Bir alkolik içkiyi bırakmaya nasıl yardım edilir

Size basit ve etkili bir stratejinin sırlarını anlatacağız. Alkolizmle başa çıkmaya, bir kişiyi alkol için yer olmayan tam bir hayata döndürmeye yardımcı olacaktır. Önerilerimizin temel koşulu bunların uygulanmasıdır.

Alkolizm, yılda binlerce can alan küresel bir sorun haline geldi. Kişi her geçen gün nasıl daha çok kullandığını fark etmez. Akrabalar hastayı tedavi için ikna etmeye çalışırlar, ancak kural olarak alkoliklerin içmeyi bırakmasına nasıl yardım edeceklerini bilmiyorlar. Deneyimli uzmanlar merkezimizde çalışır, birçok bireysel faktörü dikkate alarak tedaviyi seçerler.

bir alkolik içkiyi bırakmasına yardım etmek

Akrabaların duygusal istikrarı neden önemlidir?

Alkolizm, kişiliğin bozulmasına, toplumla bağlantı kaybına yol açar. Bağımlıların çoğu kendilerini hasta olarak görmüyor, isterlerse içkiyi bırakacaklarına söz veriyorlar. Kişi ailesine ve topluma karşı sorumluluk duygusunu kaybeder. Tedaviler ikna edilir, tehditler göz ardı edilir veya saldırganlığa yol açar.

Bir bağımlıyla uğraşırken, bir akraba veya sevilen biri olarak duygusal olarak dengeli olmalısınız. Depresif bir durumdaysanız, gergin, saldırganlık gösterin, o zaman alkolik bir şeye pek yardım edemezsiniz. Bir bağımlı ile yaşayan insanların her zaman kendilerinden başlamalarını şiddetle tavsiye ederiz. Durumunuza iyi bakın, kendinizi toparlamaya çalışın, duyguları kontrol edin.

Hangi yöntemler zamanınızı boşa harcamaya değmez

Akrabalar bir hastayı içkiyi bırakmaya ikna edemediğinde, çaresizlikten çoğu zaman etkisiz tedavilere başvururlar. Akrabalar, çok popüler hale gelen medyumlara, komplocu büyükannelere, şifacılara yöneliyor. Etanolün etkisiyle hastanın vücudunda hangi değişikliklerin meydana geldiğini anlamayarak, bir seansta hastalıktan kurtulmaya söz veriyorlar. Hizmetler için "uzmanlar" çok para alır.

Bu arada alkolizm sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel bağımlılığa da neden olur. Bu, uzun vadeli karmaşık bir tedavi gerektirir. Bir seansta ondan kurtulmak mümkün olmayacak - alkol için özlem kafanın derinliklerinde oturuyor.

Geleneksel ilaçlar bağımlılığı iyileştirmez. Vücudu temizlemek için ilaç tedavisi kullanımıyla aynı etkiyi verirler. Bu tür yöntemler sadece aşırı içkiyi önlemenin bir yolu olarak düşünülebilir.

Kodlama popüler bir teknik haline geldi. İlaçların verilmesinden veya hastanın bilinçaltı üzerindeki etkisinden oluşur. Pek çok bağımlı bu prosedürü uyguladı, ancakistatistikleri hayal kırıklığı yaratıyor: Alkoliklerin yalnızca% 1'i ayık bir yaşam tarzı sürmeye başladı.Hastalığın farkındaydılar ve motivasyonları vardı, yani kodlamanın etkisi kendi alkolizmden kurtulma arzularından kaynaklanıyordu.

Sohbet, bağımlısı motivasyon

Alkolizm hastaları alkolün bir sorun olduğunu düşünmezler. Doktora gitmezler, yakınlarının sözlerine tepki göstermezler. Çoğu zaman, gözyaşları, tehditler bir kişi üzerinde işe yaramaz. Zihinsel bağımlılık düşünceyi, insanlara karşı tutumları değiştirir. Hastalar sağlıklı olduklarına inanıyorlar, içmeyi bırakmaları gerekmiyor.

Bir kişinin karmaşık tedaviyi kabul etmesi için motivasyona ihtiyaç vardır - bir müdahale. Bir aile konseyinde terapiye teşvik edilebilirsiniz. Hastaya bağırmaya, alkol içmekle suçlamaya gerek yok. Şunları anlayabilmesi önemlidir:

 • akrabalarınızın iyiliğini kaybetmemek için belirli kurallara göre yaşamalısınız;
 • manipüle edilemez, aldatılmış akrabalar;
 • Terapiyi kabul ederseniz, sevdikleriniz tamamen iyileşene kadar desteklenecektir.

Alkolik, eğer içmeye devam ederse, tüm sorunlarla yüz yüze gelmek zorunda kalacağını anlamalıdır. Aldatma durumunda, akrabalar artık sponsorluk yapmayacak, örtbas etmeyecek, yardım etmeye çalışmayacak, içmek için rahat koşullar yaratmayacak.

Alkolizmin karmaşık tedavisi

Bağımlılıktan kurtulmanın en etkili yolu kademeli terapidir. Narkologların, psikologların, psikoterapistlerin katılımıyla yapılan karmaşık tedavi sayesinde on binlerce insan hastalığı atlattı, eski hayatına döndü, ailesini yeniden inşa etti. Terapi 3 ana aşamayı içerir: detoksifikasyon, rehabilitasyon, sosyal uyum.

Detoksifikasyon

Alkol içerken, kanda etil alkolün zehirli bozunma ürünleri birikir. Vücudu zehirler, tüm organların ve sistemlerin çalışmasını bozarlar. Temizlik için detoksifikasyon yapılır. Ayrıca tıkanmadan çıkmak, yoksunluk belirtilerinin giderilmesi için de gereklidir.

İnfüzyon terapisi, donanım teknikleri kullanarak temizler. Detoksifikasyon yöntemi, kullanım süresinin uzunluğuna, zehirlenme derecesine, eşlik eden hastalıklara ve hastanın genel durumuna bağlıdır. Damlatıcılar genellikle şunları içerir:

 • salin solüsyonları;
 • vitaminleri;
 • yatıştırıcılar;
 • hepatoprotektörler;
 • diüretikler;
 • psiko-duygusal arka planı normalleştirmek için ilaçlar, kalp ve kan damarlarının çalışmasını destekler.

İşlemden sonra kişi fiziksel acıdan kurtulur, ancak psikolojik bağımlılık devam eder, bu nedenle daha ileri tedavi (rehabilitasyon) gerekir.

Hastanın isteği üzerine, karmaşık tedaviye kodlama yöntemlerinden birini dahil ediyoruz. Bu, hastalıkları tedavi eden bir "sihirli değnek" değildir. Hastanın rehabilitasyon sırasında bağımlılık olmadan yaşamayı öğrenmesine yardımcı olur.

Rehabilitasyon

Bir kişi iyileşmesi için bir rehabilitasyon merkezine gönderilir. Bir kurum seçerken, kliniğin bağımlıların tedavisi için belgelere sahip olup olmadığını, hangi kurtarma programlarını kullandığını dikkate almak önemlidir. Rusya'da kendi terapi yöntemlerini sunan birçok kuruluş var. Etkili rehabilitasyon yöntemleri kullanıyoruz, tıbbi faaliyetlerde bulunma yetkisine sahibiz.

Doktorlar, kurtarma programlarını ayrı ayrı seçerler. En popüler olanları 12 Adım, Daytop, Terapötik Topluluktur. Bunlar, 50 yılı aşkın süredir şiddetli alkolizmden kurtulmaya yardımcı olan etkili yöntemlerdir. Tüm dünyada kullanılmaktadırlar.

Merkezde kalma süresi yaklaşık 4 ila 6 aydır (ancak tam kursu tamamladıktan sonra sonuç garanti edilebilir). İstatistiklere göre, iyileşme yüzdesi 5 aydan daha kısa bir süre tedavi ile azalmaktadır. Rehabilitasyon sırasında doktorlar:

 • hastayı "yeniden programlayın";
 • düşünceyi dönüştürür;
 • hayatta yeni bir anlam bulmaya yardımcı olur;
 • 'e alkolsüz yaşaması öğretilir.

Bu aşamada geçmiş bir yaşamın hatalarını fark etme, akrabalardan af dileme fırsatı vardır. Alkolizmin çözülmesi gereken bir sorun olduğunu anlamak çok önemlidir.

Rehabilitasyon döneminde, alkolizm tüm aile için bir sorun olduğu için sadece bağımlılara değil akrabalara da yardım sağlıyoruz.

Sosyal uyum

Merkezden döndükten sonra aynı derecede önemli bir kurtarma süreci başlar. Bir kişi kendi üzerinde çalışmaya devam eder - bir sosyal uyum dönemi geçer. Merkezde hasta dış dünyadan ve sorunlardan sınırlıdır, ancak eve döndüğünde bir korku kompleksi vardır.

Bunlardan biri toplum korkusu. Hastanın kurum içinde yalnızca doktorlar ve alkolizm tedavisi gören kişilerle iletişim kurması gerçeğiyle bağlantılıdır. Rehabilitasyondan sonra, alkol içtiği tanıdık çevresine geri döner. Tekrar bağımlılığa döneceği korkusu ortaya çıkıyor ve bu mantıklı, çünkü kişi tekrar evde. Psikologlar, döndükten sonra bireysel veya grup seanslarına katılmaya devam etmek gerektiğine inanıyor.

Toplantılar genellikle haftada 2-3 kez yapılır. Grup, tedavi gören 3-5 kişiden oluşmaktadır. Sosyal uyum yaklaşık 2 ay sürer. Bazı hastalarda bu süre 6-7 aya kadar çıkmaktadır. Sosyal uyum döneminde, "12 Adım" programının ilkelerine dayalı olarak Adsız Alkolikler toplantılarına katılmak son derece önemlidir. Bir kişi kendini güvensiz hissederse, bir çöküşten korkarsa, her gün seanslara gidebilir.