Bir alkoliği tedavi ettirmek için ne yapmalı ve nasıl davranmalı

bir alkolik nasıl tedavi edilir

Alkol bağımlılığı, iradeyi baskılayan ve insan ruhunu rahatsız eden ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle, sarhoşlara hasta insanlar gibi davranılmalı, başka hiçbir şey olmamalıdır. Alkoliği skandallar, iknalar ve öfke nöbetleri ile durdurmanın işe yaramayacağını hatırlamak gerekir. Bu ancak büyük çaba ve özdenetim pahasına yapılabilir. Kocanın içkiyi bırakmasını sağlamak kolay olmadığından, eyleme geçerken karısının zorlu bir kavgaya hazır olması gerekir

Kadın alkolizmine gelince, durum daha da kötü. Kocalar, çocuklar, alkoliklerin akrabaları, bir kadını ikna etmenin bir erkekten çok daha zor olduğunu anlamalıdır. Kural olarak, bağımlı kategorik olarak bir problemi olduğunu reddeder, kendisini tamamen sağlıklı olarak görür ve hiçbir şeyi değiştirmek istemez. Tedavi onun için anlamsız görünüyor ve akrabalarının tüm ikna ve öğütlerini kişisel bir hakaret olarak görüyor.

Önemli! Bu makale, mahkemeye veya akıl hastanesine gitmeden bir kişinin içkiyi nasıl bırakacağını tartışacaktır. Bir sarhoşta zihinsel bozukluk belirtileri varsa veya başkaları için bir tehdit oluşturuyorsa, mümkün olan en kısa sürede dışarıdan yardım istemek gerekir.

Bir alkolikle nasıl konuşulur

Bir alkoliği uzmanlara başvurmaya zorlamak çok zordur, burada sıradan konuşmalar veya ültimatom talepleri ele alınamaz. Belirli bir konuşma tarzı seçmeniz, dayanıklılık ve sabır kazanmanız gerekir. Bunun için narkolog-psikoterapistler belirli tavsiyelere uyulmasını tavsiye ediyor.

bir alkolikle nasıl konuşulur

"X" saatini bekleyin. Sarhoş bir kişiyle tedavi hakkında konuşmak faydasızdır, çünkü böyle bir durumda hayatından çok memnun ve gerçek sorunlar görmüyor. İçtikten sonraki sabah, benzer bir sohbete başlamamalısınız, çünkü akşamdan kalma bir durumda, alkolik tüm argümanlara katılır ve ondan duymak istediğiniz her şeye söz verir.

Sohbetin tonu da önemlidir. Asıl mesele, suçlamaları ve suçlamaları reddetmektir, bu sadece durumu ağırlaştırır ve bilinçaltında hastayı size karşı çevirir. Sesini yükseltmeyin, sakince konuşmak daha iyidir, çünkü alkol sinir sistemi yapılarını ciddi şekilde bozar, böylece konuşma kolayca başka bir skandala, hatta daha da kötüsü bir içici tarafından fiziksel şiddete dönüşebilir.

Bir alkolik nasıl etkilenir?

Bir ayyaşın alkolizmin sadece kendisi için değil çevre için de bir sorun olduğuna ikna etmek kolay değildir. Bunu yapmak için, sarhoşun akrabalarının sabırlı, dayanıklı olması ve sevilen birinin alkolizm tedavisi için nasıl bir yaklaşım bulması gerekir.

Öforik ve böyle bir yaşam tarzından memnun bir alkoliği içkiyi çabucak bırakmaya ikna etmek imkansızdır. Akşamdan kalma sendromu sırasında eğitici bir konuşma yapmak uygun değildir. Böyle bir durumda hasta, sohbeti bir an önce bitirmek ve tasarruflu dozda alkol almak için çeşitli vaatler vermesine rağmen ikna etmeye dikkat etmeyecektir.

Bir ayyaş, "sarhoş edici" içeceklerin olumsuz sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığında bir konuşma başlatmak daha iyidir. Şu olabilir:

 • emdirilmiş maaş;
 • harap olmuş araba;
 • işten çıkarılma;
 • aile sorunları.

Suçlamalar ve sitemlerle başarılı olamazsınız. Bu nedenle, gerçekten isteseniz bile, içen bir kişiyi ıslah yoluna sokmak işe yaramayacaktır. Sarhoşun ikna etmeye dikkat etmesi için işte bazı ipuçları:

bir alkolik nasıl etkilenir
 • tonu yükseltmeden alkolik biriyle sakin bir şekilde konuşmalı. Sevdiklerinizin bu tür eylemleri sarhoşlukta hoş olmayan bir reaksiyona neden olabileceğinden, bağırmak istenmez. Bu, alkoliklerin dengesiz bir sinir sistemine sahip olması ve bunun skandallar veya dayaklarla dolu olmasıyla açıklanmaktadır;
 • Bir bağımlıyla konuşurken, haklı olduğuna emin ve kararlı bir şekilde davranmak gerekir. Bu, rakibin durumun ciddiyetini ve muhatabın fikrinin sertliğini anlamasını sağlayacaktır;
 • , bir alkolik suçundan dolayı yürümeyen bir hayat için ağlamaya ve acımaya gerek yok. Bu eylemler de olumlu sonuçlar getirmeyecektir;
 • boş tehditlerle hastaya baskı yapmaya gerek yok. Sarhoşluk devam ederse bir şeyler yapmaya söz verirseniz, o zaman kesinlikle ültimatomu yerine getirmelisiniz.

Eşlerden biri içki içerse?

Eşlerden birinin alkol bağımlılığı nedeniyle aile içinde yaşadığı gergin durum, bağımlılıktan zorla salıverilmesi için bir sebep değildir.

Bu yasalarca yasaklanmıştır ve bir alkolik kişinin sağlığına ciddi zararlar verebilir, özellikle de rızası olmadan ve önceden bir doktora danışmadan gıdaya toksik disülfirama dayalı ilaçlar eklerse.

Sarhoşların eşleri veya anneleri, kadınların en yaygın yanlış adımlarını tekrar etmemelidir:

 • Her şeyden önce, bir ayyaşın güvenilemeyeceğini anlamalısın. Alkolle ayrılma sözü bir efsane.
 • Boş bir şekilde tehdit etmek imkansızdır, eğer sözleriniz eylem tarafından desteklenmiyorsa, onları telaffuz etmemek daha iyidir. Alkoliği cezasızlığa ikna ediyorlar.
 • Eşinizi gücendirmek kabul edilemez, bir sonraki mantıksız numarasında (para israfı, eve geç dönme) onun içinde bir suçluluk duygusu uyandırabilmelisiniz.
 • Gerçekleştirilemeyen tehditler yerine, bir sarhoşlukta, siroz veya kanserin olası gelişiminin özelliği olan sağlığının semptomlarına dikkat çekerek, yakın ölüm korkusuna neden olabilirsiniz.
 • Sarhoşu başkalarının kınamasından korumayı bırakmak gerekir ki bu şüphesiz utanç ve pişmanlık hissine neden olacaktır.
 • Alkol için bir kuruş vermemek, içen kişinin aile parasına erişimini kısıtlamak gerekir.
 • Özellikle kadın söz konusu olduğunda sarhoşluğun nedenini öğrenin. Bağımlılığın tetikleyicisini ortadan kaldırmadan ondan kurtulamazsınız.

Ölçülü bir yaşam tarzı için motivasyon

Aileyi kurtarma umudu bir alkoliği içkiyi bırakmaya ikna edebilir.

Bir alkoliği yeşil yılanla savaşmaya motive etmek için, ona ayık bir yaşamın tüm faydalarını, alkolü bıraktıktan sonra onu bekleyen faydaları anlatmak gerekir. Farklı motivasyonlar var.

Ailenin refahına odaklanabilirsiniz çünkü alkol kullanımı neredeyse her zaman ailenin yok olmasına yol açar. Aileyi kurtarma umudu, alkoliği içkiyi bırakmaya ikna edebilir. Alkol bağımlılığı ihmal edilen bir düzeye ulaşıncaya kadar hastaya tedavi ihtiyacını aktarmaya çalışmak gerekir.

bir alkolik için motivasyon

İçicinin sağlığı hakkında konuşmayı deneyebilirsiniz. Ona sağlığının ne kadar kötü hale geldiğini fark ettiğiniz için ciddi olarak endişelendiğinizi açıklayın. Kınama ve küfür olmadan, mide ve tansiyon sorunlarının, kalp rahatsızlıklarının - tüm bunların alkollü içeceklerin kötüye kullanılması sonucu ortaya çıktığını açıklamak gerekir.

Daha önce bir kişi çalışmak istediyse ve onu sevdiyse, bu faktöre baskı uygulayabilirsiniz. İçki içenler, basit işten çıkarmadan "alkolik" makaleye göre işten çıkarmaya kadar her zaman işle ilgili sorunlar yaşarlar. Böyle bir durumda, bir kişinin normal bir iş bulması neredeyse imkansızdır. Eşinizin içmediği zamanlarda neyi hayal ettiğini, kariyerini nasıl planladığını nazikçe hatırlatın.

Belli bir motivasyon yoksa, bir alkoliği tedavi ettirmek neredeyse imkansızdır. Bağımlı bir kişi neden bağımlılıktan ayrılması gerektiğini ve bunun ona hangi ayrıcalıkları vereceğini anlamalıdır. Bilinçli olarak önemli bir şey uğruna istifa etmek istemeli ve bunu ailenin isteğiyle yapmamalıdır.

Sağlık

Alkolik bir koca ile konuşurken, onun kötüleşen sağlığından endişe duyduğunuzu aktarmaya çalışmalısınız. Sarhoşluk sırasında alkoliklerin görünüşte olumsuz değişiklikler gösterdiğini sakince açıklamak önemlidir:

 • yüzde siyanoz,
 • şişkinlik,
 • bira göbeği;
 • uykusuzluk.

Alkolikler de karakter ve davranıştaki değişikliklerden bahsedilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sırasında bir sarhoşun sağlık durumunu mevcut durumla karşılaştırabilirsiniz. Hastayla birlikte meydana gelen değişiklikleri değerlendirmeye ve onları hastalığı tedavi etmenin yararlılığı konusunda ikna etmeye çalışın.

Alkolizm, genellikle boşanmaya yol açan, aile ilişkilerinin yıkıcı bir aracıdır. Bir sarhoş veya alkolik ileri bir patoloji aşaması kazanana kadar, aileyi kurtarma şansı vardır. Sarhoş seminal görevlerini yerine getirmeyi bırakırsa, içen kişiyi tedavi ihtiyacı konusunda ikna etmeye çalışmak gerekir:

alkolik ailesini korumak
  eşe göre pasif
 • ;
 • çocuklarla ilgilenmez;
 • ailenin maddi refahını umursamıyor;
 • agresiftir.

Hastayı, ailesi için çok değerli olduğuna ikna etmeye çalışmak gerekir. Bu konudaki en önemli şey, sakince, suçlama olmaksızın, tedavi ihtiyacı fikrini iletmektir.

Böyle bir durumda yeni bir iş bulmak kolay değildir. Bu başarılı olsa bile, iş düşük ücretli ve vasıfsız olacak. Bu durumda içen bir kişiye yardım etmek için, onu yaşam tarzını değiştirmeye ikna etmek, alkol kullanımının başlangıcından bu yana hayatının ne kadar kötüye gittiğine dair nedenler sunmak gerekir. Motivasyon olmadan, bir ayyaş kolayca tedavi aramaya ikna edilemez. İçicinin tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyin bu olduğunu anlaması önemlidir.

Bir kişi kendi başına içmeyi bırakabilir mi?

Sizi uyarmak isteriz: alkolikler için kendi kendine tedavi nadiren etkilidir. Bazen karakter ve irade yardımıyla bu, alkole bağımlılık fiziksel aşamaya ulaşmamışsa mümkündür. Bir bağımlılıktan vazgeçmenin temeli, bir aileyi kurtarma, bir iş bulma, toplumda bir statü, başka bir amaç, başarısı yapılan çabaların ödülü olacak arzusudur. Kendinize bir yardım olarak, doğru beslenme, koşu, haftalık banyo prosedürleri uygulamaya başlamaya değer.
Alkolizmle mücadele için halk ve ilaç tedavisi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Her iki seçeneğin de artıları ve eksileri vardır. İçki içen bir adamı, kocayı veya oğlunu alışkanlığın zararlı olduğuna ikna etmenin imkansız olduğu durumlarda sıklıkla uygulanır. Alkolden aşırı tiksinmeye neden olan farmakolojik ve halk ilaçları vardır. Zararsızdırlar, vücutta bağımlılık veya reddiye neden olmazlar. Alkolle tamamen uyumsuz maddeler içerirler. İçki içen kişinin içeceğine veya yemeğine eklenirler.

Alkol içeren içecekler içtikten sonra vücutta rahatsız edici bir reaksiyona neden olurlar: kusma, mide bulantısı, baş dönmesi vb. En yaygın halk ilaçları şunlardır:

 • kekik suyu;
 • koç suyu;
 • St John's wort kaynatma.

Eski zamanlarda içkiyi bırakmaya yönelik ilginç bir gizli ikna yöntemi vardı: gübre mantarı. Mantar, etil alkolün asetaldehite dönüşümünü durduran bir madde içerir. Bir mantar yerseniz, sonra alkol içerseniz, o zaman bir kişinin şiddetli zehirlenme belirtileri olacaktır. Anneannelerimiz bu şekilde kocalarını alkolden uzak tuttular. Ancak modern gerçekliklerde, özellikle tıp ileriye dönük büyük adımlar attığından, böyle bir yöntemi kullanmamak daha iyidir.

Bir alkolik nasıl iyileşir - doğru motivasyon

Bir alkoliği tedavi olmaya ikna etmek için iletişim taktikleri geliştirilmelidir:

 • içen için üzülmeyi ve onu örtmeyi bırak. Alkoliğin kendini içmeyi bırakması beklenmemelidir. Onun için sorunları çözen dadının bu yaklaşımı alkolik için faydalıdır, sonuç olarak içkiyi bırakmayacak, ancak gündelik endişelerden kurtulacaktır;
 • , onu neşeli bir yaşam tarzına itmemek için bir ayyaşla sürekli sorun yaşayamazsınız. Histerinin ve alkol kullanımıyla ilgili gereksiz tartışmaların sorunu daha da kötüleştireceği anlaşılmalıdır, çünkü bir sonraki skandaldan sonra sarhoş, şişe için daha da çok çabalayacaktır;
 • bağımlı bir kişiyle uğraşırken sakinlik ve sakinlik gözlemleyin. Aydınlanma anlarında, alkolikler kötü bir alışkanlıktan iyileşme ve rehabilitasyon hakkında konuşur. Evde bir narkolog çağırmak caizdir;
 • içen kişinin ayıklık arzusunu desteklemeniz, iyileştirmenin zevklerini göstermeniz, onun için hobiler bulmaya çalışmanız, hayatta yeni hedefler bulmanız gerekir.

Bu sırada yalnızca bazı durumlar istisna olabilir:

 • hasta kendisi ve diğerleri için tehlikelidir;
 • Alkolik
 • kendine bakma yeteneğini kaybetti;
 • sarhoşun zihinsel durumu ciddidir, tıbbi müdahale olmaksızın ölecektir.

Birçok insan sevdiklerini bağımlılıktan kurtarmanın gerçekten mümkün olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Hastanın zorunlu olarak hastaneye kaldırılmasının ardından ateş krizini engellemek için önlemler alınır, ardından hasta hastaneden taburcu edilir ve eve gönderilir. Uygulama, hastanın, içmenin şiddetli sonuçlarından sonra bile, eskisini tekrar alacağını göstermektedir.

bir alkolik için doğru motivasyon

Hasta bir alkoliği ondan gizlice tedavi etmenin imkansız olduğunu belirtmekte fayda var. Çoğu zaman, hastanın yakınları şifacıların, medyumların ve diğer alışılmadık yöntemlerin yardımına başvurur. Bir alkoliğin rızası olmadan iyileşmesi için her türlü yöntem ve eylem sadece yararsız değil, aynı zamanda ölümcüldür.

Ek olarak, doktor bir muayene yapacak. Hastanın kapsamlı bir şekilde iyileştirilmesi için bir stratejinin geliştirilmesi, amaca yönelik olarak amaca yönelik olarak ilerlemenizi sağlayacaktır. Bir sarhoşluğu tek seansta tedavi etmek veya tıbbi müdahale mümkün olmayacaktır. Bu konuda her şeyden önce alkol bağımlılığına neden olan sebebi belirlemek gerekir.

Bir alkoliğe terapiyi kabul etmesi için nasıl düzgün davranılması gerekir?

Bir kişi "yeşil yılana" bağımlılığını reddederse, bunun tam tersine ikna edilmesi gerekir. Bir alkolik, mevcut sorunu açıkça anlaması için tedavi olmaya nasıl ikna edilir? Bunu yapmak için onunla ciddi bir şekilde konuşmanız ve sohbetin ayık bir insanla yapılması gerekir. Nelere dikkat etmeniz gerekiyor:

 1. İçki içen kişilerde genellikle hafıza sorunları vardır. Hayatta unuttuğu tatsız olayları hatırlamaya değer.
 2. Bir alkolikten bir yudum alma arzusu oldukça sık ve sebepsiz olarak ortaya çıkar. Ona, sıradan insanlar için işteki veya evdeki sıkıntıların bir kanamaya neden olmayacağını açıklamak gerekir.
 3. Bir alkoliğin ayık bir kafası üzerinde ne tür hisler olduğunu bulmaya değer. Hayal kırıklığı ve boşluk, bağımlılığın ayırt edici özelliklerinden bazılarıdır. Bunun açıkça farkında olması gerekiyor.
 4. Alkol bağımlıları kontrolü kaybederler ve çoğu zaman normları bilmezler. Bu nedenle, bir kişi düzenli olarak kanamaya başlar.

Görüşme bir kez gerçekleşmelidir. Alkolik konuşma havasındayken bunu yapmanız tavsiye edilir. Örneğin, bir şeyi mahvetmeden ve suçlu olduğu gün. Her argüman büyük bir güvenle yapılmalıdır. Yüksek sesle konuşamaz, merhamet edemez, tehditlere başvuramazsınız.

Çoğu zaman, sarhoşluk dönemlerinde, bir alkolik uygunsuz şekilde davranır. Üstelik bu tür durumlar tamamen unutulur ve bellekten "atılır". Bu anlarda kendisini yandan görebilmesi için video kanıtı filme alınabilir. İçen kişi gördüklerinden hoşlanmayacak, sonuç çıkarmalı ve tedaviyi kabul etmelidir.

Bir sarhoşu tedaviye ayarlamak için nasıl davranılır:

 • yerine getiremeyeceğiniz tehditlerde bulunmayın;
 • , sevdiğiniz kişinin sarhoşken davranışının ne kadar kötü olduğuna dair ipuçları;
 • her zaman içkiyi bırakma yeteneğine güvenir;
 • sevilen birine, hastalığın her şeyden sorumlu olduğunu, savaşılabilecek ve savaşılması gereken her şey için anlayalım;
 • alkollü içki sorunlarıyla uğraşmaz.

Bize bir kişinin sarhoş olduğunu görmenin ne kadar zor olduğunu, bir alkoliğin tuhaflıklarını anlatan yabancıları dinlemenin ne kadar tatsız olduğunu söyleyin. Yakın insanların bağımlılığından muzdarip olduğunu anlamalıdır.

Sarhoşluktan kaynaklanan herhangi bir sorun alkolik tarafından düzeltilmelidir. Bir tıkanıklık sırasında yapılan borçların ödenmesi, akrabalarla uzlaşma, patronla hesaplaşmalar - tüm bunlara suçlu tarafından karar verilir.

Bağımlılığı bırakmak için herhangi bir iyi sebep gösterilebilir. Aile mutluluğu, tedaviye başlamak için güçlü bir argümandır.

Son zamanlarda pek çok uzman alkolizmin bir hastalık olduğu sonucuna varmıştır. Bu ifade nasıl haklı çıkarılır ve tedaviye başlamak için ikna edilir:

alkolizm tedavisi için gerekli önlemler
 1. Teşhis. Alkolizm dahil herhangi bir rahatsızlığın semptomları vardır. Alkol için karşı konulamaz bir özlem, davranış değişiklikleri, güçlü içecekler için özlemin reddi ile ifade edilir.
 2. Kimyasal bağımlılık. Onun yüzünden bir kişi alkolü kötüye kullanmaya başlar. Herkesin ailede ve işte sorunları vardır, ancak bu nedenle sadece bağımlı kişiler sarhoş olur.
 3. Hastalığın ilerlemesi. Alkolizmin gelişimi öngörülebilir bir senaryoyu izler. Sonunda, bir kişi sonunda alçalır.
 4. Alkolizm kronik bir hastalıktır. Bu nedenle yıllardır alkol tüketmeyen bir kişi bir bardak votkadan bozulur.
 5. Sonuç ölümdür. Tedaviye zamanında başlanmazsa, hasta belirtilen süreden önce ölür. Nedeni genellikle eşlik eden hastalıklardır: siroz, kalp krizi, kardiyomiyopati ve diğer rahatsızlıklar.

Alkolizm tedavisi uzun sürüyor. Sabırlı olmanız ve hiçbir koşulda pes etmemeniz gerekir. Bazıları, birçok bağımlıya yardımcı olan kodlamaya razı olur. Önemli olan, bir kişinin basit bir gerçeği anlamasıdır - alkollü içecek içmesi kesinlikle yasaktır. Birkaç gram alkolden sonra bile geri gelen bir bağımlılıktır. Bu nedenle, bu tür insanlar için ayıklık norm haline gelmelidir.

Alkolizmin nedeni nasıl bulunur?

Alkol bağımlılığının tedavisi 2 durumda anlamsız olacaktır: Bir kişi her şeyden memnunsa ve daha fazla içmek istiyorsa veya alkollü içeceklerde teselli aramak için iyi bir nedeni varsa. Provoke edici faktör ortadan kaldırılırsa, bir alkoliği iyileştirmek çok daha kolay olacaktır. Kod yazmadan içmeyi bırakması mümkündür.

Genellikle kronik sarhoşluğun nedenleri oldukça açıktır, bu nedenle çok fazla zorluk çekmeden tespit edilebilirler. Kural olarak, alkolik gizli bir konuşma sırasında onları kendisi arar. Kendi başınıza soramazsanız, bu bir psikolog yardımıyla yapılabilir. Uzman, bir kişinin neden hayatından memnun olmadığını öğrenecek ve gerekli tavsiyeyi verecektir.

alkolizm nedenleri

Alkolizmin en yaygın nedenleri:

 • ilgisiz, sıkıcı işler veya fazla boş zaman;
 • arkadaşlarla, akrabalarla veya meslektaşlarla sürekli içki içmek, yavaş yavaş alkol bağımlılığına dönüşmek;
 • huzursuz kişisel yaşam, ailedeki kavgalar, yakın zamanda yaşanan ilişkilerin bozulması, ihanet ya da sevilen birinin kaybı;
 • iş veya barınma eksikliği, yoksulluk, kararsız yaşam, umutsuzluk hissi;
 • şiddetli kronik veya ölümcül hastalıkların varlığı, ağrıyı alkolle hafifletme arzusu;
 • kalıtım, alkolizme yatkınlık.

Bir alkoliği normal bir hayata döndürmeye yardımcı olacak yöntemler

Bir alkol bağımlısını tedaviye ikna etmeyi başardıysanız, planlanan planın aşağıdaki adımlarını derhal gerçekleştirmelisiniz. Hasta kabul eder etmez, bir narkologla randevuya gitmeniz gerekir, böylece uzman bu durumda gerekli tedaviyi reçete eder. Arızaları dışlamak için, evdeki her türlü alkolü alın ve ayrıca eski içki arkadaşlarıyla olası sarhoş toplantılarını da hariç tutun.

Kağıt üzerinde pürüzsüzdü, bu yüzden ilk denemede ihmalkâr alkolik kocanızdan tedavi için onay alabileceğinizi düşünmeyin. Bu, çok sabır gerektiren oldukça zor bir iştir ve bir yerlerde bir kadının kurnazlığı ve ustalığı bile. Ancak sonuç elde edildiğinde, hayatınız dramatik bir şekilde değişecek ve bu çabalarınız için değerli bir ödül olacaktır.

Bir hastayı mahkeme emriyle zorla hastaneye kaldırabilecek birkaç klinik vardır. Terapi sürecinin kendisi birkaç aşamaya ayrılmıştır:

 • Bir psikologla motive edici sohbet. Bazı durumlarda, bu önlem kişinin bağımlılığın farkına varmasına ve gönüllü tedaviyi kabul etmesine yardımcı olur.
 • Bir yatan hasta bölümünde zorunlu hastaneye yatış.
 • Detoksifikasyon prosedürü.
 • Rehabilitasyon (ilaç kodlaması, psikolojik destek, hastaneye yatış dahil).
 • Sosyal uyum. Eski bir alkoliğe iş bulmada, yeni bir meslek öğrenmede yardım, psikolojik destek.
 • Akrabalarla çalışmak. Bu, açıklayıcı konuşmaları, kendi kendine yardım gruplarına katılımı, bir psikologla kişisel görüşmeleri içerir.

En iyi çözüm, sarhoş kişiyi zorunlu tedavi hizmetlerinin sağlandığı özel bir ücretli kliniğe götürmektir. Bu yöntemin dezavantajı, bir alkoliği klinikte uzun süre tutmanın büyük finansal yatırımlar gerektirmesidir. Yani hastanede bir gün pahalı olacak. Fiyat, bölgeye ve hastanenin sınıfına bağlıdır.

Diğer bir yol da hastayı bir psikiyatri dispanserine yerleştirmektir. Bu önlem aşırı kabul edilir. Bir psikiyatri kliniğine ancak bir mahkeme kararı veya bir psikiyatri ekibi ile gidebilirsiniz (acil hastaneye yatış ihtiyacına yerinde uzmanlar karar verir). İkinci durumda, bir polis ekibinin varlığı zorunludur - hastanın veya etrafındakilerin sağlığı için gerçek bir tehdidin varlığını kaydedeceklerdir.

Bazıları bir alkoliğe evde zorla davranmanın mümkün olduğuna inanıyor. Çeşitli bitkisel kaynaşmaların özellikle etkili olduğu kabul edilir - bunlar alkol arzusunu azaltır.

İşte tariflerden biri. Aşağıdaki malzemeleri eşit oranlarda (her biri 10 g) alın:

 • Motherwort.
 • Atkuyruğu.
 • Kurutulmuş dulavratotu ve kuzukulağı kökleri.
 • Nane.

Otları emaye bir kaseye koyun, bir bardak kaynar su dökün, ardından su banyosunda 15 dakika ısıtın. Elde edilen et suyu süzülür, gün boyunca küçük porsiyonlarda içilir. İleride kullanmak üzere bir içecek hazırlamak tavsiye edilmez - her zaman taze demlenmiş olmalıdır. Bir kişiyi sarhoşluktan gizlice iyileştirmek istiyorsanız, o zaman alkollü içeceklere küçük miktarlarda infüzyon ekleyebilirsiniz.

Ayrıca hazır bir bitkisel karışım da satın alabilirsiniz. Şu mülklerle ünlüdür:

 • alkol içme arzusunu caydırır;
 • vücudun koruyucu işlevlerini artırır;
 • bağışıklık sistemini uyarır;
 • toksinleri atmaya, karaciğeri temizlemeye yardımcı olur.

Bu içecek, gün boyu sınırsız miktarda normal bitki çayı gibi demlendiği ve içildiği için özellikle uygundur.

Yakın insanlar bir alkoliği uyuşturucu tedavisi ve psikoterapi görmesi için etkilemeyi başardıysa, başka eylemlere karar vermek önemlidir. Şu anda asıl görev, sağlıklı bir yaşam tarzı için motivasyonu güçlendirmektir. Bağımlı insanların çoğu ayık olmanın bir anlamı yok. Doğru şekilde yaşamak korkutucudur çünkü alkolikler bundan sonra ne yapacaklarını ve hayattan nasıl zevk alacaklarını bilemezler. Böyle bir kişiye yardım etmek için yakın insanlar şunları yapmalıdır:

 • bir alkoliğin zayıf iradeye sahip bir egoist, çocuksu bir kişi olduğuna ikna olmak için. Sarhoşluğun arzularını, sadece onu tekrar içmekten alıkoymak için yerine getirmek yanlış bir yoldur. Hastanın kendi başına karar vermesine izin vermesi gerekir, o zaman böyle bir eylemden zevk alabilir;
 • ayık bir yaşamın olumlu yanlarını koruyun, hastayı günlük motivasyon desteği için bunları yazmaya ikna edin;
 • hastayı yeni bir ikamet yerine taşınmanın daha iyi olduğu olağan sosyal çevreden kurtarır;
 • eski alkoliklerin yeni bir hobiyle ilgilenmesini sağlayın, sıkıcı bir varoluşu düşünmek için boş zamanı olmasına izin verme. Bunu yapmak için işini değiştirin, onu bir hobi, sporla uzaklaştırın.

Kendi kampanyalarınızda ve görünümlerinizde tutarlı olun.

 1. Alkolik toplumda bu bağımlılığı bırakan önemli kişilerin örneklerini gösterin.
 2. Bir psikoterapist ve bir narkolog ile görüşmek için birlikte gidin.
 3. Aile hayatındaki kişisel konumunuzu fedakarlıktan veya aşırı kontrol etmekten tam tersine ayarlayın.

Unutmayın ki, bağımlı kişinin tedavi ve ayık bir yaşam tarzı için sadece doğru yapılandırılmış bir motivasyonu, hastayı zorunlu tedaviye ikna etmeye yardımcı olacaktır.