İçmeyi bırakıp ayık olmaya başlamak için 25 pratik ipucu

kendi başına alkol almayı bırakma

Alkolizm sorunu modern toplumun bir belasıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzının aktif tanıtımına rağmen milyonlarca insana dokundu, on binlerce yaşamı mahvetti.

Bu sorun sizi etkilediyse, önceden pes etmeyin.

Alkol kötüye kullanımıyla nereden savaşmaya başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu makaleyi okuyun, içinde kendiniz için faydalı ipuçları bulacaksınız, bunları hayatınızda uygulamaya koyacaksınız, kesinlikle canlı duygularla dolu yeni bir hayata başlayabileceksiniz.

Sorununuzu kabul edin

Bir sorunu kabul etmenin çözümün yarısı olduğunu unutmayın. Sakin bir atmosferde oturun, son zamanlarda nasıl yaşadığınızı, sizi rahatsız eden şeyleri düşünün. İstediğin gibi yaşamanı engelleyen şeyin ne olduğunu düşün. Alkolün sizi aile ve arkadaşlarınızla tam teşekküllü iletişimden mahrum bıraktığını, kariyer gelişiminizi durdurduğunu, refahınızı kötüleştirdiğini kendinize itiraf ederseniz, kullanmayı bırakma arzusuyla uyanırsınız. Ve sonra tüm düşünceleriniz kötü alışkanlıktan kurtulmayı hedefleyecektir. Bilincinizin gücüne güvenin ve ona güvenin.

Sevdiklerinizden yardım isteyin

Bağımlı olduğunuzu ve ailenizin desteğine ihtiyacınız olduğunu itiraf etmekten çekinmeyin. Kalpten bir konuşma yapın, deneyimlerinizi ve değişme arzunuzu anlatın. Merak etmeyin, sizden yüz çevirmezler, onlar da sizin alkol bağımlılığınızdan muzdariptir. Birlikte hastalığınızla başa çıkacaksınız.

Bağımlılığınızı halka itiraf etmekten korkmayın

İnanın bana, alkol bağımlılığı gerçeğini meraklı gözlerden saklamak çok zor, arkadaşlarınızın ve meslektaşlarınızın çoğu bunu zaten tahmin etti. Bağımlılıktan kurtulmaya çalıştığınızı kabul ederek, sağlıklı bir yaşam tarzı başlatma arayışınızda daha da fazla destek alacaksınız.

İçkiyi bırakmayı planladığınızı açıkça beyan edin

Böylece kendinizi gereksiz içki içmeye yönelik cazibelerden ve önerilerden kurtarırsınız. Arkadaşlarınız, herhangi bir tatili alkolle kutlamanızı önermeyi bırakacaktır. Büyük olasılıkla, dönüşümünüze bakınca, sağlıklı ve aktif bir yaşamın yolunu da tutacaklardır. Sadece hayatınızı daha iyi hale getirmekle kalmayacaksınız.

Gelecekteki yaşamınızı görselleştirin

Hayal gücünüzle oynayın, gelecekteki hayatınızı alkol bağımlılığı olmadan hayal edin. Hafta sonunu ailenizle birlikte kayak yaparak, çocuklarla kartopu oynayarak, piknik yaparak, patenle nasıl vakit geçireceğinizi düşünün. Alkolizmden muzdarip olmayı bırakırsanız ne kadar mutlu olacağınızı düşünün. Ve eski arzularınızı yerine getirmek ve aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirmek için ne kadar çok boş zamanınız olacak.

Yetkin uzmanlar bulun

Kendi başına içmeyi bırakmak, ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Ne yazık ki bunu çok az insan başarır. Ama pozitif olmaya çalışın ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Bunu yapmak için uzmanlardan nitelikli yardıma ihtiyacınız olacak. Yetkili profesyoneller bulmak için, bağımlılıklarının üstesinden gelmeyi başarmış olanların incelemelerini İnternet'te arayın ve ayrıca en eski güvenilir bilgi kaynaklarından biri olan ağızdan ağza dönün. Bağımlılık tedavisinin geleceğiniz üzerindeki etkisi konusunda endişelenmeyin - böyle bir tedavinin kariyerinizi mahvedebileceği günler çok geride kaldı. Şimdi bu tamamen gizli bilgidir ve tıp etiğinin sırrı ile korunmaktadır. Yardım için hangi doktora başvuracağınızdan emin değil misiniz? Aşağıdaki ipuçlarını okuyun.

Bir uzmandan psikolojik destek alın

Evet, zaten aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız tarafından destekleniyorsunuz. Ancak yetkin bir psikolog bunu profesyonelce yapacak. Psikolojik terapi sırasında, ikinci "ben" inizle de ilgilenecek, sizi alkol bağımlılığına yönlendirmiş olabilecek iç çatışmaları çözeceksiniz. Olası tekrarlamalardan ve sağlıklı, mutlu bir yaşamdan kaçınmak için neden içmeye başladığınızı anlamak ve bu sorunu çözmek önemlidir.

Bir psikoterapistin yardımını ihmal etmeyin

Yetkin bir psikoterapistle çalışmak, bir psikologla yapılan bir terapi seansından daha derin bir şekilde bilinci etkilemeye yardımcı olacaktır. Yetkili bir uzman, bilincinizin dönüştüğü için sizin için doğru programı seçecek ve alkol bağımlılığından vazgeçmeniz daha kolay olacaktır.

Bir narkologla tedaviye katılın

Narkolog, vücudun alkollü içecekleri reddetmesine yardımcı olmak için size ilaçlar yazacaktır. Bundan korkmayın, doktorların tüm tavsiyelerine uymanız herhangi bir zarar vermeyecektir. Ancak vakaların% 90'ında bu tedaviyi görmezden gelmek, bağımlılığın tekrarlanmasına neden olur. Bunu istemezsin, değil mi?

Sabırlı olun

Alkol bağımlılığından kurtulmak için uzun ve zorlu bir yolculuğa çıktınız. Kimse kolay olduğunu söylemedi. Sonucu ayarlayın. Alkol bağımlılığı tedavisi sırasında belirli bir süre acı çektiğinizi ve ardından tam bir yaşamınızı iyileştireceğinizi unutmayın. Ve tedavinin reddedilmesi durumunda, kaos ve bozulma sizi bekliyor.

Özel literatüre kapılın

Alkol bağımlılığını tedavi etmeyi amaçlayan kitapları okuyun. Modern pazar böyle bir literatürle doludur. Bu kitapların çoğu, ondan kendileri geçmiş olanlar tarafından yazılmıştır. Belki okuduklarınızdan ilham alarak bağımlılıktan kurtulmanın oldukça mümkün olduğunu göreceksiniz. Bu sana güç verecek.

Bir ayıklık takvimi oluşturun

Evinizde göze çarpan bir yere, örneğin, bıraktığınız her günü işaretleyeceğiniz buzdolabına bir takvim yerleştirin. Tedavinizden her ayrılmak istediğinizde, takvime bakın, ne kadar zamandır alkolsüz kaldığınızı, ayık bir hayata giden yolun nasıl geçtiğini düşünün.

Kendinize yeni hedefler belirleyin

Örneğin, "Bütün bir yılı alkolsüz yaşamak istiyorum. "Hedefe ulaşıldığında kendinizle gurur duyduğunuzu ve iradenizi hayal edin, gururunuzu şımartın. Alkolizmden muzdarip olduğunuzda, kendinize zarar veriyorsunuz. Ama bu geçmişte kaldı, şimdi kendinizi olumlu duygularla memnun etmelisiniz.

Sağlığınızı kontrol edin

Vücudunuzun kapsamlı bir muayenesini yapın. Alkolizminiz sırasında muhtemelen çeşitli hastalıklar edinmişsinizdir. Görmezden gelme. Amacınız sağlıklı bir sizdir. Vücudunuza verdiğiniz zararı telafi edin, sağlığı geri kazanın. Bu, uzun ve tatmin edici bir yaşamın garantisidir.

Kendinizi yeni bir hobide bulun

Alkol içmeyi bıraktınız ve bol bol boş vaktiniz var. Her şeyi bırakıp içmeye geri dönüp dönmeyeceğinizi düşünmek için daha az zamanınız olması için doldurulmalıdır. Uzun zamandır yapmak istediğin şeyi düşün. Odun yakmak, futbol oynamak, zamanınızı alacak ve sizi alkol arzunuzdan uzaklaştıracak her şey.

Sahneyi değiştirin

Gevşemeniz gerekiyor. Seyahate çık. Tek başına veya bir şirketle farketmez. Sınırlı bir bütçeniz olsa bile birkaç günlüğüne bedeninizi ve ruhunuzu dinlendireceğiniz bir banliyö kompleksine gidebilirsiniz. Negatif ilişkileriniz olduğu için evinizde yaşamak sizin için zorsa, taşınmayı düşünün. Bu arada, evinizde kendinizi rahat hissetseniz bile, şehrin bilmediğiniz bir bölgesinde birkaç aylığına bir daire kiralamayı düşünmelisiniz. Bu, beyninize sizin için yeni bir yaşamın başladığına dair bir sinyal verecektir.

Talihsizlikte arkadaşlarınızla sohbet edin

Sizi tam olarak anlayanlarla iletişim kurmanız gerekiyor. Sıkıntınızda yalnız olmadığınızı, sizinle tamamen aynı duyguları yaşayanların olduğunu anlayacaksınız. Deneyimleriniz hakkında konuşun, nasıl acı çektiğinizi hatırlayın, başkalarının çektiği acılarla ilgili hikayeleri dinleyin. Kesinlikle hepsini tekrar yaşamak istemeyeceksiniz.

Doğru Beslenin

Beslenme, vücudumuza sizi devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Dengeli sağlıklı yiyecekler yemeye başladığınızda, huzurlu bir kanala kanalize edebileceğiniz bir güç dalgası hissedeceksiniz. Örneğin, iş yerinde performansınızı artırın. Ek olarak, vücudu tedaviden kaynaklanan yan etki riskini azaltacak önemli unsurlarla dolduracaksınız.

Kendinize maddi bir hedef belirleyin

Alkol bağımlılığınıza pratik bir bakış açısıyla yaklaşın. Bütçenizin ne kadarını alkol satın almaya harcandığını hesaplayın. Bir iş, onarım veya araba satın almak için bu miktarı biriktirmeye başlayın.

Spor yapın

Bildiğiniz gibi spor, dayanıklılığı azalttığı için kötü alışkanlıklarla pek uyumlu değildir. Herhangi bir spora düşkünseniz, belirli sonuçlar elde etmek isteyeceksiniz. Alkol bağımlılığınız bir engele dönüşecek ve kolayca bırakabilirsiniz.

Aile Sürücüsü Olun

Ailenizi toplu taşıma kullanmaktan kurtarmak istediğinizi duyurun. Artık her zaman ayıksınız ve kiralık bir araba bile sürebiliyorsunuz. Hak yok mu? Bir sürüş kursuna katılın. Sarhoş veya akşamdan kalma araba kullanamazsınız. Bu, her zaman ayık kalmak için başka bir nedendir.

Sakin Olun

Saldırganlık sizi alkol almaya teşvik eder, bu yüzden olumsuz duygulardan kaçınmalısınız. Hala sakin kalmakta zorlanıyorsanız, sakinleştirici için bir reçete alın.

Yeterince uyuyun

Sağlıklı ve sağlıklı uyku, alkolden yırtılmış sinir sisteminizi yeniler.

Entelektüel becerilerinizi geliştirin

Alkol bağımlılığınız sırasında beyin aktiviteniz büyük ölçüde azaldı. Göreviniz, önceki zihinsel aktiviteyi geri yüklemek. Bulmacaları çözün, şiirler öğrenin, belgeselleri izleyin, yeni bilgiler için çabalayın.

Kendinize inanın!

Başarının anahtarı doğru tutumdur. Evet, bağımlılıktan muzdaripsiniz, ama bu geçmişte kaldı. Biraz çaba sarf etmelisin ve sağlıklı, mutlu bir hayat yaşayacaksın.