ALKOLÜ KENDİNİZE NASIL BIRAKMAK: HER YOL VE YÖNTEM

kendi başına içmeyi nasıl bırakabilirsin

Milyonlarca insan alkolizm ağından çıkıp onu yenmeye çalışıyor. Sonuçta, bu hastalık ciddi ve korkunç. Sağlığı alır, bozulmaya yol açar ve aileyi yok eder.

Kendi başınıza alkol almayı nasıl bırakabilirsiniz? Bu mümkün mü yoksa kötü alışkanlıktan kurtulmak için ciddi yardım mı gerekiyor?

Yeşil yılanın yüzü

Yorgunluktan kurtulmak için zor bir günün ardından bir ruh hali bardağı geçirme günlük alışkanlığı sabitleşir ve tehlikeli bir tutkuya dönüşür. Bir kişi kendisiyle başa çıkmaktan vazgeçer: sözde içmek istemez, ancak güven için içer. Alkol yavaş yavaş insan vücudundaki ana ürünün statüsünü kazanır, önemli bir enerji dağıtıcısı haline gelir. Ve bu aşamada kendi başına içmeyi bırakmak çok zor. Bir dizi koşul karşılanırsa iyileştirilebilir.

Önemli Adımlar:

 • Alkol bağımlılığı ortaya çıkar (erken kurtulmak daha kolaydır).
 • Öncelikle beyin sapı yapılarında gelişir ve tüm NS'ye etki eder, tedavi organları ve sistemleri etkiler.
 • Hastalık metabolik süreçleri devralır.
 • Karaciğer, alkolü parçalayan aşırı sayıda enzim üretmeye başlar.

Bilmeniz önemli!Karaciğer normalse, kendi başına dahili tip alkol üretebilir. Ruh hali hormonlarının sentezlediği reseptörler üzerinde hareket eden kişidir. Sabit tıkanmalarla, dahili alkol yeterli miktarlarda üretilmez ve daha sonra bu süreç tamamen kaybolur.

Bu, bir bardağa tam bağımlılığın geldiği yerdir ve kendi başınıza içmeyi bırakmanız zorlaşır, çünkü ayık bir hayata dalma ve bingelerden kurtulma çabası anında can sıkıntısına neden olur. Bir depresyon gelir ve hasta tekrar bardağa bakar. Alkolün vücut tarafından parçalanması için enzimler üretilmezse ve dışarıdan gelmezse, beyne içilmesi gerektiğine dair bir çağrı gelir! Bu nedenle, bir insan tamamen fizyolojik nedenlerle kendi başına içmeyi bırakamaz.

Sosyal karışıklık veya hastalık?

alkol içmeyi nasıl bırakırım

Bir noktada, bir kişi sosyal olarak uyum sağlama yeteneğini kaybetmeye başlar.

Çoğu insan alkolizmde ahlaksız davranışlar görür. Bu doğru değil. Alkolizmin doğası, kurtulmanın ve kendi başınıza içmeyi bırakmanın zor olduğu gerçek bir felakettir. Alkolizmin belirtileri nelerdir? Alkolizm için, kronik bir hastalıkta olduğu gibi, alevlenme evreleri karakteristiktir ve bunların yerini remisyon alır. Oluşan bağımlılığın kriterleri:

 • Patolojik alkol isteği.
 • Fazladan alkol alma ihtiyacı (sarhoş olma).
 • Kendinizi iyi hissetmek için sabah biraz içki içmeniz gerektiğine inanmak ve bu düşünceden kurtulmak zordur.

Alkolikler az yer, içki içildiği günlerde yemek yemeyi reddederler. Alkolden yeterince enerjileri var. Ancak vücut, proteinler ve yağlar, eser elementler ve vitaminler bakımından yoksulluk içindedir. Bu, tedavisi çok zor olan hemen hemen tüm sistem ve organların ihlaline neden olur, bu nedenle kendi başınıza kendinize yardım etmek zordur.

Terapötik doz ve çekilme ne zaman gerçekleşir?

Bazen sağlık görevlileri sarhoş olmayı hayati olarak görürler. Metabolik bozuklukları gidermek, toksinlerden kurtulmak için başka yolların olmaması, biraz alkol kullanmanıza neden olur. Aksi takdirde kişi uçurumun kenarında olabilir.

Alkoliklerin en yaygın hastalığı olan karaciğer sirozu ölümcül olabilir.

Alkolizmin son aşamasında karaciğer fonksiyonları bozulur, siroz gelişir, pankreas ve kalp kası da acı çeker. Onları iyileştirmek ve işlevlerini eski haline getirmek imkansızdır. Şiddetli sarhoşluk zihinsel bozukluklara (deliryum tremens, aldatıcı algı ve halüsinasyonlar) yol açar. Kendi başına içmeyi bırakmak söz konusu değil.

Dışarıdan sürekli olarak büyük miktarlarda etanol alan vücut, alkol metabolizmasını bağımsız olarak yeniden inşa etmek zorunda kalır. Alkol akışı durur ve kişi içmeyi bırakır bırakmaz metabolizma normalleşmeye başlar. Yavaş yavaş, azar azar ama son derece acı verici. Fiziksel ve zihinsel ıstırap belirgindir. Çok az insan böyle bir duruma katlanıyor. Acıdan kurtulmak için alkoliğin başka bir dozda dökmesi çok daha kolaydır.

Alkol bağımlılığının mekanizması uyuşturucu bağımlılığına benzer. Sarhoşluk susuzluğu, yarının dozu için özlem yaratır ve iptal edildiğinde tatsız bir durum başlar - geri çekilme. Bunu, bağımsız bir içkiyi bırakma arzusuyla tedavi etmek mümkündür.

Bağımlılığın üstesinden nasıl gelinir?

alkol içmeyi nasıl bırakırım

Sonraki aşamalarda herhangi bir işlem inşa edilir. Bunlar, alkolizmden kurtulmak için başarılı bir iyileşme süreci için ön şartlardır.

Ailenin ve arkadaşların alkoliği bırakma arayışında desteklemesi çok önemlidir.

İçmeyi bırakmanın güvenilir ve kanıtlanmış yolları vardır:

 1. Alkolik sorunu kendi başına kabul etmelidir.
 2. Bağımlı bir kişi, zararlı içkiden kurtulmak istemelidir.
 3. Hasta ve ailesinin birleşmesi çok önemlidir.

Artık hastalığı tedavi edebilir ve ilaçların yardımıyla içkiyi bırakabilirsiniz. Reseptör blokerleri olarak adlandırılan birçok özel ilaç vardır. Kişi, içtikten sonra alkol içer ama neşe ve mutluluk hali gelmez. Hastalanır, bu yüzden içmenin anlamı kaybolur. Yeşil yılanı yenmek için sadece kendi başınıza savaşmanız gerekmez, tedavi aynı zamanda antidepresan ilaçlar ve sakinleştiriciler içerir ve akut bir saldırganlık tezahürü durumunda antipsikotikler de belirtilir. İlaç tedavisinin ciddi bir dezavantajı, ilaçların semptomatik etkisi ve kullanımlarının olumsuz yan etkileridir.

Alkol bağımlılığından kurtulmak için farklı kodlama türleri de vardır. Alkolizme karşı bu koruma yapay olarak yaratılır, yani vücudun süreçleri dışarıdan istila edilir.

Sorunu kendim hallettim!

Diyetinizi normalleştirmek ve yaşam tarzınızı tamamen değiştirmek çok önemlidir. Günlük rutine egzersiz ve yürüyüşün dahil edilmesi gerekir.

evde içmeyi nasıl bırakabilirim

Bu tez genellikle narkologlar tarafından tartışılır. Cevap kesin: Bir alkolik problemden kendi başına kurtulabilir ve içmeyi bırakabilir. Okuyucuların, sarhoşluğun yükünden kurtulmanın kolay olduğu yanlış izlenimine kapılmasınlar.

Kendi kendine tedavi akut ve ağrılı bir fiziksel durumla (yüksek tansiyon, kalpte ve midede ağrı) ilişkilidir. Depresyon rahatsız edebilir. Bu nedenle, herkes kendi başına alkol almayı bırakamaz.

Unutma!Ayık bir hayat, her türlü alkolün ve alkolsüzlüğün tamamen reddedilmesi anlamına gelir. Kokusu ve tadı, şişenin görüntüsü heyecanlandırır, kişi hafif hayali bir sarhoşluk bile hissedebilir ve bu da yıkımı daha da yakınlaştırır ve rahatsızlığı iyileştirmek daha zor hale gelir. Kendi kendine tedavinin ilaca aykırı olmadığını açıklığa kavuşturmak önemlidir. Aksine, bir narkologla görüşürken gereklidir.

Gerçek insanlardan pratik tavsiyeler vardır ve bunun temeli, gerçek düşmanı görmek ve anlamaktır. Ondan nefret et ve kendini sev. Hastalıktan önce gerçek başarılarınızın zihinsel bir resmini çizin.

Nasıl içkiyi bırakıp kendi başınıza kazanabilirsiniz?

 1. Kanı ve tüm vücudu evde "yeşil" toksinlerden (etanol ve metabolitlerinden) temizlemek önemlidir. Elbette vücut onları kendi başına çıkaracak, ancak uzun zaman alacak. İyileşmesine yardım et, birçok yolu var. Yulaf ezmesi suyu (3-5 bardak) kullanmak iyidir. Bundan önce günde en az 2 lavman yapın.
 2. Her türlü maddi hatırlatıcıları ve alkol süslerini (bardaklar, tenekeler, boş şişeler, bira ve şarap kutuları) acımasızca imha edin. Klor içeren tüm ev aletlerini iyice durulayın. Bunu evde yapmak zor değil.
 3. İçki arkadaşlarıyla herhangi bir ilişkiyi kesmek, kendi başına içmeyi bırakmanın bir yoludur.
 4. Alkol koklamayın, sigara içmeyin, tedaviyi zayıflatır.
 5. Alkol satış noktalarına gitmeyin.

Sonraki Adımlar:

 • Diyet beslenme yasalarına harfiyen uyun, karaciğeri ve sindirim sistemini aşırı yüklemeyin.
 • Favori ve ilginç aktivitenizi bulun (spor, yüzme, kayak ve bisiklet).
 • Benzer düşünen insanları bulun! Adsız Alkolikler kullanılabilir.
 • Kendinizi ayarlamanız gerektiğini anlayın, sabırlı olun. Evde sürekli kendi kendine hipnoz tekniklerini kullanın. Tüm gücünüzle, alkolün cazibesini bir kenara bırakın.

İstekler geri döndüğünde ve hastayı alt ettiğinde:

alkol bağımlılığının olumsuz sonuçları
 • Nefes egzersizleri iyi yardımcı olur (oksijen beyne girer ve alkollü arzu saldırısının şiddetini azaltır).
 • Hastalıkla günlük olarak savaşın, kendinizi iyileştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmayın.
 • Güçlü bir iç çekirdeğe sahip olduğunuzu aşılamalısınız, her türlü içme girişiminizi engelleyecektir ve tedavi başarılı olacaktır. Bu, kendi başınıza alkol almayı bırakmanıza yardımcı olacaktır!

Sarsıntıyla değil, yavaş yavaş ama sürekli olarak sağlıklı bir yaşam sürün. Böylece tedavi daha verimli olacak ve evde tamamen bağımsız olarak içmeyi bırakmak mümkün olacak. Bir buhar odası ile hamamın sık sık ziyaret edilmesi zarar vermez. Banyodan sonra, tercihen balla biraz çay içmek iyidir!

Unutma!Evde kendi başınıza içmeyi bırakmak en iyisidir, diğer yöntemler yardımcı yöntemlerdir.

Bu kuralların basit ve evde mevcut olduğuna bakmayın. Terlemeniz gerekecek, ancak böyle bir tedavi kesinlikle beş ila altı ay içinde sonuç verecektir. Güven bir yıldan daha erken gelmeyecek! Alkol arzusu ortadan kalkacak, alkolden vazgeçme gerçek olacak.