bir "motivasyon listesi" oluşturarak da yardımcı olabilir. Alkolizmden kurtulmanın sadece kolay değil, aynı zamanda faydalı olacağına dair birkaç neden bulmak için birlikte çalışabilirsiniz. Örneğin:

 • çocuklarınızın saygısını kazanmak için;
 • , bir aylığına büyük bir satın alma veya tatil gezisinde tasarruf etmek için;
 • sarhoşluk yerine yeni bir şeyler öğrenmeye veya bir kariyer oluşturmaya başlamak için.

Her kişinin ayrı ayrı nedenleri olabilir. Bir hobi uğruna, örneğin spor yapmak veya garajda bir araba ile uğraşmak için motive edebilirsiniz, asıl mesele, tüm boş zamanlarını buna ayırması ve içmemesi veya kötü bir şirkette olmamasıdır. Bir psikoterapistin yardımına ihtiyacınız olabilir.

İkna cevapsız kaldığında

Sohbetler, mahkumiyetler, yalvarma - vakaların çoğunda bu vicdanı uyandırmak için yeterli değildir.İçki içen biri için skandal yapmak istenmezÇok nadiren bir içiciye yaşam tarzının yıkıcı olduğunu kanıtlamak mümkündür, çünkü buna inansa bile, alkol bağımlılığıyla savaşmak için kendi gücü yeterli olmayabilir. Bunun yerine, en iyi çare geleneksel ilaçlar ve halk ilaçlarıdır.

Endüstriyel farmakoloji ilaçları, içen bir kişide alkol reddi hissi yaratmak için tasarlanmıştır, içmeye, içmeye, görünümüne, tadına ve kokusuna neden olabilir. Benzer bir ilacı bir alkoliğe karıştırmak, yemeğe eklemek veya bir içeceğe eklemek yeterlidir ve eğer ek olarak votka veya hatta bira içerse, anında kendini kötü hissedecektir. Böyle bir etkiye sahip ilaçlar, etil alkolün normal işleme sürecini engelleyen, kanda metabolik ürünlerin birikmesine neden olan ve sonuç olarak kalıcı zehirlenme ve akşamdan kalma semptomlarını tetikleyen aktif bir madde (veya disülfiram veya siyanamid) içerir. Ve alkol zehirlenmesinden sonra en az bir kez hastalanan bir kişi, uzun süre alkolden hoşlanmayacaktır. Bir sarhoşluğa benzer bir ilaç (Esperal tabletleri, Kolme damlaları ve benzerleri) eklerseniz, başka bir alkol dozu almadan önce iki kez düşünmesini sağlayabilirsiniz.

Uyuşturucular işe yaramaya başladığında, bir uyuşturucu tedavi kliniğinde tedavinin yararları anlatılarak alkoliği tedavi görmeye ikna etmek için başka bir girişimde bulunulabilir:

 • sağlık durumunun sürekli izlenmesi;
 • psikolojik destek, özellikle relapsın önlenmesi için önemli;
 • , etil alkolün kötüye kullanılması nedeniyle hasar gören iç organların restorasyonu için nitelikli yardım.

Bir narkolog gözetiminde bir hastanede tedavi, pratikte başarısız olmayan en iyi alkol karşıtı tedavidir.

Aşırı içkiye karşı alternatif tıp, hasta insanların içkiyi nasıl bıraktıracakları konusunda daha da ustaca. Geleneksel yöntemler, resmi ilaçlara benzer şekilde hareket eden kaynatma ve infüzyonların hazırlanmasını önerir, tamamen orijinal çözümlerden bahseder:

Tedavi bir uzman gözetiminde yapılmalıdır
 • yeşil böcekler - hoş olmayan bir koku ve tada neden olmak için bir bardak alkole 4 böcek atabilir ve dolayısıyla alkolden kaçınabilirsiniz;
 • biber - bir kişiyi acı kırmızı biberden (ezilmiş, 20 gr. ) oluşturulan, alkolle doldurulmuş (500 ml) ve iki hafta boyunca demlenmiş bir tentür (1 litre alkol başına 3 damla) yardımıyla içmeyi bırakmaya ikna edebilirsiniz;
 • huş ağacı dumanı - huş ağacı kütüklerini solumayı isteyebilir ve ardından alkol teklif edebilir, ardından alkol içeren ürünlere karşı güçlü bir isteksizlik geliştirebilirsiniz.

Bir uzman gözetiminde olmayan tedavinin, geleneksel de olsa halk yöntemleriyle bile son derece dikkatli yapılması gerektiğini anlamak önemlidir, aksi takdirde bir kişi yalnızca içmekten kaçınma ve artık içmeme arzusu değil, aynı zamanda ciddi sağlık sorunları da olabilir.

Mücadelenin son aşaması

Tüm mücadele yöntemleri tükendiğinde, son bir çare vardır: kocayı içmeyi bırakmazsa ayrılmakla tehdit etmek. Aynı zamanda, bir ayyaşın karısı için de önemlidir:

 • tehdidinizi birden fazla uyarı olmadan yerine getirmeye hazır olun (1-2 kez yeterli olacaktır);
 • , kocasını ciddiyetle terk etmesini, acıma uyandırmaması ve affetmesi için yalvarmamasını;
 • vaatlere, yeminlere ve gözyaşlarına inanmamak;
 • sıkı ve hızlı bir şekilde işe koyulun - eğer ev içki içen kocaya aitse, onun yokluğunda eşyalarınızı çıkarmanız ve bir süre çocuklarla birlikte ayrılmanız gerekir;
 • tedavi görmeye başladığını gerçekten kanıtlayana kadar sarhoşa geri dönmeyin.

Ayrılma ve geri dönme durumu ilk kez ortaya çıkmazsa, alkolik kocanıza geri dönmemelisiniz: ne kadar sarhoş olursa olsun karısının onu gerçekten terk edemeyeceğini er ya da geç anlayacaktır.

Evde alkolden kurtulmak, içkinin bayramda önemli bir yer tutmasına izin vermemek, güvenilmez arkadaşları evden “uzaklaştırmak” . . . Bunların hepsi, sonradan eşinizi etil alkole tiksinti uyandıracak yollarla “zehirlemekten” çok daha kolay. Olumlu bir örnek, ailede kimsenin içki içmemesi için iyi bir sebeptir.