BİR GÜNDE İÇMEYİ BIRAKMAK MÜMKÜN MÜ?

hangi yolları içmeyi bırakabilirsin

Modern dünyada, alkol kullanımı oldukça kabul edilebilir ve neredeyse tüm yetişkin nüfus tarafından tüketilmektedir. Çocuklar için alkolün mevcut olduğu sık durumlar da vardır, düşük alkollü içeceklerin satışına ilişkin yaş sınırlamalarının olmaması çocuk ve ergen alkolizminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu gerçek sadece korkutucu değil, aynı zamanda insanlığın geleceğini de tehdit ediyor. Alkolün zararı herkes tarafından biliniyor, sağlığa verilen zararın yanı sıra binlerce hayata zarar veriyor: parçalanmış aileler, terk edilmiş hasta çocuklar, çok sayıda trafik kazası. Aynı zamanda, reklamcılık giderek daha çok yeni bir votka çeşidi, yeni bir şarap tadı ve çok daha fazlasını denemeye teşvik ediyor. Alkol üreten birçok yeni işletme kurulur ve bu süreç geri döndürülemez. Evet, alkolün varlığı alkole bağımlı olanların sayısını arttırır, ancak her şeyden önce karar kişinin kendisinde. Sadece bir kişi içip içmeyeceğine karar verebilir. Nitekim reklamlara ve alkol satın alma fırsatına rağmen tatilde alkol alma alışkanlığının bir hastalığa dönüşmemesi gerektiğini herkes anlamalıdır.

Alkolün vücut üzerindeki etkileri

Bir kişinin alkol bağımlısı olması için geçen süre tanımlanmamıştır. Sonuçta, her şey, her bireyin fizyolojik özelliklerine bağlıdır. Bu özellikler şunları içerir: içen kişinin kalıtsal yatkınlığı, cinsiyeti ve yaşı. Kadınlar ve çocuklar alkole erkeklerden çok daha hızlı alışırlar.

Düzenli alkol kullanımıyla insan vücudunda fizyolojik ve duygusal değişiklikler başlayacaktır. Alkol bağımlılığının varlığına tanıklık edenler onlar.

Alkol çok tehlikelidir çünkü ruh üzerinde zararlı bir etkisi vardır, kişi içinde meydana gelen değişiklikleri fark etmeyi bırakır ve bu da bozulmaya neden olur.

Alkol vücuda girdiğinde ne olur? Çoğu alkollü içeceğin bir parçası olan etanol, gastrointestinal sistemden kan dolaşımına girer ve kan onu beyin hücreleri dahil tüm organların hücrelerine taşır. Etanolün sinir hücreleriyle etkileşimi, depresyonlarına neden olur ve bu da tüm organizmanın gevşemesine neden olur. Aynı zamanda ağrı azalır, kişi daha rahatlar, engellenmez, sorunlar o kadar önemli görünmez, bir coşku hissi doğar. Bir kişinin içmesi bu etki içindir. Daha sonra alkol vücuttan atılır ve çürüme ürünlerine dönüşür. Bazıları çok zehirlidir ve akşamdan kalmaya neden olur.

alkol içmeyi nasıl bırakırım

Düzenli alkol kullanımıyla beyindeki fizyolojik süreçler yavaşlar, sinir hücre zarları tahrip olur, kan damarları çok kırılgan hale gelir ve bu da beyin kanamalarına neden olur. Bu süreç durdurulmazsa, serebral korteksin tüm alanları ölmeye başlayacaktır. Bunun sonucu zulüm, ilgisizlik, bencillik, tembellik, kendi hayatları ve sevdiklerinin hayatları için sorumluluk alma isteksizliğinin ortaya çıkması olacaktır.

Bunun sonucunda aileler bu yüzden dağılıyor, kişi işinden kovuluyor ve alkol için dilenmekten suça her türlü yoldan para kazanılmaya başlanıyor.

Zehirlenme diğer organları da hızla yok eder. Her şeyden önce kardiyovasküler sistem, karaciğer ve pankreas etkilenir. Genç ve sağlıklı bir insan bile birdenbire hayatında hiçbir amacı olmayan yaşlı bir adama ve hatta engelli bir kişiye dönüşebilir. Her insan, onu hangi gerçekliğin beklediğinin ve büyük miktarlarda alkolün ne kadar tehlikeli olduğunun farkında olmalıdır. Pahalı seçkin şaraplar bile düzenli tüketilirse vücuda zarar verebilir.

Alkolden ne zaman vazgeçilmeli?

Bir kişi votkasız veya birasız bir hafta sonu hayal edemiyorsa ve sabah uyandığında, dün ne olduğunu hatırlamıyorsa, o zaman gelecek yaşamı düşünmenin zamanı gelmiştir. Yaşamın bu döneminde içkiyi bırakmak o kadar da zor değil. Elbette, bazı insanlar her Pazartesi akşamdan kalmayken içkiyi bırakırlar. Kötü haber şu ki, alkolü tamamen bırakma kararı ancak sağlık bozulduğunda geliyor. Aynı zamanda, kişi yavaş yavaş içmeyi bırakmanın gerekli olduğunu, şirketin davranışı anlamayacağını ve onunla iletişim kurmayı reddedeceğini düşünmeye başlar. Yine de, aniden içmeyi bırakmalısın! Bu bir günde yapılmalı ve geri dönülmemelidir. Yavaş yavaş, ondan hiçbir şey çıkmayacak, yine de içmeye geri dönmek zorundasın, sadece normal bir duruma gelmek çok daha zor olacak.

Ama alkolü bırakmak için çok iyi bir neden olmalı. Motivasyon, zihninizde bile geri dönmemenize yardımcı olacaktır. Birisi olası ciddi hastalıklardan korkarak içkiyi bırakabilirken, diğerleri işten atılmaktan korkabilir. İçmeyi reddetme olumlu duygularla desteklenmelidir, çünkü bir an coşku hissetme arzusu korku hissini bastırabilir. Yaşamın bu döneminde kişinin yakınlarının desteğine ve yardımına ihtiyacı vardır. Aşkları, bağımlılıkla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Ek olarak, bir kişinin hayatında yeni bir uyaran görünmelidir. Sonuçta, eğer bir kişi neşeli bir şirkette içerse, o zaman bu insanlarla iletişim kurmayı reddetmek zorunda kalacak. Buna göre ruh sağlığı için çok acı verici olabilir. Bu nedenle hayatta bir ikame ve yeni bir anlam bulmak gerekir. Bu spor, yeni ilginç bir aktivite, yeni tanıdıklar, aynı zamanda alkol bağımlılığının üstesinden gelen benzer fikirlere sahip insanlarla iletişim olabilir. Sadece bir televizyonun veya bilgisayarın önünde olmak bu etkiyi vermeyecektir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek için bir şeyler yapmalı, bir şeye tutkulu olmalısınız. Ne zaman olacağı önemli değil: kışın veya yazın. Bir kişi bir karar verdiyse, tembelliğe ve içki arkadaşlarından olası mazeretlere dikkat etmeden ona bağlı kalmalıdır.

İçmeyi bırakırsanız ne olur

alkol içmeyi nasıl bırakırım

İçmeyi bırakan insanlar genellikle alkolü bırakma gerçeğinden değil, bunun sonuçlarından korkarlar. Ama bundan korkmamalısın, bu tür korkuların üstesinden gelmeyi öğrenmelisin. İçki içen birçok insan, alkol kullanımının neden olduğu zararı düşünmez bile. Elbette birçok insan, sadece içmenin ve yarını düşünmemenin daha kolay olduğunu düşünüyor. Alkolden keskin bir reddetme, yaşamın anlamını mahrum etmeyecek, aksine tam tersine onu iyileştirecektir. Bir içici tedavinin sonuçlarından korkuyorsa, bir narkologla iletişim kurması için motive edilmesi ve teşvik edilmesi gerekir. Artık bağımlılıktan çok fazla zorluk çekmeden ve sağlığa zarar vermeden kurtulmanıza izin veren çok sayıda teknik var. Örneğin, bir kişiyi kodlayabilirsiniz. Uzmanlara dönersek, her şeyden önce, alkol bağımlılığından sonsuza kadar kurtulmak için samimi bir arzuya ihtiyacınız olduğunu anlamak çok önemlidir. Alkolden aniden kaçınmanın sonuçları görünmeyebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen kişinin bağımlılığın hangi aşamada olduğuna bağlıdır.

Alkolü bırakmak çok kasıtlı bir karardır. Asıl mesele, vücutta geri dönüşü olmayan süreçleri ve zihinsel aktivitenin tahrip edilmesini beklemeden bunu gerçekleştirmektir. Bir kişi uzun süredir kanadaysa, iyileşmesinin kendi başına çok fazla çaba harcaması ve bir uzmanla iletişime geçmesi gerekecektir. Zamanında durursa, tüm imkânlarıyla tüm dünya ona açılacaktır. İçkiyi bırakmak, hayattan zevk almaktan vazgeçmek anlamına gelmez, tam tersine, gerçek neşe ve yaşam dolgunluğunu bulmak demektir.