Doktorların yardımı olmadan: kendi başınıza alkol almayı nasıl bırakabilirsiniz?

Sadece tatillerde değil, işten sonra akşamları da alkolün geleneksel bir misafir haline gelmediği bir aile bulmak zor. Yine de, alkol bağımlılığının sonuçlarından korkan birçok kişi ayıklık yolunu tutmaya çalışıyor.

Bazı durumlarda bu, narkologların yardımına başvurmayı gerektirir. Ancak herkes sorunlarının reklamını yapmak istemez. Evde çözmek oldukça mümkün.

Uyarı işaretleri

alkolizmin ilk belirtileri ve semptomları

Gala yemeğinde bir kadeh şarabın tehlikeli bir yanı yoktur. Hatta birçok doktor az miktarda alkolün faydalı olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, bazen alkol, belirsiz bir şekilde bir kişinin hayatının bir parçası haline gelir.

Bir dizi işarete dayanarak, sarhoş edici içeceklerin kullanımının tedavi gerektiren kötü bir alışkanlık haline geldiğini belirlemek mümkündür.

Tehlikeli belirtiler şunları içerir:

 • haftada 2 defadan fazla alkol almak;
 • sebepsiz yere veya işten sonra rahatlatıcı bir çare olarak alkol almak;
 • içki içmeyenleri başka bir doz alkol almadan memnun eden şeylerden zevk alamama;
 • böyle alkollü içecekler içmeksizin;
 • karartmalar;
 • alkolsüz ruh hali, çatışma ve saldırganlık;
 • içki içtikten sonra kontrol edilemeyen davranışlar, ayık durumda olan bir kişi için alışılmadık uygunsuz eylemlerde bulunma;
 • akşamdan kalma bir içki arzusu.

Bu işaretler, halihazırda bir hastalık haline gelen alkolizmin ilk aşamasını gösterir. Kişi işe gidebilir, normal bir yaşam sürdürebilir, başarılı ve saygın bir kişi olabilir ve aynı zamanda alkole bağımlı olabilir. Çoğu zaman, içici, bu aşamada zaten tedaviye ihtiyacı olduğunun farkında değildir.

Kurtarmak mümkün mü

Problemi zamanında tanımak ve onunla ilgilenmeye başlamak önemlidir. Bağımlılık belirtileri, içen kişiyi ve çevresindekileri uyarmalıdır. Sarhoşluğun düzenli hale geleceği anı beklemeyin. Bir alkolik kendini kontrol etmeyi bıraktığında, sadece bir narkolog ve ilaç yardımcı olacaktır.

Önemli!Çoğu durumda alkolizmin ikinci aşaması uzman tedavisi gerektirir.

Kliniğe gitmek hoş bir olay değil. Bu bir devlet kurumu ise, hastalık iş yerine bildirilir, ardından kariyer basamaklarını tırmanma ve iş bulma konusunda sorunlar olabilir. Bir narkolog tarafından tedavi, yaşam için bir leke haline gelir.

Alkol tüketiminin belli belirsiz bir alışkanlığa dönüştüğünü ve yakında bir hastalığa dönüşebileceğini fark eden bir kişi, durumun kötüleşmesini beklemeden derhal harekete geçmelidir.

Nasıl sonsuza kadar vazgeçilir?

evde alkol içmeyi nasıl bırakabilirim

Bağımlılıktan kurtulmak zordur. Bunun için alkoliğin kendisinin tedavi olmak istemesi ve güçlü bir karakter göstermesi önemlidir.

Doğrudan kliniğe gitmeye veya kodlama gibi ciddi prosedürlere başvurmaya gerek yoktur. Alkolizm için birkaç popüler ev tedavisi vardır.

Koşullu refleks tedavisi

Bu yöntem, aktif maddesi alkole negatif reaksiyona neden olan farmasötiklerin kullanımına dayanmaktadır.

Bu tür araçlar kendi başlarına zararsızdır. Bununla birlikte, alkollü içeceklerle kombinasyon halinde, bir dizi rahatsız edici semptomlara neden olurlar: baş dönmesi, kan basıncında düşüş, mide bulantısı, hatta bazen kusma.

Önemli!Alkolizm için eczane ilaçlarını kullanmadan önce, yan etkileri ve kontrendikasyonları öğrenmelisiniz.

Bu araçlar iyi çalıştı. Güçlü içeceklerin hayranları, uyuşturucu bırakıldıktan sonra sonunda tamamen alkolü bırakır. Alkol kokusu bile olumsuz bir tepkiye neden olur. İlaçları eczaneden reçetesiz satın alabilirsiniz.

Alternatif tedavi

Bu tür bir tedavi, öncelikle kendi kendine hipnoza dayanır ve sihir ritüelleri yürütmek ve komploları okumaktan oluşur. Hasta öteki dünyaya inanıyorsa alternatif terapi etkili olacaktır.

Alkol iyileştirme hizmetleri genellikle şifacılar tarafından sunulur. Bununla birlikte, içen kişi ritüeli kendi başına yapabilir veya yakın arkadaş veya akrabalardan yardım isteyebilirsiniz.

Uzmanlar bu bağımlılık tedavisi yöntemi hakkında şüpheci. Bununla birlikte, alışılmadık yollarla iyileştirilenlerin incelemelerine bakılırsa, inanç mucizeler yaratabilir.

Psikolojik Edebiyat

alkol içmeyi nasıl bırakırım

Psikolojik yardım alkolizm tedavisinde etkilidir. Bir uzmanlık merkezine gitmenize veya bir psikologdan randevu almanıza gerek yok. Bugün doğru literatürü bulmak yeterli.

Birçok yazar bu konuya başvurmuştur. Her birinin alkolizm tedavisine kendi yaklaşımı vardır. Kitaplar, hastalığın sonuçlarını ve yıkıcı alışkanlıktan nasıl kurtulacağına dair tavsiyeleri özetlemektedir.

Bu türdeki en popüler yayına Alain Carr'ın "İçmeyi Bırakmanın Kolay Yolu" deniyor. Yazarın okuyucularının kurtulmasına yardım ettiği tek kötü alışkanlık sarhoşluk değildir. Ayrıca obezite ve sigara ile mücadele üzerine çalışmalar da yazdı.

Popüler motivasyon kitapları arasında Roy Escapa'nın Drinking to Stop Drinking, Terence T. Gorski'nin Staying Sober - A Guide to Preventing Relapse ve diğer pek çok kitabı bulunmaktadır.

Sonuçsuz tedavi

Bağımlılığı tedavi ederken 2 noktayı dikkate almak önemlidir: tedaviye zarar vermeyin ve sonrasında bağımlılığa geri dönmeyin.

Önemli!Alkolizm tedavisi sırasında herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bir doktora görünmelisiniz.

Paradan tasarruf etmek için alkolden nefret eden ilaçların bazıları yerine aynı eylemin halk ilaçlarını kullanın. Clefthoof otu, Lobel'in Karaca otları, koç koçu ve diğer otlar yiyecek ve içeceklere eklenir.

Bunlar, minimum miktarlarda bile ölümcül olabilen zehirli bitkilerdir. Halk ilaçlarından kekik, pelin, kantaron, nergis ve kediotu gibi şifalı bitkiler kabul edilebilir.

Kötü bir alışkanlığa geri dönmemek için onu yararlı bir alışkanlıkla değiştirmeniz tavsiye edilir. İlginç bir aktivite alkol düşüncelerinden uzaklaşacaktır. İlk aşamada herkesin içme arzusu vardır. Alkolik bu konuda kendini suçlu hissetmemeli. Partilere sert içkilerle katılarak bu anın üstesinden gelmek ve irade hissetmemek önemlidir.

İpuçları

Alkoliklerin aşırı içki içmeyle mücadelesine yardımcı olacak birkaç basit ipucu:

 1. Sorununuzu kabul edin.
 2. En ufak bir bağımlılık belirtisinde tedaviye başlayın.
 3. Sabırlı olun: alkolizm tedavisi uzun bir süreçtir.
 4. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım alın.
 5. Sağlığı tehdit eden tedavilerden kaçının.
 6. Kendiniz için heyecan verici bir aktivite veya hobi bulun: el işleri, çizim, spor vb.
 7. Kutlama partilerinden ve içki şirketlerinden kaçının.
 8. Doğru motivasyonu bulun. Psikoloji literatürü, amaca ulaşılmasına yardımcı olacaktır.

İncelemeler

evde kendi kendine içmeyi nasıl bırakabilirsin

Alkolizmle uzmanların yardımı olmadan başa çıkılabileceği gerçeği, eski içki içenlerin sayısız öyküsünde kanıtlanmıştır.

İşte bunlardan biri:20 yaşındayken alkolü denedim ve alkolizm sorunuyla karşı karşıya kalacağımı hiç düşünmedim. Ancak yanılmışım. İlk başta Cuma günleri arkadaşlarımla ve daha sonra hemen hemen her gün içtim. Sadece internetteki irade ve motivasyon videoları alkolizmden kurtulmama yardımcı oldu. İçme arzum olduğunda alkolizmin sonuçlarıyla ilgili bir video izledim. Yavaş yavaş alkol arzusu ortadan kalktı. Şimdi tatillerde kendime biraz alkole izin veriyorum.

Sonuçlar

Bağımlılığı tedavi etmek için önerilen yöntemlerden birini veya tüm yöntemleri aynı anda kullanabilirsiniz. Her şey özel duruma bağlıdır. Asıl mesele, kodlamanın sarhoşluktan kurtulmak için en çok tavsiye edildiği kliniğe acele etmemektir. Böyle bir prosedür her zaman yardımcı olmaz ve sağlık durumunu olumsuz yönde etkiler, bu nedenle sadece aşırı durumlarda buna başvurmak daha iyidir.

Alkolizmi herkes evde kendi başına yenebilir. Elbette bu zor bir testtir ve alkol arzusunun üstesinden gelmek için çok çalışmanız gerekecektir. Ancak sevdiklerinden gelen irade ve destek bu zor durumda yardımcı olacaktır.