İçmek ya da içmemek: Alkol lehinde ve aleyhinde 10 gerçek

alkol lehine ve aleyhine gerçekler

Alkol, geleneksel olarak pek çok tartışma yaratan oldukça tartışmalı bir konudur. İçki içmenin artılarını ve eksilerini düşünün.

Soru içmek ya da içmemek. Bu, alaka düzeyini asla kaybetmeyecek ebedi bir ikilemdir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve doğru beslenmenin yaygınlaşmasının arka planına karşı, bu konu daha da alakalı hale geldi.

Genel olarak, ölçülü alkol - örneğin, birkaç bardak kuru kırmızı şarap - sadece insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aksine bazı organların işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur. Ancak güçlü içecekleri kötüye kullanırsanız, sonuçları en trajik olabilir.

Alkol içmenin temel artıları ve eksileri hakkında konuşalım. Karar senin!

Pro: gerginliği rahatlatır ve azaltır

Ölçülü alkollü içecekler içmek, gerginliği gidermeye ve gevşemeye yardımcı olabilir. Tabii ki, bu sadece birkaç kadeh şarap veya bir kadeh başka bir sert içecek. Alkol lezzetli, besleyici yiyeceklerle birleştiğinde stresi ve kronik yorgunluk semptomlarını gerçekten ortadan kaldıracaktır. Önerilen dozda ne zaman durup duracağınızı bilmek önemlidir.

Eksileri: karaciğer sirozuna neden olur

Çok miktarda alkol içmek birçok organın arızalanmasına neden olur. En çok acı çeken karaciğerdir. Alkol kötüye kullanımı, korkunç sonuçlara yol açabilir. Örneğin, karaciğer sirozuna neden olur. Bu süreç, sağlıklı karaciğer hücrelerinin öldüğü ve yerini fibröz dokuya bıraktığı anlamına gelir. Sonuç olarak, bu beden artık işlevlerini yerine getiremez.

Pro: yaklaşır

Alkol, büyük bir şirketteki bağlantıdır. Hayatınızda ilk kez bulunanların çoğunu görürseniz, o zaman beceriksizlik ve uzun süreli duraklamalar olmadan yapamazsınız. Onlardan kaçınmak, misafirler arasında sıcak dostluklar kurmak ve neşeli bir atmosfer yaratmak için alkol yardımına başvurabilirsiniz. Alkol maratonu düzenlemeye hiç gerek yok. Bir kadeh şaraptan sonra herkes kendini daha rahat hissedecek.

Eksileri: Akşamdan kalma sendromu eşliğinde

alkollü içeceklerin artıları ve eksileri

Alkollü içki içtikten sonraki gün, akşamdan kalma sendromu ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığın hoş bir yanı yok. Tüm gün boyunca olağan yaşam ritminden düşersiniz ve akşamdan kalmanın semptomlarıyla baş etmeye çalışırsınız. Bunlar şiddetli ağız kuruluğu ve dehidratasyon, şiddetli bir baş ağrısı, mide bulantısı, sindirim sistemi ile ilgili sorunlar, gözlerde ağrıdır. Alkol uğruna bu tür fedakarlıklar yapmak tamamen akıllıca değildir.

Artıları: Fransız paradoksu

Sözde Fransız paradoksunu herkes bilir. Fransızlar yeterince yüksek kalorili yiyecekler yerler, şarapla yıkarlar ve nadiren kardiyovasküler sistem hastalıklarından muzdarip olurlar. Şarabın mucizevi etkisi hakkında hala tartışmalar var, ancak gerçek şu ki: ölçülü kuru kırmızı şarap vücut için gerçekten çok yararlı.

Eksileri: sindirimi olumsuz etkiler

Alkol, sindirim sisteminin işleyişini olumsuz etkiler. Bunun nedeni, vücudun sarhoşluğunun meydana gelmesidir ve genellikle onu temizlemek oldukça zordur. Ve dehidrasyon, metabolik süreçlerin bozulmasına ve metabolizmanın yavaşlamasına katkıda bulunur. Bu nedenle alkol içerken yeterince temiz içme suyu içmeye çalışın.

Artıları: kalp ve kan damarları için iyidir

Orta düzeyde alkol tüketimi, özellikle sek kırmızı şarap, kardiyovasküler hastalık riskini yüzde elli azaltır. Amerikalı bilim adamlarının son çalışmalarda ulaştıkları sonuç budur. Bununla birlikte, burada aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü alkol aynı zamanda kan basıncını da arttırır, bu tersine, bu tür rahatsızlıkların nedeni olabilir.

Eksileri: alkol bağımlılığına yol açar

alkollü içecekler lehine ve aleyhine görüşler

Alkolün uyuşturucudan farkı yoktur. Kurnazca bağımlılığa neden olur. Stresi sporla ve aktif bir yaşam tarzıyla değil, alkolle rahatlatmaya alışkınsanız, o zaman bunun tüm sorunların tek çözümü olduğu anlaşılacaktır. Bu görüş temelde yanlıştır. Bağımlılık genellikle böyle gelişir ve bu da alkolizmin nedeni olabilir.

Artıları: Beyin İçin İyi

Bazı araştırmacılara göre, orta dozda alkol beyin fonksiyonunu iyileştirebilir. Kişi akıllıca alkol alırsa, Parkinson hastalığına veya Alzheimer hastalığına yakalanma riski azalır.

Buna karşı: görünüm kötüleşiyor

Alkol kötüye kullanırsanız, görünüşünüzün yakında sizi memnun etmeyi bırakacağı gerçeğine hazırlıklı olun. Her hafta sonu içseniz bile göz altındaki koyu halkalar ve torbalar, donuk cilt, kırmızı gözler ve çökük bir görünüm size garanti edilir. An meselesi.