Antibiyotik aldıktan sonra ne zaman alkol içebilirsiniz?

Herkes bilir ki hiçbir koşulda alkollü içkiler ve antibiyotikleri birleştirmemelisiniz, ama şimdi, tedavi süreci tamamlandı ve son hap alındı ​​ve antibiyotik aldıktan sonra ne kadar süre güçlü alkol içmenin mümkün olduğu belli değil mi? Birkaç gün beklemeli miyim yoksa o akşam birkaç bardak alabilir miyim? Bu soruyu cevaplamak için antibakteriyel ilaçların ve alkollü içeceklerin vücuda nasıl etki ettiğini ve içmenin sağlığa zarar vermemesi için tedaviden ne kadar sonra geçmesi gerektiğini daha ayrıntılı olarak anlamanız gerekir.

Antibiyotik tedavisinden kaç gün sonra alkol içebilirsiniz?

antibiyotik alırken alkol alabilir miyim

Bu gruptaki ilaçlar, vücudun kendi başına baş edemediği iltihaplı hastalıkların tedavisi için reçete edilir. Antibiyotikler patojenlere saldırır, hücresel yapılarını yok eder, böylece hastalık geriler ve hasta daha iyi hisseder.

Ancak antibakteriyel ajan almanın başka bir yönü daha vardır. Vücuttan atılmaları tamamen karaciğere düştüğü için ciddi bir darbe alması gerekir. Uzmanlar ayrıca, antibiyotik tedavisi sırasında alkol tüketen kişilerde, tamamen alkolden vazgeçen hastalara göre tedavinin etkinliğinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu kanıtladı.

Her şey tedavi için kullanılan ilaca bağlıdır. Bu soruyu doktorunuzla kontrol etmeniz en iyisidir. Her zamanki yaşam tarzınıza ne kadar zaman geçtikten sonra alkollü içecek alabileceğinizi size ayrıntılı olarak anlatacaktır. Bir doktora başvurmak mümkün değilse, ilaca ilişkin talimatları dikkatlice inceleyebilirsiniz.

Orada işaretlenmelidir:

 • Tedavi süresi;
 • Bu ilaç etanol ile uyumludur;
 • Terapi bittikten sonra bile alkol almamanız gereken dönem.

Yasak genellikle üç ila yedi gün sürer. Her şey ilacın türüne ve vücuttan atılma süresine bağlıdır.

Ek açıklamada bir ilacın alkolle uyumluluğuna ilişkin bilgi bulunmuyorsa, bu, tedavinin bitiminden hemen sonra içmeye başlayabileceğiniz anlamına gelmez.

antibiyotik alırken alkol tüketimine izin verilir mi

Her halükarda, ilacın kalan bileşenlerinin vücuttan ayrılması için en az bir gün beklenmesi önerilir.

İlaç talimatlarında etil alkol ile etkileşimden bahsedilmese bile, antibiyotiklerden hemen sonra yine de alkol içmemeniz gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, hastalıktan sonra hala olgunlaşmamış olan vücuda zarar verebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Hangi antibiyotikler asla alkollü içeceklerle birleştirilmemelidir?

Doktorların tüm yasaklarına rağmen, antibakteriyel ajanlarla tedavi gören bazı hastalar yine de güçlü içecekler içmeyi başarıyor. Aynı zamanda, olası sonuçları bile düşünmezler ve doktorların tüm yasaklarının gereksiz bir önlemden başka bir şey olmadığı gerçeğine atıfta bulunurlar. Aslında, alkol ve ilacın aynı anda kullanılması hastanın refahını hiçbir şekilde etkilememişse, bu her şeyin vücutta iz bırakmadan gittiği anlamına gelmez.

Etil alkol ve ilacın bileşenleri doğrudan etkileşime girmeyebilir, ancak etanol ilacın terapötik özelliklerini ve tedavinin etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir. Hastalık hiçbir yerde gerilemeyecek ve karaciğer ve boşaltım sisteminin diğer organları üzerinde yüksek bir yük oluşturacak ek bir tedavi süreci gerekli olacaktır.

Alkollü içecek içmenin kesinlikle yasak olduğu bir grup antibakteriyel ilaç da var. Alkol ile uyuşmazlığa ilişkin bilgiler, bu ilaçların açıklamasında belirtilmiştir, ayrıca hasta, ilacı reçetelemekten sorumlu ilgili hekim tarafından bu konuda uyarılmalıdır.

Etil alkol ile tamamen uyumlu olmayan ilaçlar şunları içerir:

antibiyotik ve alkolün uyumluluğu
 • Tetrasiklinler.Çeşitli bulaşıcı hastalıkların tedavisinde tıbbi uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadırlar.
 • Levomycetins.Bu gruptaki ilaçlar tek başlarına ciddi yan etkilere neden olabilir ve güçlü içecekler ile aynı anda kullanılması ilacın toksik etkisini artırabilir.
 • Lincosamides.Bu antibiyotikleri alırken alkol almak, merkezi sinir sistemini ve karaciğeri olumsuz etkiler.
 • Aminoglikozitler.Diğer ilaçlarla iyi sonuç vermeyen en güçlü antibakteriyel ajanlardan bazıları. Bu ilaçlarla tedavi sırasında güçlü içecekler içmek kategorik olarak kontrendikedir.
 • Sefalosporinler.Bu ilaçların güçlü içeceklerle aynı anda kullanılması nedeniyle disülfiram benzeri bir reaksiyon meydana gelebilir. Kişi, sağlığında önemli bir bozulmaya yol açacak şiddetli zehirlenme belirtileri yaşayacaktır.
 • Anti-tüberkülozantibiyotikler.
 • Makrolidler.Bu maddelerin etanol ile etkileşimi beyin ve karaciğer üzerinde güçlü bir toksik etkiye sahiptir.
 • Cüzzam tedavisinde kullanılan
 • Antibiyotikler.

Bazı antibakteriyel ilaç grupları vardır, ek açıklamaları bunların etil alkol ile nasıl etkileşime girdiğini göstermez.

Bu ilaçlar şunları içerir:

 • Antifungal ajanlar;
 • Penisilin ilaçları ve diğerleri.

Kullanım talimatlarının bu ilaçların alkolle birleştirilmesinin etkileri hakkında bilgi içermemesi, bunların kombinasyonuna izin verileceği anlamına gelmez. Her bir kişinin vücudunun benzersiz olduğu ve alkol ve antibakteriyel ajanların kombinasyonundan sonra birinin güvenli ve sağlam kalacağı ve birinin büyük risk altında olacağı dikkate alınmalıdır.

antibiyotiklerden sonra ne kadar süre alkol içebilirsin

Peki antibakteriyel ilaçlarla tedaviden ne kadar sonra alkol almaya gücünüz yetiyor? Her şey antibiyotik türüne ve hastanın fiziksel durumuna bağlıdır. Ek açıklama, ilacı alırken alkol içmenin yasak olduğunu gösteriyorsa, bu nedenle, ilacın kalıntı bileşenlerinin vücuttan tamamen çıkarılmasını beklemek daha iyidir. Bu genellikle yaklaşık iki hafta sürer, bu nedenle sert içeceklerle bu sürenin sonuna kadar beklemek daha iyidir.

Bir tıbbi ürün için talimatlar, etanol ile etkileşiminin özelliklerini göstermiyorsa, tedavinin bitiminden sonra en az üç gün alkollü içecek içmemek yine de daha iyidir.

Başka sorularınız varsa, doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. Bir veya daha fazla antibakteriyel ilaç alırken alkol tüketmenin mümkün olup olmadığını ayrıntılı olarak açıklayacak ve size tedavi bitiminden ne kadar sonra alkollü içecek içmemenin daha iyi olduğunu söyleyecektir.

Birleştirmenin olası sonuçları

Antibiyotiklerden sonra alkol almak istenmeyen semptomlara ve vücutta olumsuz yan reaksiyonlara neden olabilir. Gerçek şu ki, vücuttaki etanolün parçalanmasını engelleyebilecek bir dizi antibiyotik var. Bu nedenle asetaldehit dokulardan ve organlardan atılmayı bırakır ve içlerinde birikmeye başlar.

Bu durumda, vücut zehirlenir ve kişi acı verici zehirlenme belirtileri yaşar:

antibiyotiklerle alkol almanın olumsuz sonuçları
 • Bulantı ve kusma atakları;
 • Ağrı kesicilerin bile gideremediği dayanılmaz bir baş ağrısı;
 • Baş dönmesi;
 • Nefes almada güçlük;
 • Göğüs ağrılarına basmak;
 • Cilt kızarıklığı;
 • Terleme;
 • Kan basıncında yükselme veya düşüş.

Bu, içki ve uyuşturucuyu birleştirmenin korkunç sonuçlarının tam bir listesi değildir.

Bugüne kadar klinik çalışmalarda sadece az sayıda antibiyotiğin etanol ile uyumsuz olduğunun gösterildiğini hatırlamak önemlidir. Gerisi ya henüz tam olarak anlaşılmadı ya da şüphe içinde kalıyor.

Her halükarda, kişi aşırı içmenin tedavi sürecini olumsuz etkilediğinin farkında olmalıdır. Etanol, ilaçların normal emilimine müdahale eder ve etkinliklerini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, terapi sırasında, en zayıfı bile olsa her türlü alkolü almayı reddetmelisiniz.

Bu, istenmeyen yan etkilerden kaçınmanıza ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, hiç kimse aynı anda alkol ve antibakteriyel ajan alımının belirli bir kişinin sağlığını nasıl etkileyeceğini kesin olarak söyleyemez.