Allen Carr'ın "İçkiyi bırakmanın kolay yolu" kitabı: tür, içerik, yorumlar

allen carr içmeyi bırakmanın ne kadar kolay olduğunun yazarı

Birçok ülkede, Allen Carr yöntemlerinin etkinliğini doğrulayacak istatistiksel çalışmalar yapılmamıştır. Ama belki de her sigara içen kişinin en az bir kere "Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu" kitabını okumasını tavsiye eden bir arkadaşı vardır. Çok yardımcı oldu. Daha az popüler olan, İçmeyi Bırakmanın Kolay Yolu. Alkol bağımlılığı konusu çok hassastır. Üstesinden gelmeyi başaran herkes, arkadaşlarına ve tanıdıklarına "Easy Way" kliniğinin kurucusunun çalışmalarını tavsiye etmekten çekinmeyecek.

Yöntem neden benzersizdir

Sigarayı bırakmak Everest Dağı'na tırmanmaktan daha kolay değildir. Ancak benzersiz bir tekniğin yaratıcısı Allen Carr bu efsaneyi çürütmeyi başardı. "İçmeyi Bırakmanın Kolay Yolu" kitabı çıktığında birçok kişi şüphe duydu. Hevesli bir sigara içen, elinde bir sigara tutabilir ve yavaş yavaş nikotinin tehlikeleri hakkındaki düşünceleriyle dolup taşabilir. Bununla birlikte, ağır bir sarhoşluk içinde, "İçmeyi Bırakmanın Kolay Yolu" kitabını coşkuyla okuyan bir kişiyi hayal etmek zordur.

İlginç bir şekilde, Carr'ın ilk olarak sigarayla mücadelede kullanılan ve daha sonra seksenlerin ortalarında yayınlanan yöntemi, tüm bağımlılık türleri için evrenseldir. "Easy Way" kliniğinin eski hastalarından biri böyle diyor.

Hastalığı yenmek kolaydır

Alkolizm, ortadan kaldırılamayan kronik bir hastalıktır. Remisyon mümkündür, tam iyileşme mümkün değildir. Pek çok doktor bu bakış açısına bağlı kalıyor. İçmeyi Bırakmanın Kolay Yolu'nun yazarı, kabul edilen dogmaya karşı çıktı. Ancak Adsız Alkolikler ile rekabet etmiyordu.

Allen carr'ın kitabına göre içmeyi nasıl bırakabilirim

Allen Carr alkolizmin tedavi edilemez hastalıklar arasında sayılmaması gerektiğine inanıyor. Dahası, kliniğinde bir tedavi seansına girerseniz, sadece dört saat içinde bu rahatsızlıktan kurtulmanın mümkün olduğuna inanıyordu. Allen Carr'ın İçmeyi Durdurmanın Kolay Yolu adlı kitabıyla bağımlı, bunun üstesinden gelebilir. Ama her şeyden önce, bu kitabı elinize alacak gücü bulmanız gerekiyor. Bu, düzenli olarak alkol tüketen, ancak kendini alkolik olarak görmeyen biri için o kadar kolay değildir. Ancak kapana kısıldıklarını fark eden ve İçmeyi Durdurmanın Kolay Yolu'nu okumaya karar verenler için geriye kalan tek şey her bölümü dikkatlice ve düşünceli bir şekilde okumaktır.

"Etçil Bitki"

Bu, İçmeyi Durdurmanın Kolay Yolu'nun bölümlerinden birinin başlığıdır. Kitabın içeriğini burada tekrar anlatmayacağız. İşte en ilginç noktalar. Allen Carr'ın The Easy Way to Stop Drinking kitabına ilişkin olumlu eleştiriler, yazarın tarzının hafif ve rahat olduğunu söyler. Kesin kurallar yok. Okuma sırasında samimi ve samimi bir sohbetin yanılsaması yaratılır.

İçmeyi Durdurmanın Kolay Yolu, psikolojik danışmadır. Yazar şaka yollu kitabına dedektif diyor. Sonuçta, bir insanı öldüren bir bağımlılıktan bahsediyoruz.

Etçil bitki - küçük böcekler için tuzak. Alkolün sorunları ve stresi azalttığı yanılsaması gibidir. Carr bu tür karşılaştırmaları İçmeyi Durdurmanın Kolay Yolu'nda yapıyor.

Yazarın hedeflerinden biri okuyucuların sadece bağımlılıktan değil aynı zamanda utançtan da kurtulmalarına yardımcı olmaktır. Karşı konulamaz bir alkol arzusundan muzdarip olan her insan, hayatında en az bir kez kendini absürt bir durumda bulmuştur. Bağımlılık genellikle iş kaybına, aileye ve diğer ciddi sorunlara yol açar.

Allen Carr'ın içkiyi bırakmanın kolay yolu

Allen Carr'ın kitabını açmak yeterli değil. Asıl mesele, bir problem olduğunu kabul etmektir: kendinizden kurtulmak için yeterli güce sahip olmadığınız alkol için özlem. Ancak Allen Carr'ın kitabı, "büyük tatillerde" nadiren içki içenler için de okumaya değer. Bu bir tür önlemedir, gelecekte hata yapmamanıza izin verecek kısa bir kurstur.

Carr, "Alkolik kelimesinden nefret ediyorum, ancak bu nefret bağımlıları kapsamaz. "İçen kişi vicdan sancıları yaşar ve bu, alkol arzusundan kurtulmayı engeller. Carr bilgileri çok doğru bir şekilde sunuyor. Ve bu, kitabının önemli bir avantajı.

Esaret altında

Alkol bağımlılığı esarettir. Belki herkes bu yoruma katılır. Ancak Allen Carr'ın tekniği oldukça sıra dışı. The Easy Way to Quit kitabının yazarı, içenlerin kendilerini içinde buldukları hapishanenin toplumda hakim olan önyargılar tarafından yaratıldığını savunuyor. Genellikle, hastaları alkol içmekten caydırmaya çalışan doktorlar, düzenli içmenin bir sonucu olarak gelişen hastalıkların bir listesini verir. Bu en iyi yol değil.

Evet, içen biri korkunç rahatsızlıkların bir listesini çıkarabilir ve her yudum almak istediğinde ona bakabilir. Ama er ya da geç ve bu çoğu durumda olur, bu korkunç listeyi küçük parçalara ayırıp çöpe atacaktır.

Allen Carr, kitabında ilginç bir örnek veriyor. Doktorun, Kont Monte Cristo'ya hücreye geldiğini ve mahkumu muayene ettikten sonra ona şöyle dediğini hayal edin: "Burada olmak sağlığınızı en iyi şekilde yansıtmıyor, buradan çıkmalısınız ya da en azından daha sık temiz havaya çıkmalısınız. "Monte Cristo, hapishanede olmanın iyi bir şeye yol açmayacağını zaten biliyor. Böyle bir tavsiye aptalca ve faydasızdır. Romandaki mahkum eninde sonunda zindanından çıkacaktır. Ama içen biri bunu yapabilir mi? Sorun şu ki hem tutuklu hem de gardiyan olarak davranıyor.

Allen Carr'ın kitabı içkiyi bırakmanın kolay bir yolunu inceliyor

Alkolikte alkolik, sorunlardan kurtulmaya çalışır. Sarhoşluğun çok ileri gittiğini anladığında, onunla savaşmaya karar veremez.

Doktorlar alkolizmden kurtulmanın imkansız olduğunu ve remisyon yolunun uzun, zor olduğunu ve ayrıca ruhu ve sağlığı olumsuz etkilediğini söylüyorlar. İçen kişi, toplumun yarattığı önyargılar tarafından esir tutulur.

Allen Carr'ın Kuralları

Bağımlılıktan kurtulmak için anlaşılması gereken üç basit şey vardır:

  1. İçki içen kişi, alkol miktarını sınırlayan faktörleri ortadan kaldırmalıdır. Bu faktörlerden biri de alkolsüz tatil ziyafeti yapılmayacağı yanılgısıdır.
  2. Zararını düşünerek sarhoş alkol miktarını sınırlamaya çalışan bir kişi, kendisini Dumas'ın romanındaki mahkum kadar güvenilir bir hapishanede bulur.
  3. Bir alkoliğin duymak isteyeceği son şey ne kadar acınası ve mutsuz olduğudur. Bağımlılıktan kurtulmak için kendinizi dövmeyi bırakmalısınız.

Alkolün faydaları

Allen Carr, kitabında alkolü olumlu yönlerini bulmaya çalışırken çok eleştirmez. Ve yapmıyor. Carr, alkolün olumsuz yanının olumlu yanından daha ağır basmadığını savunuyor. Ancak ısrar ediyor: alkollü içecek içmenin hiçbir avantajı yok. Alkol sistematik olarak iradeyi ve haysiyeti yok eder. Başka etkisi yoktur. 1985 yılında çıkan kitapta yazar, sigarayı acilen bırakma konusunda ısrarcı değil. Allen Carr alkolizm hakkında yazarken de aynısını yaptı. Okurken alkollü içecek miktarını sınırlamayı önermedi. Yöntemin özgüllüğü budur.

Kendinizi kandırmayı bırakın

Tüm alkol bağımlıları yalan söyler. Dürüst olmadıkları için değil. Bunun alkolizm belirtilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik içki içen insanlar sadece başkalarına değil, kendilerine de yalan söyler. Alkol tuzağından kurtulmak için kendinize yalan söylemeyi bırakmalısınız.

Allen Carr, okuyucuların iki liste oluşturmasını önerir. İlk olarak, alkollü zehirlenmenin dezavantajları. Diğerinde, haysiyet. Hem birinci hem de ikinci listeleri derlerken, kendinize karşı son derece dürüst olmanız gerekir.

Beyin yıkama

Allen Carr'ın kitabından ipuçları içmeyi bırakmanın kolay yolu

20. yüzyılda farklı ülkelerde alkol karşıtı kampanyalar yapıldı. Bununla birlikte, alkol reklamcılığı her zaman çok etkili olmuştur. Alkol zevk verir, rahatlatır. Sohbet için birçok ilginç konu var.

Allen Carr bunların hepsinin yanlış anlamalar olduğunu savundu. Nikotin bağımlılığının yalnızca tütün ürünleri üreticileri için faydalı olduğunu savunduğu ilk kitabını yazarken de aynı bakış açısına bağlı kaldı. Alkol reklamcılığına gelince, Allen Carr örnek olarak American Western'leri gösteriyor. Bu tür filmlerin kahramanları zamanlarının çoğunu barlarda geçirirler. Kendilerini ucuz viskiyle pompalamaktan başka hiçbir şey yapmadıkları izlenimi edinilir.

Kitabın okuyucuları birden fazla komediyi örnek olarak hatırlayabilir. Popüler filmlerin alkolik sarhoşluk içindeki kahramanları çekiciliğini kaybetmezler ve hatta kendilerini hayatı bir dizi sorunu çözecek kadar karmaşıklaştırmayan komik durumlarda bulurlar. Şu soru ortaya çıkıyor: "O halde alkolün zararı nedir? "Allen Carr yönteminin temeli, çocukluğumuzdan beri alıştığımız ve gerçeği kabul ettiğimiz sanrıların reddedilmesinde yatmaktadır.

İncelemeler

İşin garibi, birçok ülkenin okuyucuları İngiliz yazarın kitabı hakkında olumlu konuşuyor. Bu incelemeler, 90'lı yıllarda vatanında geleneksel tedavi yöntemlerinin taraftarları tarafından dolandırıcı ve dolandırıcı olarak kabul edilen bir adamın geliştirdiği yöntemin gerçekten işe yaradığını doğrulamaktadır.