Antibiyotik aldıktan sonra ne zaman alkol içilmeli

antibiyotiklerden sonra ne kadar süre alkol içebilirsin

Laparoskopi sonrası vücudun iyileşmesi, karın cerrahisi kadar uzun olmasa da belirli bir süre alacaktır. Süresi, manipülasyonun türüne (tanı veya tedavi), prosedürün türüne (hangi organın incelendiği), komplikasyonların görünümüne bağlıdır ve 2-4 hafta sürebilir. Bu dönemde, alkol alma nedeni ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere bir dizi farklı olay kişinin hayatında durmaz. Bu nedenle hastalar genellikle laparoskopiden sonra ne zaman alkol alınabileceğini öğrenirler.

Laparoskopi sonrası iyileşme döneminde alkole karşı tutum

Laparoskopik cerrahi türü İçmeyle İlişkili Önemli Adaptasyon Özellikleri
Jinekolojik prosedürler Endovideocerrahiden sonraki adaptasyon döneminde bir kadın mide bulantısı ve şişkinlikle uğraşmak zorundadır. Ağrının başlamasıyla birlikte, doktor steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanımını ve enfeksiyöz inflamatuar bir odaktan şüpheleniliyorsa antibiyotiklerin kullanımını reçete eder. Yumurtalık kistinin laparoskopisinden sonra, bir kadının hormonal arka planı düzeltmek için hormonal ilaçlar içmesi gerekir. Bu nedenle, alkol içeren içeceklere en geç bir buçuk ay sonra izin verilir, çünkü ilaçlar küçük dozlarda alkolle bile kesinlikle uyumsuzdur.
Apandisitin giderilmesi Alkollü içecekler, laparoskopik apendektomiden sonra karaciğere ciddi şekilde zarar verdikleri ve siroz gelişimini tehdit ettikleri için yasaklanmıştır. Ayrıca etanol, tüm sindirim organlarının mukoza zarlarının iltihaplanmasına neden olur. Şişkinlik tehlikesi ve şişkinlik görünümü nedeniyle, bira kullanımı bile yasaktır, çünkü içecek doğal da olsa bir fermantasyon ürünüdür. Artan gaz oluşumunun sonucu dikişler dağılabilir, alkolü ne kadar süre tadabildiğinizden sonra, ilgili hekim her durumda karar verir.
Safra kesesinin çıkarılması Laparoskopik kolesistektomiden sonra, hastalar sadece diyetlerini değil, tüm yaşam tarzlarını önemli ölçüde ayarlamak zorundadır. Vücudun özel işleyiş koşullarına uyum sağlamasına yardım edilmelidir ve bazı ilaçlar ömür boyu sürebilir. Bu nedenle müdahaleden sonra alkole izin verilmez, kesinlikle kontrendikedir, çünkü alkolün parçalanmasından sorumlu olan organ çıkarılmıştır. Tüm doktor gereksinimlerini karşılamadan, olumlu bir sonuç söz konusu

Herhangi bir laparoskopiden sonra başarılı bir rehabilitasyon için, vücudun tamamen iyileşmesi için basit kurallara uymak önemlidir. Alkol tamamen reddedilse bile, hayat bitmez, ancak yeni bir anlam kazanır ve gerçekliğin renkleri daha parlak hale gelir.

haplar ve alkol

Etanol almanın risklerinin en aza indirildiği zaman

Ameliyattan sonra alkol içmek istenmeyen bir durumdur. Bundan sonra olduğu kabul edilir:

 • abdominal cerrahi ilk minimum etanol dozu bir ay sonra alınabilir;
 • diş çekimi - 2-3 gün sonra;
 • apendektomi (pürülan apandisit için) - 2-3 hafta sonra;
 • jinekolojik operasyonlar (rahim fibroidleri veya ektopik gebelik için) - 4 hafta sonra.
 • plastik ve kozmetik ameliyatlar - 3 hafta sonra.

Zaman faktörü, hastanın yaşından ve fiziksel durumundan etkilenir. Apendektomi sırasında ortalama yoksunluk süresi 2-3 hafta ise, o zaman 25-30 yaş arası gençlerde 10-14 gün ve 35 yaşın üzerindeki kişilerde - 1. 5-2 ay olabilir.

Alkol almamak mümkün değilse, doktorunuzla yaklaşık "güvenli" yoksunluk dönemlerini kontrol etmeniz daha iyidir. Bu, her şeyden önce aşağıdaki yaygın işlemler için geçerlidir:

  fıtıklaşmış intervertebral disklerin ve ayrıca kuyruk kemiği yaralanmalarının çıkarılması için
 • omurga;
 • rektum (hemoroid için);
 • tiroid bezi;
 • uzuvların
 • eklemleri;
 • prostat (kanser veya adenom için);
 • testis (varikosel için varikoselektomi);
 • diz bölgesi (diz ekleminde);
 • bacak damarları (varisli damarlar için).

Alkol farklı şekilde etkiler

Ne yazık ki, herkes bir dövme sanatçısının tavsiyesini dinlemiyor. Bu nedenle, sıklıkla çeşitli sonuçlar ortaya çıkar. Zararsız alkol yok. Bazıları şöyle düşünebilir - bir şişe bira veya bir bardak votka içersem ne olur? Dövme yaptırdıktan sonra belirli alkol içeren içecek türlerinin vücudu nasıl etkilediğine bir göz atalım.

Konyak ve viski hayranları, işlemden sonraki birkaç hafta içinde bu içecekleri reddetmelidir. Gerçek şu ki, kan damarlarını genişleterek doğrudan bir etkiye sahip olacaklar. Sonuç olarak, görüntü yarı yarıya daha sönük hale gelebilir. Hasarlı cildin iyileşmesi daha uzun sürer ve yara kanayabilir.

Dövme yaptıktan sonra votka içmek, çizimin bozulmasına ve bulanıklaşmasına neden olabilir. Boya çok güçlü bir şekilde yıkandı. Görünüşte zararsız biraya gelince, onu içmekten de kaçınmanız gerekecek. Köpüklü içecekler, kan basıncında hafif bir artışa katkıda bulunur, bu da lenfleri, daha kesin olarak üretim miktarını etkileyecektir.

Önemli! Alkollü içkiler tüketildikten sonra, dövme yapıldıktan sonra ciltte birkaç gün sert bir kabuk oluşacaktır. Sonuç olarak, cilt tamamen iyileştikten sonra bile kaybolmayacak yara izleri, yara izleri veya yumrular görünebilir.

Alkol ve anestezi

alkol ve anestezi

Anestezi - anestezik ajanların etkisi altında kısa bir süre için doku hassasiyetinin kaybı. Bu tür ilaçlar, sinyallerin beyne ulaşmadığı için sinir uyarılarının iletimini engeller, bu da vücudun ağrılı duyumlar şeklinde tahrişe tepkisinin de olmadığı anlamına gelir.

Lokal anestezi ameliyattan sonra 2, 5 saat daha sürer. Bununla birlikte, alkol içerken, ilacın anestezik etkisi anında kaybolur, anestezik ilaçlarla bile boğulamayan akut bir ağrı atağı gelişir.

Vücudun şok ve ağrıdan korunması gerektiğinde karın cerrahisinde kullanılan genel anestezi ile durum çok daha karmaşıktır.

Anesteziden çıktıktan sonra aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • baş ağrıları;
 • mide bulantısı;
 • kaslarda güçsüzlük veya gerginlik;
 • boğazda
 • rahatsızlık;
 • bilinç bulanıklığı;
 • kan basıncında düşüş;
 • halüsinojenik deliryum.

Anesteziden sonra neden alkol içemiyorsunuz?

Bu kombinasyon, anafilaktik şok ve sinir bozuklukları gibi kritik durumlara yol açabilir. Anestezik ilaçların bırakılma süresi ilacın cinsine, dozuna ve hastanın sağlığına bağlıdır. Kural olarak ana bölge ameliyattan sonraki bir gün içinde, kalan kısım ise 2-3 gün içinde vücuttan çıkar.

anestezi altında alkolün sonuçları

Sonuçları ne olabilir

Tüm antibiyotikler eşit üretilmez: bazıları hafif ve diğerleri daha agresiftir. Aşağıda, sağlıkla ilgili deneyler hariç, kesinlikle doktorun talimatlarına göre alınması gereken ilaç grupları verilmiştir:

 • kloramfenikol;
 • tetrasiklin;
 • nitroimidazole;
 • makrolid;
 • sefalosporin;
 • linkozamid;
 • aminoglikozid.

Kısıtlamalar ihmal edilirse ciddi sağlık sorunları kaçınılmazdır. Karşı karşıya olduğu kişi:

 • kalp krizi;
 • inme;
 • alerjik reaksiyon;
 • doku takviyesi kangrene dönüşebilir.

Biseptol ilacı, etkisi açısından disülfirama benzer (alkolizmi kodlamak için kullanılır). Alkol ile karıştırırsanız, hastanın sıcaklığı yükselir, şiddetli kusma, baş ağrısı eşliğinde kalp çarpıntısı ortaya çıkar. Beyindeki vazospazmdan kanama meydana gelebilir. Sonuç olarak - kalp krizi, koma veya ölüm.

Safra kesesini çıkardıktan sonra alkol alma kuralları

Kolesistektomi sonrası kişi ilk başta kendini iyi hissetmiyorsa, bu alkole izin verildiği anlamına gelmez. Özellikle bu durumda, sarhoş edici içeceklerin sistematik olarak alınması tehlikelidir. Safra kesesi çıkarılmış birçok hastada, vücut kendiliğinden alkole boyun eğmez kusma veya şiddetli ağrı ile tepki verir. Bunun nedeni operasyondan sonra sindirim organlarının aşırı koşullarda çalışmaya başlamasıdır.

Kolesistektominin kendisi, birçok hastayı diyetlerini yeniden gözden geçirmeye ve kötü alışkanlıklardan kurtulmaya zorlar. Ancak bu durumda uzun vadeli remisyon mümkündür ve hipokondriyumda sürekli ağrı olmadan yaşamak mümkün hale gelir.

Safra kesesini çıkardıktan sonra, herhangi bir biçimde ve miktarda alkolü tamamen unutmak en doğrusudur. Ve alkolü hayatlarından tamamen çıkarmayı başaran birçok hasta var. Bununla birlikte, tüm insanlar alkol içmeyi tamamen bırakamaz - sonuçta, Slav kültürünün geleneklerinin çoğu, sert içeceklerin zorunlu kullanımı ile ilişkilidir.

Bu nedenle safra kesesini çıkardıktan sonra alkol içmenin temel kurallarının neler olduğunu, benzer bir durumda ne içebileceğinizi ve ne miktarda içebileceğinizi bilmek önemlidir.

gibi kısıtlamalar, "beyaz karga" başlığı ile kişinin kendi sağlığına zarar vermesi arasında bir uzlaşma haline gelebilir.

Genellikle safra kesesinin çıkarılması, safra kanallarında veya karaciğerde kronik iltihaplanma süreçlerinin gelişmesiyle ilişkilidir. Bu tür hastalıklarda safra kesesinin yokluğu rahatlamak ve her şeyi emmeye başlamak için bir neden değildir. Alkole ek olarak en az 2-3 yaşındaki hastaların yağlı, kızartılmış, tütsülenmiş ve baharatlı yiyecekler alması yasaktır. Kolesistektomiden sonraki bu süre onarıcı kabul edilir ve hasta için özel kısıtlamalarla ilişkilidir.

Safra kesesi çok sık çıkarılır ve böyle bir ameliyattan sonra tam bir hayat yaşamak oldukça olasıdır. Bununla birlikte, böyle bir müdahale, bir kişiye sağlığını daha dikkatli izleme, bir diyete uyma ve alkolü olabildiğince yaşamdan çıkarma ihtiyacını getirir.

Sadece düzenlenmiş bir yaşam tarzı ve bağımlılıkların reddedilmesi durumunda, hasta için sağlıklı uzun vadeli bir remisyon mümkündür. Alkolü ciddi şekilde sınırlama veya dışlama ihtiyacı, birçok insanın zevkle yaşamasını engellemez, sevinç için gerçek nedenler bulmayı tercih eder.

Ne kadar alkol içilmemeli

Etanol kan damarlarını genişletir ve kan dolaşımını artırır, bu da ağızda açık bir yara olması durumunda çok tehlikelidir. İçmek, durdurulması zor olabilen şiddetli kanamaya neden olabilir.

Çıkardıktan sonra, yarada onu enfeksiyondan koruyan bir kan pıhtısı oluşur. Artan kanamayla yıkanabilir ve ardından iltihaplanma önlenemez. Sonuç olarak - seğiren ağrı, şişme, süpürasyon, ateş. Tekrar diş hekimliğine gitmen, irini temizlemen, diş etlerini açman ve antibiyotik içmen gerekecek.

Ayrıca etanol, ağrı kesiciye karşı alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir. Hiç kimse bunu tahmin edemez çünkü her organizma ağrı kesicilere kendi yöntemleriyle tepki verir. En yaygın belirtiler: deri döküntüsü, kaşıntı, ödem, nefes almada zorluk. Anafilaktik şok bile mümkündür.

Sert içeceklerin kullanımının yasak olduğu dönem ayrı ayrı belirlenir. Hasta içmeye başlamadan önce yaranın iyileştiğinden ve kaza sonucu oluşan mekanik hasar durumunda artık kanamadığından emin olmalıdır. Diş etleri sağlıklıdır, şişlik olmaz ve basıldığında ağrı olmaz. Ağızda kokuşmuş, pürülan bir tat yoktur.

Ayrıca, kandaki anestezinin alınmasını beklemeniz gerekir. Bu süreç bir günden birkaç güne kadar sürer: süre enjekte edilen doza, bireysel metabolik hıza ve anestezik türüne bağlıdır. Kural olarak, üçüncü akşama kadar, kandaki ilacın izleri artık kalmaz.

Diş çekimi nispeten zararsız bir işlemdir, ancak ondan sonra bile, özellikle doktor anestezi kullanmışsa, bazı kısıtlamalara uyulmalıdır. Alkol içerken dikkatli olmalısınız - küçük bir kısım bile ciddi sonuçlara neden olabilir.

Alkolün kan dolaşımı üzerindeki etkisi

alkolün kan dolaşımına etkisi

Cerrahi bazen sadece yumuşak dokulara değil, vücudun belirli kısımlarını besleyen kan damarlarına da zarar verir. Olumlu bir sonuçla, geri yüklenirler, bu nedenle hiçbir organ oksijen eksikliği ve fazla karbondioksitten muzdarip olmaz.

Cerrahlar, böyle bir sonucun ancak iyileşme süreciyle ilgili tüm tavsiyelere sıkı sıkıya bağlı kalınarak mümkün olduğunu not eder. Özellikle, bir kişi doktoruna itaatsizlik ederse ve alkol içerse, dolaşım problemleri olasıdır. Alkol, damar yatağının durumunu olumsuz etkiler.

Küçük dozlarda alkolün kan dolaşımı üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna inanılıyor, ancak bu sadece tamamen sağlıklı insanlar için geçerli. Operasyondan sonra durum farklıdır.

Güçlü içeceklerden herhangi birinin küçük bir miktarı bile zararlı olabilir. Doktorlar bunu, etil alkolün etkisi altında düz kas dokusunun keskin bir kasılmaya maruz kalmasıyla açıklar. Başka bir deyişle, arterlerin ve damarların duvarları artan bir ton haline dönüşür. Lümenleri daralır ve içlerindeki kan akış hızı azalır.

Sonuç olarak, hastanın kan basıncı düşer ve dokulara ve organlara oksijen kaynağı bozulur. Bu, ameliyat sonrası iyileşmenin daha yavaş olacağı ve rehabilitasyon süresinin sonsuza kadar uzayacağı anlamına gelir.

Ameliyattan önce alkolün tehlikeleri

Vücutta etanol bulunması sadece ameliyattan sonra değil, aynı zamanda hazırlık sırasında da kabul edilemez. Operasyon, standart kavite kesileri gerektirmeyen modern endovideocerrahi yöntemiyle gerçekleştirilecek olsa bile. Ameliyattan önce alkollü içecek içmek, kalp yetmezliğini ölüm olasılığı ile tehdit eden kardiyovasküler sistemin bozulmasına katkıda bulunur.

Bazı durumlarda, kandaki alkol, ağrıyı hafifletmeden, süresi kısa olan anestezi eylemi ile sorunlara neden olabilir. Bazen hastalar karın boşluğuna müdahaleden önce bira veya başka gazlı içecek içmenin mümkün olup olmadığını sorarlar. Ameliyattan önce bu tür içecekler, mide mukozasının karbon dioksit ile tahriş olmasına katkıda bulunur ve etanol ve anestezi ile kombinasyon halinde mide-bağırsak kanamasına yol açar.

Anesteziklerle manipülasyondan önce alınan küçük dozlarda alkol bile genel anesteziden çok zor bir iyileşmeye neden olur. Şiddetli bir akşamdan kalma semptomları nedeniyle, doktorlar ameliyat edilen kişiyi bilinçlendirmek, deliryum tremens ile savaşmak ve onu anafilaktik şok durumundan çıkarmak zorunda kalacak. Bu nedenle, doktorlar, laparoskopiden sonra yalnızca karbondioksit içermeyen temiz su ve hatta daha fazlası - alkol içebileceğiniz konusunda uyarıyorlar. Özellikle bir yumurtalık kistinin çıkarılmasıyla endovideocerrahiden sonra, olası iltihap gelişiminden korunmak için bir kadına antibiyotik reçete edilebildiğinde.

Postoperatif komplikasyonlar

alkolden postoperatif komplikasyonlar

Tıbbi istatistiklere göre ameliyat öncesi veya sonrası alkol tüketen hastalarda komplikasyon riski çok daha yüksektir. Etil alkol ve anestezi tamamen uyumsuzdur. Anestezi, tıbbi anestezik maddelerin etkisi altında geçici bir doku duyarlılığı kaybıdır. Ana görevleri sinir uyarılarının iletimini engellemektir. Sonuç olarak sinyaller beyne ulaşmaz, dolayısıyla hasta ağrı hissetmez.

Ameliyat sonrası anestezinin etkisi 2-3 saat daha sürer. Ameliyattan sonra biraz alkol alırsanız ağrı kesicinin etkisi anında kaybolur.Ameliyattan önce alkol içilirse benzer bir reaksiyon meydana gelebilir.

Bu durumda, ek anestezi istenen sonucu vermeyecektir.

Vücut için herhangi bir cerrahi müdahale strestir. Ameliyattan sonra alkol almak ciddi sorunlara neden olabilir. Olası komplikasyonlar şunları içerir:

 • baş ağrısı;
 • bilinç bulanıklığı;
 • mide bulantısı;
 • kan basıncını düşürür.

Etil alkolün kanın pıhtılaşması üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Çok kalın yapıyor. Kandaki eritrositler birbirine yapışarak kan damarlarını ve küçük kılcal damarları tıkayan pıhtılar oluşturur. Ameliyattan sonra alkol almak felç, kalp krizi veya kanamaya neden olabilir.

Hastane yatağına cerrahi müdahale gerektiren hayal kırıklığı yaratan bir teşhisle gelen birçok alkolik, kendilerine şu soruyu soruyor: "Ameliyattan sonra ne zaman alkol içebilirsiniz? "Kimse ne zaman olduğunu bilmiyorsa. Bu, özellikle ameliyat öncesi ve sonrası dönemler de dahil olmak üzere hastalık sırasında geçerlidir. Bugün konuya daha ayrıntılı olarak değineceğiz ve son zamanlarda ameliyat geçiren etil alkolün vücut üzerindeki etkisinin fizyolojisini öğreneceğiz.

Ameliyattan sonra

Ameliyattan sonra hastanın vücudunun uzun vadeli yüksek kalitede iyileşmeye ihtiyacı vardır. Bunun için, süreci kolaylaştırmak için genellikle önemli bir ilaç listesi atanır. Sarhoşluk, iyileşme sürecine kabaca müdahale eder, hem vücut hem de bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan olumsuz bir etki yapar ve ilaçlarla etkileşime girer.

Alkol, kanın kalınlaşmasına neden olduğu için, cerrahi işlemlerden sonra bile alınması tehlikelidir - damarları etkiler, cerrahın müdahalesi sonrasında henüz iyileşmemiş damarların trombozu şeklinde korkunç sonuçlara yol açar. Alkol konsantrasyonuna bağlı olarak, hem en küçük kılcal damarlar hem de daha büyük damarlar üst üste gelebilir, bu da kan dolaşımını ve iyileşme süreçlerini önemli ölçüde yavaşlatır.

ameliyat sonrası dönem

Alkol bağımlılarının karaciğer ve böbrekleri işlerinde, genellikle siroz ve diğer kronik hastalıklarla komplike olan ciddi zorluklar yaşarlar. Postoperatif dönemde vücut, güçlü ilaçların bozunma ürünlerini ortadan kaldırmak için zaten önemli bir yüke maruz kalmaktadır. Alkol, ek riskleri önemli ölçüde artırır.

Postoperatif dönemde alkol ve ilaç kombinasyonu, toksinlerin vücuttan atılmasında gecikmeye neden olur. Bu kombinasyonun olumsuz belirtileri şu şekilde ortaya çıkar:

 • kalp ritmi bozuklukları;
 • nefes almada zorluk;
 • terlemede artış;
 • baş dönmesi;
 • kan basıncını düşürür;
 • kafaya kan akıyor.

Çoğu zaman, postoperatif komplikasyonlardan korunmak için, herhangi bir alkollü ürünle kesinlikle uyumsuz olan güçlü antibiyotikler reçete edilir. Genel anestezi ile alkol, merkezi sinir sistemi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve sıklıkla sanrısal durumlara, halüsinasyonlara ve diğer zarar belirtilerine yol açar.

Rehabilitasyon sırasında alkol

Diğer cerrahi prosedür türlerinde olduğu gibi, laparoskopiden sonra her türlü alkol içmek özellikle tehlikelidir. Bu özellikle jinekoloji alanında geçerlidir. Postoperatif ağrı ve inflamasyonun ortaya çıkmasıyla ilişkili endovideocerrahi manipülasyonlarından sonra, hastalara genellikle belirli ilaçlar reçete edilir. Ağrı kesici ve antibakteriyel ajanların alınması alkol ile uyumsuzdur, kullanılması kesinlikle yasaktır.

rehabilitasyon sırasında alkol

Laparoskopi sonrası alkollü içeceklerin yasaklanma nedenleri:

 • bağışıklığı geri kazanmak yerine, vücudun alkolik toksinleri uzaklaştırmak için enerji harcaması gerekecektir;
 • bir yumurtalık kistini laparoskopik yöntemle tedavi ederken, bir kadın ameliyattan önce biraz bira bile içerse, bu onu iltihaplı komplikasyonlarla tehdit eder;
 • steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlarla birlikte alkollü içeceklerin alınması hepatositlerin ölümüne yol açar;
 • anesteziden sonra alkol almak yenilenme sürecini yavaşlatır ve ayrıca gizli rahatsızlıkların ve kronik sorunların şiddetlenmesine yol açar;
 • vazodilatasyona neden olur, anestezi sonrası alkol iç kanamayı tehdit eder, kanamaya neden olur, kalp krizi veya felce neden olabilir;
 • alkol kanı güçlü bir şekilde kalınlaştırır, bu da küçük kılcal damarların topaklanan eritrositlerle tıkanmasına ve kan pıhtılarının ortaya çıkmasına neden olur;
 • sinir sistemini baskılayan alkollü içeceklerin kullanımı kafa karışıklığına, sanrısal bir durumun ortaya çıkmasına ve halüsinasyonlara neden olabilir.

Antibiyotik kuralları

Antibiyotik almanın en önemli kuralı, onları yalnızca antibiyotik kullanmadan yapamayacağınız durumlarda kullanmaktır. Kullanım endikasyonları, vücudun kendi başına baş edemediği akut bir bakteriyel enfeksiyonun belirtileridir. İstenilen terapötik etkiyi elde etmek için antibiyotik almak ayrım gözetilemez.

Aşağıdaki talimatları izlemeniz zorunludur:

antibiyotik alma kuralları
 1. Tıbbi geçmişiniz yoksa kendi başınıza bir antibiyotik reçete edemezsiniz. Sadece bir doktor hastalığın nedenini belirleyebilir - bir virüs veya bakteri. Viral bir enfeksiyonla antibiyotikler yardımcı olmaz, aksine hastalığın seyrini kötüleştirebilirler;
 2. Kendinizi daha iyi hissederseniz, öngörülen tedaviyi durdurmayın.Hastalığın tekrarı meydana gelebilir;
 3. Tedavi sırasında antibiyotiğin dozajını değiştirmeyin. Dozdaki bir azalma, bakterilerin ilaca direnç geliştirmesi tehdidinde bulunur ve artış, yan etkiler veya aşırı dozla doludur;
 4. Antibiyotiği çay, meyve suyu ve özellikle sütle içmeyin, aksi takdirde ilacı almak işe yaramaz. Süt, süt ürünleri ve fermente süt ürünleri antibiyotiklerle uyumsuzdur, ilacın etkisini azaltırlar. İlacı sadece su ile yaklaşık 0. 5-1 bardak içebilirsiniz;
 5. Uygun herhangi bir zamanda antibiyotik almayın.İlaca ilişkin talimatlara uymak ve ilacı tarif edildiği şekilde kullanmak önemlidir: yemek öncesi, sırasında veya sonrasında. Ek olarak, vücutta istenen antibiyotik konsantrasyonunu oluşturmak için uygulama sıklığını (24 saat sonra 1 kez, 12 saat sonra 2 kez, 8 saat sonra 3 kez vb. ) Gözlemlemek önemlidir;
 6. Antibiyotikleri fiziksel aktiviteyle birleştirmeyin;
 7. Antibiyotik aldığınız süre boyunca alkol içmeyin.

Bir antibiyotik yazmadan önce, doktorunuzu aşağıdaki konularda bilgilendirmelisiniz:

 • şu anda alınmakta olan ilaçlar;
 • hamilelik veya emzirme;
 • böbrek veya karaciğer hastalığı;
 • diabetes mellitus.

Ve ayrıca daha önce gözlemlenirse:

 • yan etkilerin ortaya çıkması;
 • alerjik reaksiyonların gelişimi;
 • son zamanlarda antimikrobiyal ajan kullanımı.