ALKOL İÇMEYİ KENDİNİZE BIRAKMAK NASIL ETKİLİ VE HIZLI BİR ŞEKİLDE DURDURULUR?

Alkolizm, sistematik alkol kullanımından kaynaklanan hafıza bozuklukları, davranış sorunları, iç organların patolojileri ile karakterize fiziksel ve psikolojik bir bağımlılıktır. Bu nedenle, birçok insan kendi başına alkol almayı nasıl bırakacaklarıyla ilgileniyor. Böyle bir durumda yaşam tarzınızı tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

Bağımlılık nedenleri

Kendi başınıza içmeyi bırakmadan önce, kötü alışkanlığın nedenlerini belirlemeniz gerekir. Ana faktörler şunları içerir:

Alkol bağımlılığı
 1. Psikolojik faktörler. Alkolizmin nedeni yaşam koşullarına uyum sağlamada zorluklar, iradenin zayıflığı, özgüven eksikliği olabilir. Genellikle sorunların nedeni, depresif durumlara ve kişisel sorunlara eğilimdir.
 2. Sosyal faktörler. Reklamcılığın olumsuz etkisi, ulusal gelenekler, aile alışkanlıkları, iyi bir işin olmaması bir kişiyi alkolü kötüye kullanmaya itebilir.
 3. İş veya kişisel yaşamdaki zorluklar. Böyle bir durumda kişi alkol yardımıyla stresle baş etmeye çalışır.
 4. Fizyolojik faktörler veya kalıtsal eğilimler.

Biyokimyasal süreçler sorunlara neden olabilir. Herkes alkol bağımlısı değildir. Büyük ölçüde, zihinsel bozuklukları veya travmatik beyin hasarı olan kişiler buna duyarlıdır. Bazen soruna genetik bir yatkınlık neden olur.

Evde alkolizm tedavisinin olabildiğince etkili olabilmesi için hastanın sorunların farkında olması gerekir. Hastanın arzusu olmadan hiçbir teknik istenilen sonucu vermeyecektir.

Alarm belirtileri

Aşağıdaki endişe verici belirtiler, bir kişinin alkol bağımlılığı geliştirdiğinin kanıtıdır:

 • Alkolle kutlanan bayram sayısında kademeli bir artış. Daha önce bir kişi doğum gününü veya Yeni Yılı bekliyorsa, şimdi özellikle alkol içmek için bir neden arıyor.
 • Sosyal çevrenin değişmesi. Daha önce bir kişi ortak ilgi alanlarına göre arkadaş seçtiyse, o zaman alkol bağımlılığının ortaya çıkmasıyla birlikte, içki içen arkadaşlar arıyor.
 • Olumsuz özellikleri birleştiriyor. Alkolikler meslektaşları, arkadaşları, akrabaları ile iletişimde sorun yaşarlar. Genellikle bu tür insanlar gergin, agresif ve sinirli hale gelir. Ruh hali ancak alkol aldıktan sonra düzelir.
 • Alkol hacmi üzerinde kontrol kaybı. Daha önce bir kişinin durması kolay olsaydı, şimdi bununla ilgili zorluklar var.
 • Sağlık bozuklukları. Aşırı alkol tüketimi çok üzücü sonuçlara yol açar. Bir kişinin sağ tarafında ağrı, uyku bozuklukları, ereksiyon sorunları, ellerde titreme var.

Alkolle ilgili popüler efsaneler

Evde içkiyi bırakmak için bağımlılığı kabul etmeniz gerekir. Ancak birçok insan sorunların varlığını görmezden geliyor.

Alkollü içeceklerle ilgili birkaç yaygın efsane vardır:

 • Alkol içme arzusu her zaman bir tür tatilin varlığıyla haklı çıkar. Ancak alkolsüz kutlayabilirsiniz.
 • Pek çok insan alkolün utangaçlığı gidermeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Ancak, bu sadece kendi kendine hipnozdur. Psikolojik engel ancak kısa bir süre için kaldırılabilir. Bunu, utanç yaratabilecek uygunsuz bir davranış aşaması izler.
 • Bazı insanlar, içmenin stresle veya kişisel sorunlarla başa çıkmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Bu aynı zamanda bir efsaneden başka bir şey değildir.
 • Alkolizm genellikle günlük 50 gr alkol tüketimiyle başlar. Ancak bugün doktorlar kırmızı şarabın faydalarını bile sorguluyorlar. Alkolün vücuda günlük olarak alınması beyin ve karaciğer için geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olur.
 • Pek çok alkolik çaresiz oldukları için içerler çünkü bu konuda hiçbir şey yapamayacaklarına inanırlar. Bu başka bir yaygın yanlış anlamadır.

Başarılı terapinin anahtarı

Evde alkol içmeyi nasıl bırakabilirim? Bu zor bir iştir, ancak yapılabilir. Bunu yapmak için belirli koşulların karşılanması gerekir:

 1. Bağımlılıkla baş etmenin kolay bir yolunu bulmaya hazırlanmak neredeyse imkansız. Fizyolojik patolojilerin ve zihinsel bozuklukların gelişmesiyle karmaşık alkolizm biçimlerini bağımsız olarak ortadan kaldırmak imkansızdır.
 2. Bağımlılıkla mücadele ihtiyacının farkına varmak zorunludur. Bu yapılmazsa tüm tedaviler başarısız olur.
 3. Sabırlı olun ve sevdiklerinizin desteğini alın. Başkalarının asıl görevi, bir kişinin arızalara neden olabilecek durumlardan korunmasını en üst düzeye çıkarmak olmalıdır. Bir kişinin iradesi yoksa, davranışını sürekli izlemek ve sosyal çevresini izlemek gerekir.
İçki içen biriyle iletişimi durdurmak

Yararlı İpuçları

Alkol bağımlılığından kendi başınıza nasıl kurtulacağınız sorusuna cevap vermek için aşağıdaki önerilere uymanız gerekir:

 • Alkol bağımlısı olan kişilerle iletişim kurmayı bırakın. İçki şirketlerini ziyaret etmemelisin. Böyle durumlarda "hayır" demeyi öğrenmek önemlidir. Gerçekte çok zor değil.
 • Bol bol dinlenin. Sağlıklı uyku, mükemmel sağlık ve mükemmel çalışma kapasitesinin anahtarıdır. Böyle bir durumda kişi çok daha az yorulur ve bu nedenle obsesif bir içme arzusu yoktur.
 • Spor yapmak için içeri girin. Bağımlılıkla başa çıkmak için başka bir zevk kaynağı bulmanız gerekir. Mutluluk hormonu egzersiz sırasında üretilir.
 • Stresle başa çıkmanın yollarını bulun. Alkol sorunları genellikle kronik yorgunluk çeken ve sinirlerini alkolle sakinleştirmeye çalışan kişilerde ortaya çıkar. Bağımlılıkla başa çıkmak için bir zevk kaynağı bulmanız gerekir - bunun için masaj, yoga veya boks gibi olabilirsiniz.

Bağımlılık Tedavisi

Bir kişi bağımlılıktan kurtulmaya karar verdiyse, ancak yeterli iradeye sahip değilse, ek yollara başvurmak zorundadır.Alkolden tiksinmeye neden olurlar ve alkolün toksik etkilerinden muzdarip iç organların işleyişini geri kazanmaya yardımcı olurlar.

Tüm alkol bağımlılığı tedavi yöntemleri 2 geniş kategoriye ayrılır:

 1. Halk tarifleri - bunları kendiniz kullanabilirsiniz. Bu tür ilaçlar, bir doktor yardımı olmadan alkol istekleri ile baş etmeye yardımcı olur.
 2. Konservatif tedavi - hastalığın daha ciddi aşamalarında gerçekleştirilir. İlaçlar bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

İlaç tedavisi

Alkolizmin evde ilaçlarla tedavisi karmaşık olmalı ve aşağıdaki sorunları çözmelidir:

İlaç tedavisi
 1. Alkol bağımlılığının ortadan kaldırılması. Bunun için özel tabletler kullanılır. Vücudun alkole tepkisini değiştiren maddeler içerirler.
 2. Çekilme semptomlarını ortadan kaldırmak için araçlar.
 3. Alkolizmin arka planında ortaya çıkan zihinsel bozuklukların giderilmesi için ilaçlar.
 4. Maddenin vücut üzerindeki olumsuz etkileriyle baş eden etanol nötralizasyonu anlamına gelir.

Bu tür araçları kendi başınıza seçmek oldukça sorunludur. Bu, uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Alkol isteklerini hafifleten ilaçlar

Evde kullanılan alkol hapları vücudun etanole tepkisini değiştirmeye yardımcı olur. Bu tür fonlar, alkole karşı tam tahammülsüzlüğe veya alkol içerken öfori durumunun ortadan kaldırılmasına yol açabilir.

Alkollü sarhoşluktan hazzı engelleyen maddeler bazlı ürünler daha hafif etkiye sahiptir. Kişi içmeye devam etse bile öfori hali oluşmaz.

Bu, daha az alkol isteği ile sonuçlanır. Ancak böyle bir maddenin kullanımı ancak kişi bağımlılıktan vazgeçmek isterse sonuç verir.

Bunlar evde alınabilir, ancak deneyimli bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından reçete edilmelidir. Bu ilaçların birçok kontrendikasyonu vardır. Bunlar arasında akut hepatit formu, yoksunluk semptomlarının varlığı, karaciğer yetmezliği bulunur.

Ayrıca, bu tür ilaçların herhangi bir opiat ile birleştirilmesi kesinlikle yasaktır. Bu kombinasyon solunum durması ile doludur. Bu nedenle, bu kategorideki ilaçların hastanın bilgisi olmadan kullanılması kesinlikle yasaktır.

Alkol intoleransının gelişmesine yönelik ilaçlar

Bu tür ilaçların ana etken maddesi, alkolden kodlamak için kullanılan birçok enjeksiyonun ana bileşenidir.

Bu tür fonlar, alkollü içeceklere karşı tam bir hoşgörüsüzlüğe neden olur.Az miktarda düşük alkollü içecek bile ciddi zehirlenme belirtilerine neden olur - mide bulantısı, baş dönmesi, kusma. Bir kişi 40 derecelik 50 g içecek içerse, bu miktar ölümcül olabilir.

Bu nedenle, kendinize bu tür yöntemlerle davranmanız kesinlikle yasaktır. Hastane ortamında uzmanlar tarafından kullanılırlar. Hasta, alkol tüketiminin olası sonuçları hakkında bilgilendirilmelidir. Alkol testi de yapılır. Bunu yapmak için, kişiye mikroskobik dozda alkol verilir, böylece neden olacağı sonuçlardan emin olabilir.

Ek olarak, doktorlar mutlaka hastanın sağlığını değerlendirmelidir. Böyle bir aracın birçok sınırlaması vardır. Bunlara karaciğer yetmezliği, diabetes mellitus ve nöbetler dahildir. Bu tür fonlar hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Yardımlar

Sabit varlıklara ek olarak, evde alkolizm için aşağıdaki uyuşturucular kullanılır:

 1. Metabotropik ilaçlar. Metabolik süreçleri hızlandırmaya yardımcı olurlar ve zehirlenme derecesini azaltmaya yardımcı olurlar. Etkili çözümlerden biri, alkolün vücut üzerindeki etkilerinin süresini ve yoğunluğunu önemli ölçüde azaltan bir ilaçtır. Kullanımındaki tek sınırlama alerjidir.
 2. Psikotropik maddeler. Bu ilaçlar sinir sistemini etkiler ve alkol isteklerini azaltır. Genellikle doktorlar sakinleştiriciler reçete eder. Ek olarak antidepresanlar kullanılabilir. Bununla birlikte, bu tür fonlar birçok yan etkiye neden olur, bu nedenle sadece bir doktor tarafından seçilirler.
 3. Eşlik eden rahatsızlıklarla mücadele için vitaminler ve çareler. Kalp veya karaciğer patolojilerinde uygun ilaçlar gereklidir.

Karmaşık terapi sayesinde, iyileşme sürecini hızlandırmak ve alkol bağımlılığı ile hızlı bir şekilde baş etmek mümkündür.

Halk ilaçları

Evde sert içkiden kurtulma, halk ilaçları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, bu tarifler her zaman ilaçlarla iyi sonuç vermez ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Hamile ve emziren kadınlarda alkolizmin bu şekilde tedavi edilmesi kesinlikle yasaktır. Herhangi bir ürünü kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

En etkili maddeler şunları içerir:

 1. Kekik. Bu bitkinin sakinleştirici etkisi vardır, idrar söktürücü ve analjezik etkiye sahiptir, karaciğerdeki baş ağrılarını ve rahatsızlığı giderir. Bileşim uçucu yağlar içerir, bu nedenle ajan infüzyonlarda az miktarda kullanılır. Miktarı arttırırsanız ve yarım saat sonra alkollü bir içecek içerseniz öğürme refleksi işe yarayacaktır. Bağımlılığı ortadan kaldırmak için prosedürü birkaç kez yapmak yeterlidir. Bununla birlikte, yöntem yalnızca patolojinin ilk aşamalarında sonuç verir.
 2. Lovage. Bu bitkinin günde en fazla 1 çorba kaşığı kaynatma kullanılması tavsiye edilir. Ürün yiyeceğe eklenebilir. Alkol içtikten sonra tıkaç refleksine neden olur. Yararlı bir tentür elde etmek için bitkinin yapraklarının 2 hafta boyunca votka ile aşılanması gerekir. Kompozisyona defne yaprağı da ekleyebilirsiniz.
 3. Defne yaprağı. Bu bitkinin kökleri ve yaprakları votka ile aşılanmalıdır. Ayrıca oraya soyulmuş tohumlar eklemeye değer. Bununla birlikte, büyük miktarda ilacın kanamaya ve iltihaplanmaya neden olduğu unutulmamalıdır.
 4. Kuklacı. Bağımlılık için başka bir etkili tedavi. Ancak votka ile karıştırılması veya içilmesi yasaktır. İnfüzyonu içtikten sonra zaman geçmelidir. Bu bitkinin birkaç saat veya gün süren genel bir toksik etkisi vardır.
 5. Kabak çekirdeği. Bağımlılıkla başa çıkmak için bir bardak hammadde almanız, votka eklemeniz ve 2 hafta beklemeniz gerekir. Bitmiş tentürü içmelisin. Sonuç olarak, mide çalışmasında anormallikler ve kusma ortaya çıkacaktır. Alkol arzusu ortadan kalkacaktır.

Artık evde alkolizmi nasıl tedavi edeceğinizi biliyorsunuz. Bunun için ilaçları ve halk tariflerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, başarılı tedavinin temeli, hastanın bağımlılıkla baş etme arzusudur.